| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne

Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne

Proces przekształcenia spółki jest złożony. Wymaga współpracy wielu osób, nie tylko w ramach samej przekształcanej spółki. O przekształceniu decyduje wola samych wspólników, jednak muszą pamiętać o obowiązkach, jakie na nich ciążą, oraz terminach dokonywania odpowiednich czynności.

Kodeks spółek handlowych wprost wskazuje na podmioty, które mogą być przekształcane. I tak przekształceniu podlegają spółki:

● cywilna,
● jawna,
● partnerska,
● komandytowa,
● komandytowo-akcyjna,
● z ograniczoną odpowiedzialnością,
● akcyjna.

Przekształceniu może także podlegać przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Tu jednak wybór formy prowadzenia działalności po przekształceniu jest ograniczony, ponieważ przedsiębiorca może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową.

Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową inną niż spółka jawna. Przy czym nie narusza to przepisu art. 26 § 4 k.s.h., z którego wynika, że wspólnicy spółki cywilnej mogą podjąć decyzję o przekształceniu spółki cywilnej w jawną oraz zgłosić przekształcenie do sądu rejestrowego.

Nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.

1. Ciągłość kontynuacji działania

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dotychczasowa spółka jawna ma koncesję na ochronę osób i mienia. Po przekształceniu spółka z o.o. nadal będzie właścicielem koncesji na ochronę osób i mienia.

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia), a wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Z chwilą rejestracji spółki przekształconej sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Nie może być sytuacji, gdy przez jakiś czas na rynku formalnie funkcjonują dwie spółki – przekształcana i przekształcona.

Warto pamiętać, że gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy, z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

Spółka Kowalski, Malinowski spółka jawna na mocy uchwały wspólników została przekształcona w spółkę „Pimpuś” spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przekształcenia nastąpiła zmiana nie tylko formy prawnej, ale także firmy. Dlatego przez kolejny rok przekształcona nowa spółka musi podawać we wszystkich dokumentach firmę „Pimpuś” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: Kowalski, Malinowski spółka jawna).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne

W artykule m.in.:

  • Czynności potrzebne do przekształcenia spółki
  • plan przekształcenia
  • badanie przez biegłego rewidenta
  • Zawiadomienie wspólników
  • Uchwała o przekształceniu
  • Zgłoszenie nowej spółki do rejestru
  • Zabezpieczenie środków na ewentualne roszczenia
  • Zastrzeżenia złożone przez wspólnika

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne. /fot. Fotolia
Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne. /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »