REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko rozwiązania w firmach technologicznych – czy to już rewolucja?

Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak przewidują analitycy, do 2030 roku zużycie energii przez ekosystem informatyczny wzrośnie ponad trzykrotnie.  Czy w trosce o planetę sektor IT podjął już realne działania proekologiczne, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko? A może Green IT wciąż ogranicza się do debat, dyskusji i deklaracji?

Kryzys klimatyczny a branża IT

REKLAMA

Według raportu z badań BCG Platinion “Green IT in CEE” (“Zrównoważony rozwój branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej”) wynika, że zwiększa się świadomość w kwestii wpływu branży IT na środowisko. Przy tym tylko 27 z 358 badanych organizacji z Polski, Czech i Węgier można uznać za liderów Green IT. 28,8% ankietowanych firm (103) określiło pewne cele związane ze zrównoważonym rozwojem IT, jednocześnie aż 67,3% firm nie mierzy emisji gazów cieplarnianych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii. 

REKLAMA

Według opracowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, sektor teleinformatyczny ICT to produkcja urządzeń elektroniki użytkowej, centra danych, sieci komunikacyjne, sprzęt wykorzystywany m.in. do pozyskiwania informacji medialnych jak telewizor czy służący rozrywce jak np. drukarka do zdjęć.  Udział ICT w globalnej emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. ma wynieść około 23%, tak by w 2040 roku mógł spaść do około 14% dzięki wykorzystaniu inteligentnych sieci, pracy czy usług. 

REKLAMA

Trendy w sektorze ICT, m.in. znaczny popyt na urządzenia elektroniki użytkowej, szybki rozwój centrów danych, najprawdopodobniej spowodują, że firmy technologiczne znacząco przyczynią się do globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego potrzebne są nowe inwestycje w energię odnawialną na poziomie przedsiębiorstw, przejście na cyrkularny model gospodarczy oraz działania optymalizujące produkcję nowych urządzeń, wykorzystując komponenty pochodzące z recyklingu. Dodatkowo warto popularyzować ideę szerokiego odnawiania, naprawiania na dużą skalę sprzętu elektronicznego należącego zarówno do firm, jak i użytkowników indywidualnych w celu ograniczenia m.in. składowisk elektrośmieci - mówi Mariusz Ryło, CEO w Fixit.   

Jak dodaje Mariusz Ryło: Zmiana myślenia i wysoko rozwiniętej postawy konsumpcyjnej na proekologiczną, uwzględniającą zielone wartości wydaje się być przy tym priorytetem. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli, pracowników przedsiębiorstw, ale i  konsumentów.  

Kto realnie działa na rzecz wdrażania idei Green IT?

Oprócz światowych marek, a także dużych, średnich i małych przedsiębiorstw z sektora ICT, które działają proekologicznie w poszczególnych krajach, w realizację zielonych przedsięwzięć włączają się również globalne i regionalne organizacje. W marcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła nowy plan dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zapewnić odbudowę ekologiczną po pandemii.  Działania dotyczyć mają sektorów takich jak m.in. elektronika, informatyka i obejmują inicjatywy z zakresu zrównoważonych produktów, pozycji konsumentów i podmiotów udzielających zamówień publicznych. Dodatkowo Unia Europejska i jej instytucje nieustannie pracują nad nowymi projektami legislacyjnymi z zakresu ekologii. UE finansuje także wiele eko projektów, edukuje swoich obywateli.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania eko w IT to już  konieczność 

Coraz więcej firm przy współudziale zewnętrznych podmiotów stanowiących prawo chce i potrafi być eko. To kwestia zaktualizowania misji przedsiębiorstwa, zaplanowania nowej strategii biznesowej i marketingowej organizacji oraz konsekwentnej realizacji zamierzonych celów, które równoważyć będą zyski z ochroną środowiska naturalnego. Bycie eko jest nie tylko trendem czy chwilową modą, to wyższa potrzeba, konieczność oparta na zmieniającej się sytuacji klimatycznej. To kwestia zarówno odpowiedzialności, jak i świadomości, że bycie eko jest i będzie pod wieloma względami opłacalne - kontynuuje Mariusz Ryło.     

Eko rozwiązania w firmach technologicznych to realna zmiana, która dzieje się na naszych oczach. Wiele organizacji w kraju i na świecie restrukturyzuje profil działalności na bardziej ekologiczny i zrównoważony. Nie oznacza to jednak, że odsetek świadomych ekologicznie firm jest duży. Wciąż potrzebne są środki prawne i finansowe, by zielona transformacja była bardziej dostrzegalna i przynosiła zamierzone efekty. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA