REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lawinowy wzrost niewypłacalności firm w Polsce – alarmujące dane

Najnowsze dane z raportu „Niewypłacalność firm w Polsce w I kwartale 2023 r.” nie napawają optymizmem. W ciągu 3 pierwszych miesięcy 2023 roku niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce wzrosła o 31% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku. Do 3 kwietnia br. ogłoszono łącznie 1252 niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, co stanowi 45% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 roku. 

Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Wkrótce koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co z badaniami medycyny pracy?

Stan zagrożenia epidemicznego ma potrwać w Polsce do końca kwietnia br. Jeżeli po tym terminie zostanie zniesiony, będzie to oznaczało, że firmy, które zdecydowały się skorzystać z możliwości zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych wśród pracowników, będą musiały nadrobić je w ciągu maksymalnie pół roku.

Jakie są perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w przemyśle i społeczeństwie?

Sztuczna inteligencja (SI) ma coraz większe znaczenie w dzisiejszym świecie i coraz bardziej wpływa na życie społeczne i gospodarcze. Perspektywy rozwoju SI są bardzo obiecujące i z pewnością będą miały duży wpływ na przemysł i społeczeństwo w najbliższych latach.

REKLAMA

Prognoza: Kilka lat oczekiwania na niską inflację

Inflacja bazowa pozostaje w Polsce wysoka i sięga 12,2 proc.; z tego powodu kolejne miesiące przyniosą jedynie drobny spadek inflacji – przekazali w komentarzu do piątkowych danych GUS eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem w kwietniu wyniesie ona 14,5–15 proc.

Rozpoczął się proces dezinflacji, ale nie będzie to proces szybki i łatwy

Proces dezinflacji rozpoczął się, ale dalszy wzrost inflacji sugeruje, że nie będzie to proces szybki i łatwy – przekazali w komentarzu do piątkowych danych GUS ekonomiści banku ING.

Wiceszef MSWiA: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza" - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Prognoza: do końca tego roku inflacja powinna być jednocyfrowa, ok. 9 %

Do końca 2023 r. inflacja CPI powinna osiągnąć jednocyfrowy poziom ok. 9 proc. r/r, do czego przyczynią się normalizacja cen energii i paliw oraz dezinflacja żywnościowa - prognozują analitycy PKO BP komentując dane GUS. Powrót inflacji do celu będzie możliwy dopiero w 2025 r. - dodali.

REKLAMA

Negatywne emocje na zakupach. Wszystkiemu winne ceny

Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej, u czterech na pięciu Polaków obecna sytuacja, związana ze wzrostem cen w sklepach, wywołuje negatywne emocje, takie jak złość, lęk, strach czy nienawiść. Wyniki pokazują też, że połowa pobudzonych emocjonalnie rodaków ogranicza swoje zakupy. Konsumenci dosyć często winią polityków za drożyznę w sklepach. Dużo rzadziej obwiniają o nią sieci handlowe, producentów czy dostawców.

Zatory płatnicze: Co druga firma z sektora MŚP nie płaci w terminie

Niemal co druga mikro-, mała i średnia firma przyznaje, że przynajmniej raz nie zapłaciła kontrahentom w terminie – wynika z badania „Rzetelność w biznesie”. Ponad połowa takich wskazań pochodzi od właścicieli firm handlowych i mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób.

Pakiet dla przedsiębiorców: Cztery filary ułatwień

Resort rozwoju skierował do konsultacji pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, m.in. dot. sukcesji i kontaktów z administracją – poinformowało ministerstwo. Jak podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda, zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności na różnych etapach rozwoju firmy.

Media: Rzeszów globalnym centrum pomocy dla Ukrainy

Trudno znaleźć miasto poza Ukrainą i Rosją, które wskutek rozpętanej przez Władimira Putina wojny zmieniło się bardziej niż Rzeszów, będący teraz globalnym centrum pomocy dla zaatakowanego kraju - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".

NBP: w lutym br. nadwyżka na rachunku bieżącym - 12,3 mld zł

W lutym 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 12,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 8,1 mld zł – podał w czwartek NBP.

Ranking Dziennika Gazety Prawnej. Kancelaria Prawna Skarbiec wśród największych firm doradztwa podatkowego

Największe firmy doradztwa podatkowego. Warszawska Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w doradztwie strategicznym, prawnym i podatkowym dla przedsiębiorców, znalazła się wśród najlepszych firm doradztwa podatkowego w kraju według niezależnego rankingu Dziennika Gazety Prawnej. W jednym z zestawień rankingu wyprzedziła 3 z 4 największych firm doradczych w Polsce z wielkiej czwórki.

Google kontra Bing. Czy Bing zyskuje rynek?

Udział w rynku wyszukiwarki Google spada. I to znacząco. Czy gigant spóźnił się z zaangażowaniem chatbota i właśnie oddał pole Microsoftowi? Czy jako użytkownicy już teraz przesiadamy się na nową wyszukiwarkę i bez krzty sentymentu porzucimy starego poczciwego „wujka Google”? 

Co wpływa na cenę ropy?

Co wpływa na cenę ropy? Ropa jest wrażliwa na fluktuacje cenowe czy też opinie przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki globalne mogą mieć wpływ na gwałtowne wzrosty lub spadki jej ceny. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Fiskus kontroluje na potęgę. Kto może spodziewać się kontroli celno-skarbowej?

Kontrola celno-skarbowa. Według danych resortu finansów, w ubiegłym roku wszczęto o ponad 28% więcej kontroli celno-skarbowych niż w 2021 roku. Z kolei liczba zakończonych takich działań wzrosła o 36% rdr. Spośród kontroli doprowadzonych do końca w 2022 roku, nieprawidłowości wykazano w 91,5% z nich. Ostatnio ustalenia wyniosły blisko 6,3 mld złotych, czyli o około 620 mln złotych więcej niż w 2021 roku. 

Zarządzanie firmą, sobą i czasem w… drodze

Jak każdy czynny przedsiębiorca jestem ciągle w podróży między moimi rozrzuconymi po Polsce i świecie firmami, między jednym a drugim biznesowym spotkaniem, kongresem czy wreszcie wywiadem prasowym. Chcąc w międzyczasie „złapać oddech”, by troszczyć się o swój work-life balance podróżuję jeszcze więcej. Mówią o mnie – kobieta inspirująca, a ja przepakowując kolejną walizkę czasem uśmiecham się do siebie i myślę – raczej kobieta podróżująca. 

Inwestowanie dla ostrożnych. W co bezpiecznie inwestować?

Inwestowanie to najlepszy sposób na ochronę zgromadzonych środków finansowych i w dalszej perspektywie – pomnażanie kapitału. Niestety na dzisiejszym, niepewnym rynku znalezienie stosunkowo bezpiecznej inwestycji, która zapewni wysoką stopę zwrotu, jest niezwykle trudne. Popularne niegdyś lokaty bankowe są mało rentowne, a granie na giełdzie wiąże się z wysokim ryzykiem strat. W co zatem inwestować, żeby nie tracić, a zyskiwać?

Ziemia bezpieczną przystanią inwestycyjną w czasach kryzysu

Podczas kryzysu, gdy gospodarki na całym świecie zaczynają chwiać się na swoich fundamentach, inwestorzy szukają sposobów na zabezpieczenie kapitału. Zwracają się więc ku takim produktom, które uchodzą za bezpieczne i odporne na wahania rynkowe. Jednym z nich jest ziemia. Dlaczego warto w nią inwestować?

Zboże z Ukrainy. Rząd chce dopłacać rolnikom

Rząd chce zająć się sprawą napływu ukraińskiego zboża do Polski i zastosować system dopłat oraz rekompensat dla rolników w naszym kraju - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Zaznaczył, że rząd będzie także zabiegał w tej sprawie na arenie międzynarodowej.

Zatory płatnicze – czy jest na to sposób?

Ponad 88 proc. firm w Polsce skarży się, że ich kontrahenci nie regulują swoich należności w terminie, a na płatności opóźnione o co najmniej miesiąc czeka już ponad 60 proc. przedsiębiorstw. Czy problemu zatorów płatniczych można się pozbyć przy pomocy rozwiązań informatycznych?

Gaz cieplarniany SF6 zakazany w energetyce UE. 23 tys. razy bardziej szkodliwy niż CO2

Parlament Europejski opowiedział się 30 marca 2023 r. za eliminacją gazu cieplarnianego SF6 ze wszystkich zastosowań w przemyśle energetycznym. Gaz ten jest nawet 23,5 tys. razy bardziej szkodliwy niż CO2. To ważny krok w kierunku osiągania celów klimatycznych i zerowej emisji – wskazują eksperci firmy Eaton.

Technologia nie zawsze opłacalna - boty frustrują klientów

Branża Contact Center widzi wielki potencjał w botach i wiąże olbrzymie nadzieje z ich wykorzystaniem, licząc na ograniczenie kosztów i usprawnienie obsługi. Klienci mają jednak na temat użyteczności botów zdanie odmienne, o czym przekonują kolejne. 80% klientów czuje się sfrustrowanych z powodu kontaktu z botem w obsłudze klienta.

Branża IT spodziewa się wzrostu przychodów w 2023 roku

Branża IT w Ameryce i Europie spodziewa się wzrostu przychodów w 2023 roku i to pomimo niepewności gospodarczej. Co ciekawe, niemal co druga pytana firma ma nadzieję, że w tym roku uda jej się wyprzedzić konkurencję. Eksperci oceniają, że Polska może skorzystać na wzroście wydatków na IT w Europie i za oceanem. 

Czy firma może żądać zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych

Czy firma może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w Internecie – takie pytanie trafiło do Sądu Najwyższego. Zagadnienie przesłał sąd z Gdańska, który ocenił, że firma „nie odczuwa krzywdy, tak jak osoba fizyczna”.

Telus: zwrócę się do UE, żeby zrewidowała sprawę ceł od czerwca

Minister rolnictwa Robert Telus zwróci się do swoich odpowiedników z Czech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji, by wspólnie wystąpić do UE o zrewidowanie - od czerwca - sprawy ceł.

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.

Wiceminister finansów: chcemy, żeby Polska była hubem finansowym dla odbudowy Ukrainy

Tak jak Polska wypełniła rolę hubu militarnego dla Ukrainy, tak chcielibyśmy, żeby pełniła taką samą rolę jako hub finansowy, przez który będzie przechodzić finansowanie odbudowy Ukrainy – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Pandemia: Lekcja przetrwania czy sprawdzian umiejętności przywódczych

Początki pandemii były ogromnym wyzwaniem dla zarządzających. Był to dla nas prawdziwy sprawdzian umiejętności kierowania ludźmi w nadzwyczajnych okolicznościach, odporności psychicznej, elastyczności decyzyjnej, ale również egzamin z empatii, zaradności, gotowości do podejmowania ryzyka. 

Poprawa płynności finansowej z wykorzystaniem produktów faktoringowych

Opóźnienia w płatnościach pozostają poważnym wyzwaniem dla europejskich gospodarek. Dane wynikające z Europejskiego Raportu Płatności wskazują, że niemal połowa polskich przedsiębiorstw akceptuje długie terminy płatności.

Glapiński: euro nie jest panaceum na inflację

Euro nie jest panaceum na inflację; szybsze bogacenie się zapewnia własna waluta - mówił prezes NBP Adam Glapiński. Ocenił, że w ciągu dekady Polska osiągnie aktualny poziom PKB Francji czy Wielkiej Brytanii. A inflacja spadnie, czy nie?

Pomorska SSE: kompleksowe porady inwestycyjne w jednym miejscu

Polska Strefa Inwestycji, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., KUKE, Polska Agencja Inwestycji i Handlu - czym właściwie zajmują się te instytucje? Do kogo są skierowane ich programy i jakie korzyści niosą przedsiębiorcom?

Złoto inwestycyjne ciągle drożeje. Co jest powodem?

Cena złota rośnie – wynosi ponad 2000 USD i 8600 PLN za uncję. Powód? Tracący na wartości dolar, silnie spadające rentowności amerykańskich obligacji, lęk przed recesją. Czy obecnie mamy do czynienia z powrotem gorączki złota?

11. Edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2023

Zapraszamy do udziału w 11. edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2023. Szczyt odbędzie się w dniach 5-6 czerwiec 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: "Bezpieczeństwo Energetyczny Europy - Rewizja Europejskiej Polityki Energetycznej".

Chiny/ Xi Jinping: jesteśmy skłonni wznowić kontakty z UE na wszystkich szczeblach

Chiny są skłonne wznowić kontakty z Unią Europejską na wszystkich szczeblach – oświadczył 6 kwietnia 2023 r. przywódca ChRL Xi Jinping na trójstronnym spotkaniu z odwiedzającymi Pekin prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Jak przejrzystość i bezpieczeństwo mogą przywrócić zaufanie na rynku kryptowalut?

Cyfrowe aktywa oparte na technologii blockchain, takie jak kryptowaluty, choć często krytykowane przez tradycyjne instytucje finansowe, zmieniają rynek finansowy, jaki znamy.

Zatory płatnicze: Co piąta firma nie płaci w terminie

Zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarcze dla 68 proc. przedsiębiorstw. Co piąta firma nie płaci kontrahentom w terminie, bo sama nie dostaje zapłaty od swoich dłużników. Takie są wyniki badania „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”.

Mimo wojny obroty handlowe Polski z Ukrainą są rekordowe

Mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak właśnie pozostanie - powiedział w środę podczas Polsko–Ukraińskiego Forum Gospodarczego prezydent Andrzej Duda.

Cyberbezpieczeństwo niezbędne dla ochrony wizerunku firmy

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie  firmy korzystają z internetu i technologii cyfrowych, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i pojawiających się nieprawdziwych informacji, staje się niezwykle ważna. Coraz częściej słyszymy o atakach na duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje, osoby publiczne, czy marki osobiste, co bezpośrednio zagraża ich reputacji. 

Badanie: branża motoryzacyjna niegotowa na pełną adopcję samochodów elektrycznych

Ponad połowa respondentów uważa, że przejście na produkcję samochodów w pełni elektrycznych zgodnie z harmonogramem nowych regulacji (2030-2040), jest niemożliwe. Największymi wyzwaniami dla branży motoryzacyjnej są zakłócenia w łańcuchu dostaw, rosnące koszty pracy i niedobór pracowników.

Coraz więcej inteligentnych algorytmów w handlu

Sztuczna inteligencja zmieni handel, a kluczowa będzie najbliższa dekada. W ciągu najbliższych 10 lat wydatki na SI wzrosną ponad pięciokrotnie, do 45,74 mld dolarów. Przy takiej kwocie 8,41 mld dolarów wydanych przez detalistów w 2022 roku to niewiele. 

Remont domu lub mieszkania. Jakie pożyczki biorą Polacy?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w lutym 2023 br. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 243,7 tys. nowych pożyczek o wartości 713 mln zł. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, wartość pożyczek wzrosła o 11,8%, mimo że w ujęciu liczbowym było ich o 4,3% mniej.

Najbardziej poszukiwane zawody IT na świecie

Wiele amerykańskich i zachodnioeuropejskich firm technologicznych interesuje się polskim rynkiem IT, ale ma trudności z rekrutacją na nim z powodu jego nieznajomości i dużej konkurencji. 

Pandemia i kryzys wzmocniły rynek badań internetowych. Branżę czekają wzrosty

W dobie wysokiej inflacji, cięć budżetowych i zmieniających się trendów konsumenckich metoda CAWI (badanie internetowe) staje się mocno konkurencyjna wśród innych technik badawczych. W praktyce może okazać się 4-krotnie tańsza od wywiadów telefonicznych i 8-krotnie mniej kosztowna od badania face to face.

Czy sytuacja na rynku energii się stabilizuje?

Ceny surowców spadły, a hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie się ustabilizowały. Wciąż panuje jednak bardzo duża niepewność dotycząca rozwoju sytuacji w kolejnych miesiącach. UE stawia jednak na dywersyfikację i nie chce wrcacać do zależności od Rosji. Co dalej?

Życzenia wielkanocne 2024. Oficjalne, wesołe, religijne, dla każdego!

Życzenia wielkanocne 2024. Jeszcze jest czas na świąteczne życzenia. Kilka miłych słów wysłanych w święta na pewno ucieszy odbiorcę, to sympatyczny zwyczaj. Zebraliśmy najciekawsze propozycje na wielkanocne życzenia, abyście nie musieli szukać. Sprawdźcie!

Ponowna analiza dotycząca uruchomienia złoża węgla brunatnego Złoczew

Ponowne przeprowadzenie analiz w zakresie zasadności przeprowadzenia inwestycji dot. uruchomienia złoża węgla brunatnego Złoczew - przewiduje projekt uchwały, o którym poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Kryzys uderzył w innowacje, spadają wydatki

Rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja i wolne tempo wzrostu gospodarczego uderzają w inwestycje w Internet Rzeczy. Nie ma znaczenia szerokość geograficzna, każdy region boryka się z tymi samymi wyzwaniami. Jak podają eksperci, wysokie koszty pieniądza najbardziej uderzają w rynek europejski. Co to oznacza w praktyce?

Wielkanocny koszyk zakupowy – jak szukamy oszczędności?

Święta Wielkanocne będą droższe dla Polaków. Za nasze pensje możemy kupić mniej niż w zeszłym roku, dlatego uważniej przyglądamy się temu, co wkładamy do koszyka. Rezygnujemy z zakupu rzeczy, które nie są dla nas niezbędne. Nadal jednak na świątecznym stole chcemy postawić tradycyjne potrawy: żurek, jajka faszerowane czy sałatkę jarzynową. Nie zrezygnujemy więc z konkretnych produktów potrzebnych do ich przygotowania. W takim razie będziemy musieli przygotować się na większe wydatki. Ile będzie kosztować nas Wielkanoc w 2023 roku?

REKLAMA