REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest weksel? Jakie ma zastosowania?

Co to jest weksel i na czym polega?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Współczesna gospodarka, mimo postępu technologicznego, wciąż korzysta z tradycyjnych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest weksel, który od wieków odgrywa kluczową rolę w obrocie gospodarczym. W Polsce, jego funkcjonowanie jest ściśle regulowane przez prawo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu narzędziu w kontekście polskiego systemu prawnego.
rozwiń >

Co to jest weksel i na czym polega?

Weksel to pisemne zobowiązanie do zapłaty określonej sumy pieniędzy w wyznaczonym terminie. Jest to dokument, który służy jako narzędzie zabezpieczające w transakcjach handlowych, gwarantując jednej stronie, że otrzyma ona należne jej środki.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje weksli:

  • Weksel własny - jest to bezpośrednie zobowiązanie wystawcy do zapłaty określonej sumy. W praktyce oznacza to, że osoba wystawiająca weksel własny jest głównym dłużnikiem.
  • Weksel trasowany - w tym przypadku wystawca zobowiązuje inną osobę (trasata) do zapłaty. Jest to forma pośrednia, gdzie głównym dłużnikiem jest osoba trzecia.

Każdy weksel, aby był ważny w świetle polskiego prawa, musi zawierać pewne kluczowe elementy. Brak choćby jednego z nich może skutkować nieważnością dokumentu:

  • Określenie "weksel" w treści dokumentu jest kluczowe dla jego identyfikacji.
  • Nakaz zapłaty musi być bezwarunkowy.
  • Imię i nazwisko trasata musi być jasno określone.
  • Miejsce płatności określa, gdzie dłużnik ma dokonać zapłaty.
  • Data i miejsce wystawienia weksla dają kontekst czasowy i lokalizacyjny.
  • Podpis wystawcy jest niezbędny do potwierdzenia autentyczności dokumentu.

Choć weksel ma głębokie korzenie w tradycyjnym handlu, współczesne technologie stawiają przed nim nowe wyzwania. Polskie instytucje i przedsiębiorstwa coraz częściej rozważają wprowadzenie e-weksla. Taka cyfrowa forma weksla miałaby wiele zalet, takich jak szybkość obiegu, łatwość przechowywania czy bezpieczeństwo danych. Jednakże wprowadzenie e-weksla wymagałoby również zmian w obowiązującym prawie. Zobacz artykuł na ten temat: E-weksel w obrocie gospodarczym. Dlaczego należy go wprowadzić?

Po co wystawia się weksel?

Weksel, jako narzędzie zabezpieczające, odgrywa kluczową rolę w wielu transakcjach handlowych. Dzięki niemu sprzedawcy mają pewność, że otrzymają należne im środki, nawet jeśli kupujący opóźnia się z płatnością. W praktyce, weksel działa jako forma gwarancji płatności.

Kto wystawia weksel?

Weksel może być wystawiony przez każdą osobę fizyczną lub prawną, która chce zabezpieczyć swoje interesy w transakcji handlowej. W praktyce najczęściej są to przedsiębiorcy, instytucje finansowe oraz inne podmioty gospodarcze.

Co to jest weksel do umowy?

Weksel do umowy to specyficzny rodzaj weksla, który jest ściśle związany z konkretną umową handlową. Jego celem jest zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z tej umowy. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, weksel ten może zostać zrealizowany.

Czy weksel jest legalny?

Tak, weksel jest w pełni legalnym instrumentem finansowym w Polsce. Jego funkcjonowanie i zasady są ściśle regulowane przez ustawę prawo wekslowe oraz inne przepisy prawa handlowego.

Czy weksel jest zabezpieczeniem?

Tak, główną funkcją weksla jest działanie jako zabezpieczenie w transakcjach handlowych. Dzięki niemu sprzedawca ma pewność, że otrzyma zapłatę za dostarczone towary lub usługi, nawet jeśli kupujący nie dokona płatności w ustalonym terminie.

Kiedy weksel jest nieważny?

Weksel może być uznany za nieważny, jeśli nie spełnia wszystkich wymogów określonych przez ustawodawcę. Przykłady to brak podpisu wystawcy, nieokreślenie sumy do zapłaty czy brak określenia "weksel" w treści dokumentu.

Jak długo ważny jest weksel?

W Polsce, zgodnie z przepisami, weksel ma określony termin ważności. Jeśli nie został określony konkretny termin zapłaty, weksel jest płatny na żądanie. Ważność weksla może być jednak ograniczona przez różne czynniki, takie jak przedawnienie roszczeń.

Podsumowując, weksel, mimo swojego tradycyjnego charakteru, pozostaje niezastąpionym narzędziem w polskim obrocie gospodarczym. Jego rola jako instrumentu zabezpieczającego sprawia, że jest niezbędny w wielu transakcjach handlowych. Wiedza na temat jego funkcjonowania i zasad jest kluczowa dla każdego przedsiębiorcy działającego na polskim rynku.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA