REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?
Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli mieszkasz na wsi i chcesz założyć firmę na obszarze wiejskim, możesz skorzystać z funduszy na otwarcie działalności gospodarczej z Programu Wiedza Edukacja Rozwój lub Regionalnego Programu Twojego województwa. Ale to nie jedyna możliwość w zakresie dotacji unijnych.

Jeżeli planujesz założyć firmę na wsi, to warto na ten cel pozyskać dotacje unijne. Są specjalne fundusze skierowane tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich. Zostały one zaplanowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Aby otrzymać dotację na założenie firmy na wsi należy być zameldowanym na na obszarze wiejskim oraz realizować inwestycję na obszarze wiejskim.

Wsparcie związane z zakładaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, jest realizowane w dwojaki sposób. Pierwszy z nich dotyczy osób opłacających składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi dotyczy dofinansowania dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

KRUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS, będziesz mógł skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie może być przyznane, jeśli poza ubezpieczeniem w KRUS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 tys. euro,
  • za poprzedni rok otrzymałeś dopłaty do gruntów rolnych,
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz jest położone w miejscowości należącej do: gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, z wyłączeniem miast i miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • działalność będziesz zakładał w miejscowości wiejskiej oraz utworzysz co najmniej jedno miejsce pracy,
  • zobowiążesz się do realizacji biznesplanu oraz do przejścia do ubezpieczenia w ZUS.

Kryteria wyboru mogą preferować projekty osób o odpowiednich kwalifikacjach, o charakterze innowacyjnym, realizowane na terenach o najwyższym poziomie bezrobocia i zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy. 

Kwota dofinansowania na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej ma wynosić do 100 tys. zł

ZUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS, będziesz mógł skorzystać z pomocy w ramach inicjatywy LEADER realizowanej przez tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD).

REKLAMA

LGD to stowarzyszenia działające na terenie kilku gmin, które przygotowują swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR). W zależności od przyjętej strategii, wpierane mogą być m.in. projekty mające na celu zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR. 

W pierwszej kolejności upewnij się jaka Lokalna Grupa Działania jest w Twojej okolicy. Następnie skontaktuj się ze swoją LGD, aby zweryfikować warunki i terminy przyznawania dofinansowania.

Maksymalna kwota, jaką będziesz mógł uzyskać, będzie wynosiła 100 tys. zł (o ile z zapisów Lokalnej Strategii Rozwoju nie będzie wynikała inna wartość).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA