REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.

REKLAMA

Podatek od dochodów spółki płacą wyłącznie jej wspólnicy, sama spółka nie ma bowiem osobowości prawnej. Ewentualne wątpliwości, co do tak korzystnego opodatkowania rozwiał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 stycznia 2012 r. (III FPS 1/11), w którym orzekł, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A) nie rozlicza dochodu ze spółki na bieżąco, płacąc co miesiąc zaliczki na podatek, ale dopiero w następnym roku, w momencie otrzymania dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki. Stanowisko to zostało ponadto potwierdzone w interpretacji ogólnej ministra sprawiedliwości z dnia 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125).

REKLAMA

Powyższe rozstrzygnięcia zostały były szeroko komentowane w środowisku prawniczym, a także wśród samych zainteresowanych. Radość wspólników spółek komandytowo-akcyjnych nie trwała jednak długo. W połowie sierpnia pojawiła się bowiem informacja o zmianach, jakie Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić w ustawach o podatku dochodowym. Zgodnie z założeniami, spółki komandytowo-akcyjne mają być opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku, wyłącznie od wspólników S.K.A., fiskus pobierałby więc dwa – zarówno od wspólników, jak i od samej spółki.

Zdaniem prawników, zmiany doprowadzą do wyeliminowania z rynku spółek komandytowo-akcyjnych, które obecnie są jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia biznesu w Polsce. Obecnie funkcjonujące struktury stracą bowiem na atrakcyjności.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

W związku z projektem nowelizacji ustawy o CIT pojawia się też inny problem – zmiana może utrudnić implementację Dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. W załączniku do Dyrektywy znajduje się wykaz podmiotów, które obejmuje ona swoim działaniem. Nie ma wśród nich polskiej S.K.A. Spółki komandytowo-akcyjne, poddane reżimowi CIT, ale niewymienione w Dyrektywie nie będą więc mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych na rzecz akcjonariusza zagranicznego, będącego spółką dominującą. Sytuacja taka prowadziłaby do nierównego traktowania przedsiębiorców, a w efekcie naruszałaby jedną z kluczowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla uchronienia się przed zarzutami UE być może wystarczy zmiana art. 22 ustawy o CIT (który w określonych sytuacjach zwalnia dywidendy z podatku). Nie wykluczone jednak, że konieczne będą większe modyfikacje istniejącego prawa, np. nadanie spółce komandytowo-akcyjnej osobowości prawnej.

Zobacz serwis: CIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA