reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeks spółek handlowych do nowelizacji

Kodeks spółek handlowych do nowelizacji

Do 19 września trwają konsultacje w sprawie projektu KSH. Projekt jesienią ma trafić pod obrady rządu, a następnie do sejmu.

Kodeks spółek handlowych zawierająca przepisy normujące ustrój spółek handlowych, do których zaliczają się: spółki osobowe: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółki kapitałowe  Konsultacje projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych potrwają do 19 września - poinformował wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Projekt jesienią ma trafić pod obrady rządu, a następnie do sejmu.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Największa nowelizacja od lat

W ramach konsultacji planowane są jeszcze otwarte debaty internetowe, podczas których każdy zainteresowany będzie mógł zadawać pytania. 14 września odbędzie się debata na temat grup spółek, a 18 września nastąpi podsumowanie konsultacji.

Będzie to największa nowelizacja kodeksu spółek handlowych od czasu jego uchwalenia w 2004 roku. W pracach bierze udział jeden z trzech twórców pierwotnej wersji kodeksu prof. Andrzej Szumański.

Co się zmieni?

Wprowadzony zostanie nowy rozdział dotyczący grupowania spółek, prawa holdingowego i korporacyjnego. Celem jest stworzenie bezpiecznych i nowoczesnych ram prawnych, które od strony biznesowej umożliwią podejmowanie decyzji służących realizacji wspólnej strategii biznesowej przez nawet kilkadziesiąt spółek z jednej grupy kapitałowej. Wzmocniona zostanie pozycja rady nadzorczej w spółce. Jak poinformował wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski uregulowane zostaną kwestie obowiązków informacyjnych, mając świadomość ostatnich afer np. GetBack, gdy członkowie rady twierdzili, że nie mieli wiedzy o pewnych zdarzeniach. Odpowiedzią na to są regulacje, że zarząd ma obowiązek stałego informowania rady nadzorczej o wszystkich działaniach.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych reguluje też m.in. kwestie, od kiedy liczony jest mandat członków rady nadzorczej i zarządu.

"Prawo ma być jasne, czytelne i klarowne, by polscy przedsiębiorcy skupiali się na realizacji strategii, a nie na interpretacjach prawnych" - powiedział wiceminister Kowalski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama