REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko rozwiązania w firmach technologicznych – czy to już rewolucja?

Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak przewidują analitycy, do 2030 roku zużycie energii przez ekosystem informatyczny wzrośnie ponad trzykrotnie.  Czy w trosce o planetę sektor IT podjął już realne działania proekologiczne, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko? A może Green IT wciąż ogranicza się do debat, dyskusji i deklaracji?

Kryzys klimatyczny a branża IT

REKLAMA

Według raportu z badań BCG Platinion “Green IT in CEE” (“Zrównoważony rozwój branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej”) wynika, że zwiększa się świadomość w kwestii wpływu branży IT na środowisko. Przy tym tylko 27 z 358 badanych organizacji z Polski, Czech i Węgier można uznać za liderów Green IT. 28,8% ankietowanych firm (103) określiło pewne cele związane ze zrównoważonym rozwojem IT, jednocześnie aż 67,3% firm nie mierzy emisji gazów cieplarnianych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii. 

REKLAMA

Według opracowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, sektor teleinformatyczny ICT to produkcja urządzeń elektroniki użytkowej, centra danych, sieci komunikacyjne, sprzęt wykorzystywany m.in. do pozyskiwania informacji medialnych jak telewizor czy służący rozrywce jak np. drukarka do zdjęć.  Udział ICT w globalnej emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. ma wynieść około 23%, tak by w 2040 roku mógł spaść do około 14% dzięki wykorzystaniu inteligentnych sieci, pracy czy usług. 

REKLAMA

Trendy w sektorze ICT, m.in. znaczny popyt na urządzenia elektroniki użytkowej, szybki rozwój centrów danych, najprawdopodobniej spowodują, że firmy technologiczne znacząco przyczynią się do globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego potrzebne są nowe inwestycje w energię odnawialną na poziomie przedsiębiorstw, przejście na cyrkularny model gospodarczy oraz działania optymalizujące produkcję nowych urządzeń, wykorzystując komponenty pochodzące z recyklingu. Dodatkowo warto popularyzować ideę szerokiego odnawiania, naprawiania na dużą skalę sprzętu elektronicznego należącego zarówno do firm, jak i użytkowników indywidualnych w celu ograniczenia m.in. składowisk elektrośmieci - mówi Mariusz Ryło, CEO w Fixit.   

Jak dodaje Mariusz Ryło: Zmiana myślenia i wysoko rozwiniętej postawy konsumpcyjnej na proekologiczną, uwzględniającą zielone wartości wydaje się być przy tym priorytetem. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli, pracowników przedsiębiorstw, ale i  konsumentów.  

Kto realnie działa na rzecz wdrażania idei Green IT?

Oprócz światowych marek, a także dużych, średnich i małych przedsiębiorstw z sektora ICT, które działają proekologicznie w poszczególnych krajach, w realizację zielonych przedsięwzięć włączają się również globalne i regionalne organizacje. W marcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła nowy plan dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zapewnić odbudowę ekologiczną po pandemii.  Działania dotyczyć mają sektorów takich jak m.in. elektronika, informatyka i obejmują inicjatywy z zakresu zrównoważonych produktów, pozycji konsumentów i podmiotów udzielających zamówień publicznych. Dodatkowo Unia Europejska i jej instytucje nieustannie pracują nad nowymi projektami legislacyjnymi z zakresu ekologii. UE finansuje także wiele eko projektów, edukuje swoich obywateli.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania eko w IT to już  konieczność 

Coraz więcej firm przy współudziale zewnętrznych podmiotów stanowiących prawo chce i potrafi być eko. To kwestia zaktualizowania misji przedsiębiorstwa, zaplanowania nowej strategii biznesowej i marketingowej organizacji oraz konsekwentnej realizacji zamierzonych celów, które równoważyć będą zyski z ochroną środowiska naturalnego. Bycie eko jest nie tylko trendem czy chwilową modą, to wyższa potrzeba, konieczność oparta na zmieniającej się sytuacji klimatycznej. To kwestia zarówno odpowiedzialności, jak i świadomości, że bycie eko jest i będzie pod wieloma względami opłacalne - kontynuuje Mariusz Ryło.     

Eko rozwiązania w firmach technologicznych to realna zmiana, która dzieje się na naszych oczach. Wiele organizacji w kraju i na świecie restrukturyzuje profil działalności na bardziej ekologiczny i zrównoważony. Nie oznacza to jednak, że odsetek świadomych ekologicznie firm jest duży. Wciąż potrzebne są środki prawne i finansowe, by zielona transformacja była bardziej dostrzegalna i przynosiła zamierzone efekty. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA