REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki

Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki /fot. Fotolia
Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika. W obu przypadkach następuje jednocześnie dokapitalizowanie spółki i spłata wierzytelności wobec wspólnika.

REKLAMA

Podwyższenie kapitału zakładowego następuje albo przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących, albo przez ustanowienie nowych udziałów (art. 257 § 2 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Polega ono na wniesieniu przez wspólnika do spółki wkładu pieniężnego (gotówka) lub wkładu niepieniężnego (aport). Zwykle przedmiotem wkładu wniesionego przez wspólnika w zamian za objęte udziały jest gotówka wpłacona przez wspólnika do kasy spółki lub na jej rachunek bankowy. Podwyższenie kapitału zakładowego może być również skutkiem wniesienia przez wspólnika wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, np. w postaci wierzytelności. Bez względu na to, czy przedmiotem wkładu jest gotówka czy aport, podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania podwyższenia kapitału do rejestru (art. 262 § 4 k.s.h.).

REKLAMA

Samo podwyższenie kapitału zakładowego zwykle nie sprawia podatnikom większych trudności związanych z ustaleniem skutków podatkowych. Sytuacja komplikuje się, gdy spółka jest wobec wspólnika dłużnikiem, np. z tytułu wykonanej przez niego usługi, dostarczonych towarów czy udzielonej pożyczki, a jej kondycja finansowo-ekonomiczna nie pozwala na uregulowanie tego zobowiązania w najbliższej przyszłości. W takiej sytuacji w praktyce stosowane są dwa rozwiązania, które mają ten sam cel, a mianowicie jednoczesne rozliczenie zobowiązania wobec udziałowca i dokapitalizowanie spółki. W tym celu można rozważać:

● wniesienie przez wspólnika (wierzyciela) do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego (wierzytelności) w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (konwersja),

● objęcie przez wspólnika udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny i potrącenie wzajemnych wierzytelności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki – skutki podatkowe i ewidencja księgowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszej części artykułu m.in.:

I. Konwersja długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym – skutki podatkowe i ewidencja w księgach rachunkowych

II. Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego i dokonanie potrącenia wzajemnych wierzytelności – skutki podatkowe i ewidencja w księgach rachunkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA