reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Nawet 5 mln euro dotacji na ochronę zabytków

Nawet 5 mln euro dotacji na ochronę zabytków

Obiekty o znaczeniu kulturalnym, a zwłaszcza obiekty zabytkowe, będą mogły być dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020. W zależności od znaczenia projektu oraz jego umiejscowienia, środki zaplanowano w Programie Infrastruktura i Środowisko czy w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obiekty kulturalne i zabytkowe mające znaczenie regionalne mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.

W Programie Infrastruktura i Środowisko zostaną dofinansowane projekty związane z ochroną i udostępnieniem zabytków o znaczeniu ogólnopolskim i światowym. W szczególności chodzi to o obiekty znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i liście obiektów uznanych przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. Środki te zostały zaplanowane w części programu oznaczonej numerem VIII i nazwanej „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego”, w działaniu 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Duże dotacje na małe projekty

Dofinansowania, jakie można uzyskać dotyczą tylko tzw. infrastruktury małej skali. Nie są to jednak bardzo niskie pułapy. Maksymalna wartość projektów będzie mogła wynosić 5 mln euro, a w przypadku obiektów dotyczących dziedzictwa kulturowego znajdujących się na liście UNESCO – 10 mln euro. Natomiast minimalna wartość przedsięwzięcia wynosi 500 tys euro , jeśli jest to projekt realizowany przez instytucje kultury (państwowe oraz współprowadzone przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe, szkoły i uczelnie artystyczne prowadzone i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub dotyczy realizacji prac konserwatorskich (jako odrębny typ projektu) W innych przypadkach minimalna wartość projektu to 2 mln euro.

Środki można przeznaczyć na ochronę, zachowanie i udostępnienie zabytkowych obiektów, ich renowację wraz z otoczeniem, konserwację zabytków ruchomych oraz digitalizację zasobów (ale tylko jako element większego projektu).

Dofinansowanie nie będzie mogło być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej

Kto może otrzymać dotację?

O dofinansowanie będą mogły występować instytucje kultury, archiwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Obiekty regionalne

Obiekty kulturalne i zabytkowe mające znaczenie regionalne mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.

Dotację można otrzymać na przedsięwzięcia mające na celu ratowanie, przywracanie wartości i ochronę charakterystycznych zabytków lub ich zespołów, także z uwzględnieniem ich otoczenia naturalnego. Wspierane będą prace w zakresie renowacji i modernizacji obiektów zabytkowych. Celem tych prac powinno być zachowanie dotychczasowych zadań obiektów zabytkowych, bądź nadanie im nowych funkcji użytkowych (z przeznaczeniem w szczególności na cele kulturalne i edukacyjne).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama