reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Agrobiznes > Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

Jeśli mieszkasz na wsi i chcesz założyć firmę na obszarze wiejskim, możesz skorzystać z funduszy na otwarcie działalności gospodarczej z Programu Wiedza Edukacja Rozwój lub Regionalnego Programu Twojego województwa. Ale to nie jedyna możliwość w zakresie dotacji unijnych.

Jeżeli planujesz założyć firmę na wsi, to warto na ten cel pozyskać dotacje unijne. Są specjalne fundusze skierowane tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich. Zostały one zaplanowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Aby otrzymać dotację na założenie firmy na wsi należy być zameldowanym na na obszarze wiejskim oraz realizować inwestycję na obszarze wiejskim.

Wsparcie związane z zakładaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, jest realizowane w dwojaki sposób. Pierwszy z nich dotyczy osób opłacających składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi dotyczy dofinansowania dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

KRUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS, będziesz mógł skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie może być przyznane, jeśli poza ubezpieczeniem w KRUS:

  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 tys. euro,
  • za poprzedni rok otrzymałeś dopłaty do gruntów rolnych,
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz jest położone w miejscowości należącej do: gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, z wyłączeniem miast i miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • działalność będziesz zakładał w miejscowości wiejskiej oraz utworzysz co najmniej jedno miejsce pracy,
  • zobowiążesz się do realizacji biznesplanu oraz do przejścia do ubezpieczenia w ZUS.

Kryteria wyboru mogą preferować projekty osób o odpowiednich kwalifikacjach, o charakterze innowacyjnym, realizowane na terenach o najwyższym poziomie bezrobocia i zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy. 

Kwota dofinansowania na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej ma wynosić do 100 tys. zł

ZUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS, będziesz mógł skorzystać z pomocy w ramach inicjatywy LEADER realizowanej przez tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD).

LGD to stowarzyszenia działające na terenie kilku gmin, które przygotowują swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR). W zależności od przyjętej strategii, wpierane mogą być m.in. projekty mające na celu zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR. 

W pierwszej kolejności upewnij się jaka Lokalna Grupa Działania jest w Twojej okolicy. Następnie skontaktuj się ze swoją LGD, aby zweryfikować warunki i terminy przyznawania dofinansowania.

Maksymalna kwota, jaką będziesz mógł uzyskać, będzie wynosiła 100 tys. zł (o ile z zapisów Lokalnej Strategii Rozwoju nie będzie wynikała inna wartość).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama