REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co inwestują młodzi Polacy?

Młodzież wśród liderów oszczędzania
Młodzież wśród liderów oszczędzania
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Aż 74% Polaków w wieku 18-24 lata zaoszczędziło w I półroczu 2023 roku. Jest to wzrost o 3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jeszcze większą zmianę widać w nieco starszej grupie respondentów (25-34 lata). W tym przypadku zabezpieczyć swoją przyszłość postanowiło 75% osób.

 

REKLAMA

Młodzież wśród liderów oszczędzania 

Kolejny raz młodzi pozostają liderami oszczędzania, dostrzegając konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości. Wzrost osób oszczędzających (3 p.p. w grupie 18-24 lata porównując I półrocze 2023 roku do I półrocza 2022 oraz o 16 p.p. w grupie 25-34 lata) przekłada się również na decyzje w sprawie zainwestowania odłożonych środków finansowych – wynika z badania. 

Rośnie grupa młodych inwestorów 

REKLAMA

Porównując I półrocza 2022/2023 roku widzimy zdecydowany wzrost młodych inwestorów. Jeszcze rok temu w grupach 18-24 lata i 25-34 lata jedynie 31% osób (zarówno w jednej, jak i drugiej grupie) odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zainwestowali swoje oszczędności. Natomiast w 2023 roku było to już analogicznie 35% i 54%. Młodzi więc zaskakują wyróżniając się na tle pozostałych grup wiekowych.

Powodów takiej sytuacji jest zapewne wiele. Podejrzewać można jednak, że duży wpływ miały tutaj wciąż wysokie stopy procentowe, które mogły znacząco uszczuplić budżety domowe osób posiadających kredyty, czyli nieco starszej grupy wiekowej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup utrzymują własne rodziny, przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje. 

Hity inwestycyjne wśród młodych – akcje i złoto 

W TOP3 wyborów inwestycyjnych najmłodszej grupy Polaków (18-24 lata) widnieją lokaty (33%), akcje na giełdzie (33%) oraz złoto (27%). Co ciekawe, zaobserwować możemy duży spadek zainteresowania kryptowalutami, na to aktywo postawiło o 25 p.p. mniej respondentów niż przed rokiem – wynika z badania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco starsze osoby (25-34 lata) w pierwszej kolejności stawiały na lokaty (35%), akcje na giełdzie (25%) oraz zakup nieruchomości (20%). Tutaj również widać spadek w przypadku wirtualnych walut (-17 p.p).

Młodzi ludzie są przyszłością gospodarki i rynku kapitałowego. Dlatego warto obserwować, czy i jak interesują się instrumentami finansowymi, w tym inwestowaniem. Testowanie różnych rozwiązań i sprawdzanie co w danej sytuacji się sprawdza, wymaga odwagi, która często jest domeną młodych – podkreśla Aleksander Pawlak. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego czy inne zagadnienia związane z finansami powinny być szeroko znane i zrozumiałe dla każdego. Niestety mamy jeszcze dużo do zrobienia. Istnieje konieczność usprawnienia systemowej edukacji finansowej, która zapoznałaby społeczeństwo ze światem inwestycji już od najmłodszych lat – dodaje. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA