REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna: jak skutecznie zgrać rozproszony zespół?

Jak przełamać odległość w pracy zdalnej?
Jak przełamać odległość w pracy zdalnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzeczywistość pracy zdalnej stała się powszechną normą w większości większych organizacji. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do pełnego etatu w biurze, gdy praca zdalna stała się tak powszechna. Jednak nawet dla organizacji, które miały już dobrze rozwiniętą kulturę organizacyjną, praca zdalna stanowi wyzwanie. 

Praca zdalna: jak budować komunikację elektronicznie? 

Z perspektywy osoby pracującej w dziale HR, odpowiedzialnej za kulturę organizacyjną, wewnętrzną komunikację, rzeczywistość pracy zdalnej nie jest łatwa. Zmierzenie się z wyzwaniami, związanymi z utrzymaniem efektywnej komunikacji i współpracy z osobami, z którymi nie spotykamy się na co dzień, może być wymagające. Jak zadbać o współpracowników, gdy nie widujemy ich na żywo? Jak szybko reagować na zmiany i wątpliwości, które mogą się pojawić, nie mając możliwości spotkania w cztery oczy? Brak okazji do wypicia wspólnej kawy czy wymiany kilku zdań na korytarzu jest rzeczą, której nie wynagrodzi nawet to, że dzięki pracy zdalnej omijamy poranne korki. Niemniej jednak, istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwalają utrzymać efektywność i płynność pracy zdalnej. 

REKLAMA

Praca zdalna: elastyczność to podstawa

REKLAMA

Jeden z benefitów to możliwość elastycznych godzin pracy i zadaniowego trybu pracy. Ustalone godziny, kiedy wszyscy powinni być dostępni online, co ułatwia komunikację i bieżącą współpracę. Jednak priorytetem nie jest kontrola czasu, ale skupienie na wynikach i osiągnięciach. Daje to większą swobodę w zarządzaniu swoim czasem, co pozwala na lepsze dostosowanie pracy do swojego rytmu i preferencji. 

Zadaniowy tryb pracy podkreśla, że najważniejsze jest osiągnięcie celu, a nie konkretny czas, spędzony przed komputerem. Elastyczność i zaufanie pozwalają współpracownikom osiągać najlepsze wyniki, a to stanowi jedną z największych zalet partnerskiego podejścia.

Praca zdalna a narzędzia do pracy. Czym jest system tasków

Jednym z kluczowych narzędzi, które odgrywa nieocenioną rolę w zdalnej, wewnętrznej komunikacji, jest praca na taskach - systemie, który umożliwia wspólną pracę nad zadaniami w dedykowanej do tego platformie. To właśnie dzięki temu systemowi efektywność komunikacji przewyższa znacznie standardową wymianę maili.

W ramach pracy na dedykowanym systemie regularnie można dzielić się swoimi postępami, przeszkodami, a także sukcesami, co pozwala na stałe monitorowanie stanu zaawansowania projektów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszyscy znają aktualny status projektu, co pozwala na szybką reakcję na ewentualne zmiany lub potrzeby. Ta transparentność i regularne dzielenie się informacjami znacząco wzmacnia zaangażowanie w zespole. Każdy czuje się zaangażowany w projekt, ma świadomość wkładu własnego i innych współpracowników, co dodatkowo motywuje do efektywnej pracy. 

Jak osiągnąć większą elastyczność w systemie tasków? 

Przejrzystość systemu tasków oraz możliwość bieżącej edycji i dodawania komentarzy wpływają korzystnie na komunikację wewnętrzną. Wszystkie informacje są zgromadzone w jednym przeznaczonym do tego miejscu, co znacznie ułatwia orientację w projektach. Higiena pracy na taskach to fundament efektywnej i płynnej komunikacji w środowisku pracy zdalnej. Zapewnia ona przejrzystość, zaangażowanie i skupienie na priorytetach, a także ułatwia zarządzanie projektami i terminami. Dzięki takiemu podejściu, komunikacja wewnętrzna staje się bardziej klarowna, dynamiczna i dostosowana do wyzwań, jakie niesie praca na odległość. 

Autor: Magdalena Królewicz, People & Culture Partner w Raisead

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA