reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Słabe wyniki branży przemysłowej za sierpień 2020 r.

Słabe wyniki branży przemysłowej za sierpień 2020 r.

Po silnym odbiciu w przemyśle dane za sierpień rozczarowują. W maju produkcja wzrosła o prawie 13 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca (m/m), a w czerwcu o prawie 10 proc. m/m. W lipcu wzrost był już wolniejszy, 6 proc. m/m. W sierpniu wyniósł już tylko 0,6 proc. m/m. To oznacza, że do poziomu przedkryzysowego nadal brakuje ok. 3 proc.

Możliwe osłabienie impetu w przemyśle sygnalizowały już badania koniunktury. Wskaźnik PMI spadł w sierpniu z 52,8 do 50,6 pkt., a więc znacznie poniżej oczekiwań (konsensus ok. 53 pkt.).

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Wydaje się, że impet odbicia od dna został już wyczerpany. Dotychczas dominującym czynnikiem odbicia w przemyśle było stricte otworzenie gospodarki, silne odbicie na rynkach zagranicznych i realizowanie odroczonych wydatków. Dopiero kolejne miesiące zweryfikują, jaki jest popyt i perspektywy średnioterminowe w przemyśle. Przecież rynek pracy dalej jest mocno poniżej poziomów przedkryzysowych. Branża usług też będzie stopniowo się odbudować. A ta branża przecież w pewnym zakresie też generuje popyt na produkcję przemysłową. Również w przypadku inwestycji wszyscy ekonomiści oczekują głębokiego załamania, które rozciągnie się w czasie.

Produkcja dóbr inwestycyjnych zatem też będzie umiarkowanie się ożywiać. Te czynniki powodują, że kolejne miesiące mogą przynieść słabsze dynamiki przemysłu. Ponadto polski przemysł jest silnie uzależniony od koniunktury zewnętrznej. Zagrożeniem dla całej gospodarki europejskiej jest druga fala epidemii, a już obserwujemy wzrost liczby zachorowań.

dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama