REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna: jak skutecznie zgrać rozproszony zespół?

Jak przełamać odległość w pracy zdalnej?
Jak przełamać odległość w pracy zdalnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzeczywistość pracy zdalnej stała się powszechną normą w większości większych organizacji. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do pełnego etatu w biurze, gdy praca zdalna stała się tak powszechna. Jednak nawet dla organizacji, które miały już dobrze rozwiniętą kulturę organizacyjną, praca zdalna stanowi wyzwanie. 

Praca zdalna: jak budować komunikację elektronicznie? 

Z perspektywy osoby pracującej w dziale HR, odpowiedzialnej za kulturę organizacyjną, wewnętrzną komunikację, rzeczywistość pracy zdalnej nie jest łatwa. Zmierzenie się z wyzwaniami, związanymi z utrzymaniem efektywnej komunikacji i współpracy z osobami, z którymi nie spotykamy się na co dzień, może być wymagające. Jak zadbać o współpracowników, gdy nie widujemy ich na żywo? Jak szybko reagować na zmiany i wątpliwości, które mogą się pojawić, nie mając możliwości spotkania w cztery oczy? Brak okazji do wypicia wspólnej kawy czy wymiany kilku zdań na korytarzu jest rzeczą, której nie wynagrodzi nawet to, że dzięki pracy zdalnej omijamy poranne korki. Niemniej jednak, istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwalają utrzymać efektywność i płynność pracy zdalnej. 

REKLAMA

Praca zdalna: elastyczność to podstawa

REKLAMA

Jeden z benefitów to możliwość elastycznych godzin pracy i zadaniowego trybu pracy. Ustalone godziny, kiedy wszyscy powinni być dostępni online, co ułatwia komunikację i bieżącą współpracę. Jednak priorytetem nie jest kontrola czasu, ale skupienie na wynikach i osiągnięciach. Daje to większą swobodę w zarządzaniu swoim czasem, co pozwala na lepsze dostosowanie pracy do swojego rytmu i preferencji. 

Zadaniowy tryb pracy podkreśla, że najważniejsze jest osiągnięcie celu, a nie konkretny czas, spędzony przed komputerem. Elastyczność i zaufanie pozwalają współpracownikom osiągać najlepsze wyniki, a to stanowi jedną z największych zalet partnerskiego podejścia.

Praca zdalna a narzędzia do pracy. Czym jest system tasków

Jednym z kluczowych narzędzi, które odgrywa nieocenioną rolę w zdalnej, wewnętrznej komunikacji, jest praca na taskach - systemie, który umożliwia wspólną pracę nad zadaniami w dedykowanej do tego platformie. To właśnie dzięki temu systemowi efektywność komunikacji przewyższa znacznie standardową wymianę maili.

W ramach pracy na dedykowanym systemie regularnie można dzielić się swoimi postępami, przeszkodami, a także sukcesami, co pozwala na stałe monitorowanie stanu zaawansowania projektów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszyscy znają aktualny status projektu, co pozwala na szybką reakcję na ewentualne zmiany lub potrzeby. Ta transparentność i regularne dzielenie się informacjami znacząco wzmacnia zaangażowanie w zespole. Każdy czuje się zaangażowany w projekt, ma świadomość wkładu własnego i innych współpracowników, co dodatkowo motywuje do efektywnej pracy. 

Jak osiągnąć większą elastyczność w systemie tasków? 

Przejrzystość systemu tasków oraz możliwość bieżącej edycji i dodawania komentarzy wpływają korzystnie na komunikację wewnętrzną. Wszystkie informacje są zgromadzone w jednym przeznaczonym do tego miejscu, co znacznie ułatwia orientację w projektach. Higiena pracy na taskach to fundament efektywnej i płynnej komunikacji w środowisku pracy zdalnej. Zapewnia ona przejrzystość, zaangażowanie i skupienie na priorytetach, a także ułatwia zarządzanie projektami i terminami. Dzięki takiemu podejściu, komunikacja wewnętrzna staje się bardziej klarowna, dynamiczna i dostosowana do wyzwań, jakie niesie praca na odległość. 

Autor: Magdalena Królewicz, People & Culture Partner w Raisead

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA