REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pszczelarz musi płacić podatek?

Produkcja miodu w pasiekach. Co z podatkiem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pszczelarstwo, choć dla wielu jest pasją, może wiązać się z obowiązkami podatkowymi, zwłaszcza gdy liczba rodzin pszczelich w pasiece przekracza 80. W takim przypadku działalność pszczelarska jest traktowana jako dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu.

Produkcja miodu w pasiekach. Działalność rolnicza czy specjalna produkcja rolna?

REKLAMA

Produkcja miodu w pasiekach liczących poniżej 80 rodzin pszczelich jest traktowana jako działalność rolnicza i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wynika to z regulacji zawartych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wskazują, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

REKLAMA

Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi pasiekę (40 rodzin pszczelich) i jest to działalność rolnicza. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie musi rozliczać się z uzyskanych dochodów ze sprzedaży miodu z urzędem skarbowym.

Ważne

Przez działalnością rolniczą, zgodnie z ustawą o PIT, należy rozumieć działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu.

Natomiast pasieki powyżej 80 rodzin stanowią już dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu zgodnie z określanymi corocznie normami szacunkowymi dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Normy szacunkowa dochodu rocznego dla pasieki w latach 2023 i 2024

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2023 r. określone zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z 14 listopada 2022 r. (Dz. U. poz. 2478) w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem norma szacunkowa dochodu rocznego w 2023 roku dla pasieki powyżej 80 rodzin wynosi 3 zł 90 gr (za jedną rodzinę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast, jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, w którym określone będą normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązujące w 2024 roku - norma szacunkowa dochodu rocznego w 2024 roku dla pasieki powyżej 80 rodzin ma wynosić 5 zł 41 gr (za jedną rodzinę). Oznacza to istotny wzrost obciążenia podatkowego dla pszczelarzy.

Formy opodatkowania dla pszczelarzy prowadzących pasieki powyżej 80 rodzin

REKLAMA

Warto mieć na uwadze, że dla pszczelarzy prowadzących pasieki powyżej 80 rodzin możliwe do zastosowania są trzy główne formy opodatkowania, tj. na podstawie ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) lub przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.

Przy czym wybór odpowiedniej formy opodatkowania zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pasieki, przychody oraz koszty prowadzenia działalności. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z przepisami i wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dla swojej pasieki.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA