Ceny zbóż 2023 - jęczmień, pszenica. Wysokie zbiory kukurydzy
REKLAMA
REKLAMA
- Spadek produkcji jęczmienia
- Wyższa produkcja kukurydzy
- Wzrost produkcji pszenicy
- Konsumpcja zbóż w sezonie 2023/2024
- Ceny zbóż na światowym rynku
Spadek produkcji jęczmienia
Spadek produkcji jęczmienia będzie wynikać głównie z jego niższych zbiorów w Australii (-29,1% - istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska El Niño, oznaczającego istotną redukcję opadów w Australii).
REKLAMA
Wyższa produkcja kukurydzy
Wyższa produkcja kukurydzy będzie przede wszystkim związana z jej wyższymi zbiorami w USA (+11,2% - efekt większej powierzchni zasiewów i wyższych plonów), Argentynie (+45,9% - oczekiwane dobre zbiory po suszy w sezonie 22/23) i UE (+21,4% - dobre zbiory po słabym sezonie 22/23 z uwagi na suszę m.in. na Węgrzech i w Rumunii). Jednocześnie prognozowany jest dalszy spadek produkcji kukurydzy w Ukrainie (-18,5%), przy czym niższa podaż z tego kierunku została już z nawiązką skompensowana zwiększoną produkcją w pozostałych regionach.
Wzrost produkcji pszenicy
Na wyższą produkcję pszenicy złożą się jej wyższe zbiory w Argentynie (+55,4% - wspomniane ustąpienie efektu ekstremalnej suszy), Indiach (+5,8% - efekt większej powierzchni zasiewów i korzystnych warunków pogodowych) i UE (+3,5% - wzrost wspierany przez korzystne warunki pogodowe, poza Półwyspem Iberyjskim, gdzie utrzymuje się susza) oraz ich obniżenie w Rosji (-11,4% - powrót do trendu po rekordowych ubiegłorocznych zbiorach) i Australii (-25,6% - wspomniany efekt El Niño).
Konsumpcja zbóż w sezonie 2023/2024
Zgodnie z prognozą Departamentu Rolnictwa USA światowa konsumpcja zbóż w sezonie 2023/2024 zwiększy się do 2273,1 mln ton wobec 2236,8 mln ton w sezonie 2022/2023 (+1,6%). Wzrost spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (+2,8%), pszenicy (+0,4%) i pozostałych gatunków zbóż (+2,5%), podczas gdy jego spadek zostanie odnotowany w przypadku jęczmienia (-1,6%). Spożycie zbóż w sezonie 23/24 wspierane będzie przez ich większą dostępność z uwagi na dostosowanie podaży po szoku związanym z wybuchem wojny w Ukrainie. Spożycie zbóż pozostanie jednak niższe od ich produkcji, dzięki czemu ich światowe zapasy wzrosną w sezonie 2023/2024 do 603,1 mln ton wobec 591,0 mln ton w sezonie 2022/2023 (+2,0%), a współczynnik zapasy/spożycie zwiększy się do 26,5% wobec 26,4%, a w tym samym pozostanie na relatywnie niskim na tle historycznym poziomie.
Ceny zbóż na światowym rynku
Ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen zbóż na światowym rynku zbóż, czemu sprzyjają prognozy wskazujące na odbudową światowych zapasów i zmniejszenie niepewności na rynku. Oczekujemy, że spadek cen zbóż utrzyma się w najbliższych miesiącach, przy czym przestrzeń do silnych obniżek powoli się wyczerpuje. W naszym scenariuszu zakładamy status quo w kontekście porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polsce lokalnym czynnikiem, który może sprzyjać nieznacznemu odchylaniu się cen w dół od ceny światowej są duże zapasy po poprzednim sezonie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.