REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nowelizacja KSH wpłynie na rynek M&A?

Polska jest największym rynkiem transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej, choć w ciągu ostatnich 4 lat czas potrzebny na ich przeprowadzenie w naszym kraju znacznie się wydłużył. Być może sytuację poprawi nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (KSH), która weszła w życie 15 września 2023 r., a konkretnie wprowadzenie procedury podziału spółek przez wyodrębnienie. Może ona zastąpić uciążliwą i czasochłonną praktykę związaną z wnoszeniem majątku aportem do nowo zawiązanej spółki. Konieczne jest jednak doprecyzowanie przepisów podatkowych w tym zakresie – mówi Krzysztof Libiszewski, Partner i ekspert w dziedzinie transakcji fuzji i przejęć w kancelarii Wolf Theiss.

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem?

Brak możliwości samodzielnego dokonywania czynności w imieniu spółki przez poszczególnych członków zarządu może wydawać się niepraktyczny. Czy dopuszczalne jest zatem ustanowienie pełnomocnikiem zarządu wieloosobowego lub jednego z jego członków innego członka tego zarządu?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a transakcje ze spółką w ujęciu podatkowym Cz. II

W pierwszej części niniejszego artykułu przedstawiono najważniejsze skutki podatkowe sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie jednoosobowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą a zarazem jest wspólnikiem spółki cywilnej i jako przedsiębiorca dokonuje z tą spółką transakcji, w szczególności świadczy na rzecz tej spółki usługi lub dokonuje dostawy (sprzedaży) towaru. Natomiast poniżej zostaną, przy analogicznych założeniach, przedstawione skutki podatkowe dla wspólnika spółki jawnej oraz udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy spółka z o.o. może wypłacić prezesowi premię świąteczną?

Premia świąteczna. Spółka z o.o. w ramach premii świątecznych chce wypłacić premię prezesowi spółki (prezes jest emerytem i nie pobiera żadnego wynagrodzenia). Czy jest taka możliwość?

REKLAMA

Rewolucja w Kodeksie spółek handlowych od 13 października 2022 r.

Kodeksu spółek handlowych 2022. Od 13 października wchodzi w życie rewolucja w Kodeksie spółek handlowych. Rady nadzorcze zyskają nowe możliwości i obowiązki w kontroli nad spółkami.

Rady nadzorcze w spółkach kapitałowych z nowymi uprawnieniami

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która zacznie obowiązywać 13 października 2022 r., zawiera też zapisy dotyczące uprawnień rad nadzorczych w spółkach kapitałowych. Co się zmieni?

Nowe prawo grup spółek od 13 października 2022 r.

Nowelizacja prawa spółek handlowych, wprowadzająca nowe regulacje dotyczące grup kapitałowych (holdingów i koncernów) od 13 października 2022 r. Co nowe prawo holdingowe oznacza dla przedsiębiorców?

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych uchwalona

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu spółek handlowych trafi do podpisu Prezydenta. Ustawa obok zmian w samym kodeksie zawiera także poprawki do Polskiego Ładu.

REKLAMA

ABC prawa holdingowego - zmiana KSH

Zmiany w prawie holdingowym - istotne z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany w KSH zakłada Druk sejmowy 1515. O tych z nich, które trzeba znać mowa w poniższym artykule.

Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu

Kodeks Spółek Handlowych ma już ostateczny kształt. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek.

Zasada biznesowej oceny sytuacji w projekcie nowelizacji KSH

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wprowadza zasadę biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule). Na czym ona polega i co oznacza w praktyce?

Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych - bezpłatny webinar 29 października

29 października 2020 r. odbędzie się bezpłatny webinar "Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych", podczas którego Jakub Nasiłowski, radca prawny z Kancelarii Prawnej Accace Legal omówi najważniejsze proponowane zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego Webinaru.

Grupa spółek - nowe zasady w projekcie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

Projekt ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie nowych zasad w grupie spółek. Zmiany komentuje mec. Magdalena Jadczyszyn-Skitek, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Mocniejsze Rady Nadzorcze efektem zmian w KSH [OPINIA]

Wprowadzenie do ustawy Kodeks spółek handlowych przepisów regulujących relacje w tzw. grupie spółek, wykraczające poza aktualnie obowiązujący art. 7 Ksh, jest pożądane i odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z faktycznego istnienia relacji i powiązań prawno-gospodarczych w szeroko pojętych grupach kapitałowych.

Kodeks spółek handlowych do nowelizacji

Do 19 września trwają konsultacje w sprawie projektu KSH. Projekt jesienią ma trafić pod obrady rządu, a następnie do sejmu.

Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o.

Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem relatywnie tanim i szybkim do wdrożenia. Do stanu docelowego można dojść kilkoma ścieżkami. Opisujemy dwie najpopularniejsze.

Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Sejm uchwalił rządową nowelizację Kodeksu spółek handlowych, której celem jest wprowadzenie obligatoryjnej tzw. dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych.

Jak założyć spółkę partnerską 2019

Kto i jak może założyć spółkę partnerską w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego typu spółki uregulowanej w Kodeksie spółek handlowych.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną w 2019 r?

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową. Co ma na celu i jak ją założyć w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Działalność spółki w organizacji

Ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych wymienił zamknięty katalog spółek kapitałowych i osobowych. W przypadku tych drugich dodał również szczególną formę prawną jaką jest „spółka kapitałowa w organizacji”. Spółka w organizacji jest początkowym etapem bytu spółki, istniejącym między zawarciem umowy spółki - w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub z chwilą zawiązania spółki - w przypadku spółki akcyjnej, a wpisem jej do KRS.

Spółka cywilna – najważniejsze informacje

Jednym ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej jest zawarcie umowy spółki cywilnej regulowanej przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Spółka cywilna jest stosunkiem obligacyjnym, umową zawartą pomiędzy osobami będącymi przedsiębiorcami. Przez umowę spółki co najmniej dwóch wspólników (przedsiębiorców) zobowiązuje się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Nowy rodzaj spółki - Prosta Spółka Akcyjna

W projekcie ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych znalazł się nowy rodzaj spółki - Prosta Spółka Akcyjna. Ta nowoczesna forma spółki ma ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności start-upów. To kolejne rozwiązanie z pakietu ułatwień dla przedsiębiorców – 100 zmian dla firm.

Uproszczenia w Kodeksie spółek handlowych od 2018 r.

Przygotowany przez rząd projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych zakłada m.in. uregulowanie skutków nabycia (objęcia) udziału (lub akcji) ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w sytuacji gdy stroną czynności prawnej jest tylko jeden z małżonków, doprecyzowanie zasad reprezentacji spółki w likwidacji, a także doprecyzowanie kwestii następstwa procesowego przy podziale spółki kapitałowej. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2018 r.

Zmiany w kodeksie cywilnym i kodeksie spółek handlowych ułatwieniem dla przedsiębiorców

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa jest elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”, stanowiącego I etap realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych - zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Przewiduje on zmiany w zakresie m.in. kadencji członków organów spółek kapitałowych, porządku obrad zgromadzenia, dokumentu akcyjnego, postępowania o wykreślanie przedsiębiorcy z CEIDG. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki

Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika. W obu przypadkach następuje jednocześnie dokapitalizowanie spółki i spłata wierzytelności wobec wspólnika.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji w zarządzie?

W praktyce zagadnienie skutecznej rezygnacji z funkcji członka zarządu ma ogromne znaczenie. 31 marca 2016 r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż rezygnację z zasiadania w zarządzie składa się na ręce innego członka zarządu lub prokurenta.

Umowa o zakazie konkurencji z członkiem zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółek z o.o. mają wgląd do najważniejszej dokumentacji firmy, dlatego spółka powinna zabezpieczać swoje interesy poprzez zawarcie z członkiem zarządu umowy o zakazie konkurencji. Taka umowa ma również istotne znaczenie po ustaniu zatrudnienia. Jakie są cechy takiej umowy? Jakich błędów należy unikać przy jej zawieraniu?

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta.

Zmiany w prawie spółek przyjęte przez rząd

20 maja rząd przyjął projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. Zmiany obejmują wprowadzenie udziałów beznominałowych i określenie spółki z o.o. jako spółki bez kapitału. Ponadto rząd planuje wprowadzić zmiany w zakładaniu i rozwiązywaniu spółek.

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja będzie jedynie skuteczna w momencie gdy zostanie w odpowiedni sposób zakomunikowana. Kodeks spółek handlowych odsyła w tej kwestii do Kodeksu cywilnego, który reguluje przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h.

W obrocie gospodarczym obserwuje się liczne przykłady składania przez osoby, które mają zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako członkowie organów lub likwidatorzy spółki kapitałowej tzw. oświadczenia o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h. i dołączania ich do wniosku o wpis składanego do sądu rejestrowego.

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Rejestracja spółek przez tryb S24

Od 1 stycznia 2012 roku można rejestrować spółki z o.o. w trybie S24.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Odpowiedzialność za czynności związane z przekształceniem spółki

Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej bez jednoczesnej zmiany większości wspólników, przedmiotu jej działalności oraz sposobu prowadzenia. Zarówno przed jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym pomiotem modyfikującym jedynie swoją formę ustrojową, a co za tym idzie istnieje tożsamość spółki przekształcanej i przekształconej.

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej.

Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.

Cichy konflikt między wspólnikami spółki jawnej

Nikt z nas podejmując decyzję o założeniu własnej spółki nie jest w stanie przewidzieć jak potoczą się losy takiego przedsięwzięcia.

REKLAMA