Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Czekamy na podpis prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym wdraża dyrektywę unijną w ramach tzw. Pakietu Mobilności, która ma na celu udoskonalenie, uporządkowanie i harmonizację przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie transportu drogowego, w tym poprawę warunków pracy kierowców.
REKLAMA
Zakres regulacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym
Zakres regulacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym obejmuje w szczególności zasady:
- delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kontroli przestrzegania przepisów dotyczących tego delegowania (w tym w ramach kontroli drogowej),
- realizacji obowiązków informacyjnych związanych z delegowaniem kierowców,
- współpracy między Inspekcją Transportu Drogowego i Państwową Inspekcją Pracy w zakresie ww. kontroli,
- współpracy z właściwymi organami innych państw członkowskich dotyczącej delegowania kierowców w zakresie regulowanym projektowaną ustawą,
REKLAMA
- postępowania w sprawach dotyczących wniosków o powiadomienie o decyzji w sprawie nałożenia na przewoźnika drogowego delegującego kierowcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i z tego terytorium administracyjnej kary pieniężnej lub grzywny administracyjnej oraz o egzekucję takiej kary lub grzywny.
W ustawie przewidziano także rozwiązania mające na celu zapewnienie ochrony kierowców delegowanych w sektorze transportu drogowego na terytorium Polski, przez określenie warunków zatrudnienia tych kierowców. Przewoźnik drogowy delegujący kierowcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia takiemu kierowcy warunki zatrudnienia przewidziane w art. 4–4b ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.
Analogiczna potrzeba zapewnienia odpowiednich warunków zatrudnienia odnosi się do kierowców delegowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa trzeciego.
Obowiązki przewoźnika drogowego i kierowcy
W przepisach przyjętej ustawy przewiduje się także obowiązek przewoźnika drogowego delegującego kierowcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgłoszenia delegowania kierowcy najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania, przy użyciu interfejsu publicznego połączonego z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI), zwanym dalej „interfejsem publicznym”.
REKLAMA
Dodatkowym obowiązkiem przewoźnika będzie zapewnienie, aby kierowca podczas delegowania dysponował określonymi dokumentami w postaci papierowej lub elektronicznej – co będzie pozwalać na kontrolę przestrzegania wymogów wprowadzanych tą ustawą w trakcie kontroli drogowej.
Ponadto zgodnie z omawianą nowelizacją przedsiębiorstwa transportowe mające siedzibę w państwie niebędącym państwem członkowskim nie mogą być traktowane w sposób bardziej uprzywilejowany niż przedsiębiorstwa mające siedzibę w państwie członkowskim, w tym w trakcie wykonywania przewozów na podstawie umów dwustronnych lub wielostronnych przyznających dostęp do rynku unijnego lub jego części.
W przepisach określono także zakres obowiązków organów przeprowadzających kontrolę delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego. Wskazują one m.in. sposób przeprowadzania kontroli na drodze oraz zakres tej kontroli. Do przeprowadzania przedmiotowej kontroli ustawa upoważnia Inspekcję Transportu Drogowego, a w odpowiednim zakresie włączana w nią będzie również Państwowa Inspekcja Pracy – w szczególności w przypadku gdy podczas kontroli drogowej, kierowca nie okaże kopii zgłoszenia delegowania albo potwierdzenia zgłoszenia. Państwowa Inspekcja Pracy będzie także kontrolować warunki zatrudnienia delegowanych kierowców.
Omawiana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dz.U. Aktualnie została ona przekazana do podpisu prezydenta.
Podstawa prawna:
art. 1 – 47 ustawy z 7 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym – ustawa oczekuje na podpis prezydenta
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA