REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko rozwiązania w firmach technologicznych – czy to już rewolucja?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Dolina krzemowa również chce zielonej energii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak przewidują analitycy, do 2030 roku zużycie energii przez ekosystem informatyczny wzrośnie ponad trzykrotnie.  Czy w trosce o planetę sektor IT podjął już realne działania proekologiczne, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko? A może Green IT wciąż ogranicza się do debat, dyskusji i deklaracji?

Kryzys klimatyczny a branża IT

REKLAMA

Według raportu z badań BCG Platinion “Green IT in CEE” (“Zrównoważony rozwój branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej”) wynika, że zwiększa się świadomość w kwestii wpływu branży IT na środowisko. Przy tym tylko 27 z 358 badanych organizacji z Polski, Czech i Węgier można uznać za liderów Green IT. 28,8% ankietowanych firm (103) określiło pewne cele związane ze zrównoważonym rozwojem IT, jednocześnie aż 67,3% firm nie mierzy emisji gazów cieplarnianych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii. 

REKLAMA

Według opracowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, sektor teleinformatyczny ICT to produkcja urządzeń elektroniki użytkowej, centra danych, sieci komunikacyjne, sprzęt wykorzystywany m.in. do pozyskiwania informacji medialnych jak telewizor czy służący rozrywce jak np. drukarka do zdjęć.  Udział ICT w globalnej emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. ma wynieść około 23%, tak by w 2040 roku mógł spaść do około 14% dzięki wykorzystaniu inteligentnych sieci, pracy czy usług. 

REKLAMA

Trendy w sektorze ICT, m.in. znaczny popyt na urządzenia elektroniki użytkowej, szybki rozwój centrów danych, najprawdopodobniej spowodują, że firmy technologiczne znacząco przyczynią się do globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego potrzebne są nowe inwestycje w energię odnawialną na poziomie przedsiębiorstw, przejście na cyrkularny model gospodarczy oraz działania optymalizujące produkcję nowych urządzeń, wykorzystując komponenty pochodzące z recyklingu. Dodatkowo warto popularyzować ideę szerokiego odnawiania, naprawiania na dużą skalę sprzętu elektronicznego należącego zarówno do firm, jak i użytkowników indywidualnych w celu ograniczenia m.in. składowisk elektrośmieci - mówi Mariusz Ryło, CEO w Fixit.   

Jak dodaje Mariusz Ryło: Zmiana myślenia i wysoko rozwiniętej postawy konsumpcyjnej na proekologiczną, uwzględniającą zielone wartości wydaje się być przy tym priorytetem. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli, pracowników przedsiębiorstw, ale i  konsumentów.  

Kto realnie działa na rzecz wdrażania idei Green IT?

Oprócz światowych marek, a także dużych, średnich i małych przedsiębiorstw z sektora ICT, które działają proekologicznie w poszczególnych krajach, w realizację zielonych przedsięwzięć włączają się również globalne i regionalne organizacje. W marcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła nowy plan dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zapewnić odbudowę ekologiczną po pandemii.  Działania dotyczyć mają sektorów takich jak m.in. elektronika, informatyka i obejmują inicjatywy z zakresu zrównoważonych produktów, pozycji konsumentów i podmiotów udzielających zamówień publicznych. Dodatkowo Unia Europejska i jej instytucje nieustannie pracują nad nowymi projektami legislacyjnymi z zakresu ekologii. UE finansuje także wiele eko projektów, edukuje swoich obywateli.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania eko w IT to już  konieczność 

Coraz więcej firm przy współudziale zewnętrznych podmiotów stanowiących prawo chce i potrafi być eko. To kwestia zaktualizowania misji przedsiębiorstwa, zaplanowania nowej strategii biznesowej i marketingowej organizacji oraz konsekwentnej realizacji zamierzonych celów, które równoważyć będą zyski z ochroną środowiska naturalnego. Bycie eko jest nie tylko trendem czy chwilową modą, to wyższa potrzeba, konieczność oparta na zmieniającej się sytuacji klimatycznej. To kwestia zarówno odpowiedzialności, jak i świadomości, że bycie eko jest i będzie pod wieloma względami opłacalne - kontynuuje Mariusz Ryło.     

Eko rozwiązania w firmach technologicznych to realna zmiana, która dzieje się na naszych oczach. Wiele organizacji w kraju i na świecie restrukturyzuje profil działalności na bardziej ekologiczny i zrównoważony. Nie oznacza to jednak, że odsetek świadomych ekologicznie firm jest duży. Wciąż potrzebne są środki prawne i finansowe, by zielona transformacja była bardziej dostrzegalna i przynosiła zamierzone efekty. 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA