REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?
Firma na wsi. Jak pozyskać dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli mieszkasz na wsi i chcesz założyć firmę na obszarze wiejskim, możesz skorzystać z funduszy na otwarcie działalności gospodarczej z Programu Wiedza Edukacja Rozwój lub Regionalnego Programu Twojego województwa. Ale to nie jedyna możliwość w zakresie dotacji unijnych.

Jeżeli planujesz założyć firmę na wsi, to warto na ten cel pozyskać dotacje unijne. Są specjalne fundusze skierowane tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich. Zostały one zaplanowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Aby otrzymać dotację na założenie firmy na wsi należy być zameldowanym na na obszarze wiejskim oraz realizować inwestycję na obszarze wiejskim.

Wsparcie związane z zakładaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, jest realizowane w dwojaki sposób. Pierwszy z nich dotyczy osób opłacających składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi dotyczy dofinansowania dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

KRUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS, będziesz mógł skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie może być przyznane, jeśli poza ubezpieczeniem w KRUS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 tys. euro,
  • za poprzedni rok otrzymałeś dopłaty do gruntów rolnych,
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz jest położone w miejscowości należącej do: gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, z wyłączeniem miast i miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • działalność będziesz zakładał w miejscowości wiejskiej oraz utworzysz co najmniej jedno miejsce pracy,
  • zobowiążesz się do realizacji biznesplanu oraz do przejścia do ubezpieczenia w ZUS.

Kryteria wyboru mogą preferować projekty osób o odpowiednich kwalifikacjach, o charakterze innowacyjnym, realizowane na terenach o najwyższym poziomie bezrobocia i zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy. 

Kwota dofinansowania na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej ma wynosić do 100 tys. zł

ZUS

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS, będziesz mógł skorzystać z pomocy w ramach inicjatywy LEADER realizowanej przez tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD).

REKLAMA

LGD to stowarzyszenia działające na terenie kilku gmin, które przygotowują swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR). W zależności od przyjętej strategii, wpierane mogą być m.in. projekty mające na celu zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR. 

W pierwszej kolejności upewnij się jaka Lokalna Grupa Działania jest w Twojej okolicy. Następnie skontaktuj się ze swoją LGD, aby zweryfikować warunki i terminy przyznawania dofinansowania.

Maksymalna kwota, jaką będziesz mógł uzyskać, będzie wynosiła 100 tys. zł (o ile z zapisów Lokalnej Strategii Rozwoju nie będzie wynikała inna wartość).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA