reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 stycznia 2012r. (sygn. akt II FPS 1/11) rozstrzygnął sporną od wielu lat kwestię przepisów dotyczących opodatkowania zysków akcjonariuszy z dywidend (CIT) otrzymanych od spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „S.K.A.”). Przyczyną dotychczasowych problemów interpretacyjnych był niejasny status akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych.

Zgodnie z podjętą uchwałą przychód spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu dopiero w dniu rzeczywistej wypłaty dywidendy, ustalonej w uchwale walnego zgromadzenia o podziale zysku. Obowiązek podatkowy powstanie wraz z nabyciem prawa do dywidendy, czyli dniem podjęcia uchwały o podziale zysków.

Dotychczas akcjonariusze zobowiązani byli do zapłaty comiesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego generowanego przez S.K.A., nawet jeżeli nie nabyli prawa i nie otrzymali dywidendy.

Powyższa uchwała ma bardzo istotne znaczenie dla akcjonariuszy. Umożliwia odroczenie opodatkowania aż do momentu wypłaty dywidendy w S.K.A.

W uzasadnieniu uchwały NSA podniósł, że z uwagi na status prawny akcjonariusza w S.K.A., posiadanie akcji oraz czerpanie z niej zysku, bez względu na czas, kiedy nabędzie do niego prawo, tak jak w przypadku spółek akcyjnych, nie powinno być utożsamiane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez danego akcjonariusza.

Istotne jest również, że uzasadnienie powyższej uchwały może ograniczać dotychczasowe ryzyko inwestowania w akcje S.K.A. na giełdzie.

Więcej na ten temat:

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Na jakich zasadach opodatkowany jest dochód akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej?

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Spółka komandytowo-akcyjna – atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama