Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od dochodów spółki płacą wyłącznie jej wspólnicy, sama spółka nie ma bowiem osobowości prawnej. Ewentualne wątpliwości, co do tak korzystnego opodatkowania rozwiał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 stycznia 2012 r. (III FPS 1/11), w którym orzekł, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A) nie rozlicza dochodu ze spółki na bieżąco, płacąc co miesiąc zaliczki na podatek, ale dopiero w następnym roku, w momencie otrzymania dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki. Stanowisko to zostało ponadto potwierdzone w interpretacji ogólnej ministra sprawiedliwości z dnia 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125).
REKLAMA
Powyższe rozstrzygnięcia zostały były szeroko komentowane w środowisku prawniczym, a także wśród samych zainteresowanych. Radość wspólników spółek komandytowo-akcyjnych nie trwała jednak długo. W połowie sierpnia pojawiła się bowiem informacja o zmianach, jakie Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić w ustawach o podatku dochodowym. Zgodnie z założeniami, spółki komandytowo-akcyjne mają być opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku, wyłącznie od wspólników S.K.A., fiskus pobierałby więc dwa – zarówno od wspólników, jak i od samej spółki.
Zdaniem prawników, zmiany doprowadzą do wyeliminowania z rynku spółek komandytowo-akcyjnych, które obecnie są jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia biznesu w Polsce. Obecnie funkcjonujące struktury stracą bowiem na atrakcyjności.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
W związku z projektem nowelizacji ustawy o CIT pojawia się też inny problem – zmiana może utrudnić implementację Dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. W załączniku do Dyrektywy znajduje się wykaz podmiotów, które obejmuje ona swoim działaniem. Nie ma wśród nich polskiej S.K.A. Spółki komandytowo-akcyjne, poddane reżimowi CIT, ale niewymienione w Dyrektywie nie będą więc mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych na rzecz akcjonariusza zagranicznego, będącego spółką dominującą. Sytuacja taka prowadziłaby do nierównego traktowania przedsiębiorców, a w efekcie naruszałaby jedną z kluczowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.
Dla uchronienia się przed zarzutami UE być może wystarczy zmiana art. 22 ustawy o CIT (który w określonych sytuacjach zwalnia dywidendy z podatku). Nie wykluczone jednak, że konieczne będą większe modyfikacje istniejącego prawa, np. nadanie spółce komandytowo-akcyjnej osobowości prawnej.
Zobacz serwis: CIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.