Czy pszczelarz musi płacić podatek?
REKLAMA
REKLAMA
- Produkcja miodu w pasiekach. Działalność rolnicza czy specjalna produkcja rolna?
- Normy szacunkowa dochodu rocznego dla pasieki w latach 2023 i 2024
- Formy opodatkowania dla pszczelarzy prowadzących pasieki powyżej 80 rodzin
Produkcja miodu w pasiekach. Działalność rolnicza czy specjalna produkcja rolna?
REKLAMA
Produkcja miodu w pasiekach liczących poniżej 80 rodzin pszczelich jest traktowana jako działalność rolnicza i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika to z regulacji zawartych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wskazują, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
REKLAMA
Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi pasiekę (40 rodzin pszczelich) i jest to działalność rolnicza. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie musi rozliczać się z uzyskanych dochodów ze sprzedaży miodu z urzędem skarbowym.
Przez działalnością rolniczą, zgodnie z ustawą o PIT, należy rozumieć działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu.
Natomiast pasieki powyżej 80 rodzin stanowią już dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu zgodnie z określanymi corocznie normami szacunkowymi dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.
Normy szacunkowa dochodu rocznego dla pasieki w latach 2023 i 2024
Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2023 r. określone zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z 14 listopada 2022 r. (Dz. U. poz. 2478) w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie z tym rozporządzeniem norma szacunkowa dochodu rocznego w 2023 roku dla pasieki powyżej 80 rodzin wynosi 3 zł 90 gr (za jedną rodzinę).
Natomiast, jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, w którym określone będą normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązujące w 2024 roku - norma szacunkowa dochodu rocznego w 2024 roku dla pasieki powyżej 80 rodzin ma wynosić 5 zł 41 gr (za jedną rodzinę). Oznacza to istotny wzrost obciążenia podatkowego dla pszczelarzy.
Formy opodatkowania dla pszczelarzy prowadzących pasieki powyżej 80 rodzin
REKLAMA
Warto mieć na uwadze, że dla pszczelarzy prowadzących pasieki powyżej 80 rodzin możliwe do zastosowania są trzy główne formy opodatkowania, tj. na podstawie ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) lub przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.
Przy czym wybór odpowiedniej formy opodatkowania zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pasieki, przychody oraz koszty prowadzenia działalności. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z przepisami i wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dla swojej pasieki.
Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA