| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 stycznia 2012r. (sygn. akt II FPS 1/11) rozstrzygnął sporną od wielu lat kwestię przepisów dotyczących opodatkowania zysków akcjonariuszy z dywidend (CIT) otrzymanych od spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „S.K.A.”). Przyczyną dotychczasowych problemów interpretacyjnych był niejasny status akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych.

Zgodnie z podjętą uchwałą przychód spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu dopiero w dniu rzeczywistej wypłaty dywidendy, ustalonej w uchwale walnego zgromadzenia o podziale zysku. Obowiązek podatkowy powstanie wraz z nabyciem prawa do dywidendy, czyli dniem podjęcia uchwały o podziale zysków.

Dotychczas akcjonariusze zobowiązani byli do zapłaty comiesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego generowanego przez S.K.A., nawet jeżeli nie nabyli prawa i nie otrzymali dywidendy.

Powyższa uchwała ma bardzo istotne znaczenie dla akcjonariuszy. Umożliwia odroczenie opodatkowania aż do momentu wypłaty dywidendy w S.K.A.

W uzasadnieniu uchwały NSA podniósł, że z uwagi na status prawny akcjonariusza w S.K.A., posiadanie akcji oraz czerpanie z niej zysku, bez względu na czas, kiedy nabędzie do niego prawo, tak jak w przypadku spółek akcyjnych, nie powinno być utożsamiane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez danego akcjonariusza.

Istotne jest również, że uzasadnienie powyższej uchwały może ograniczać dotychczasowe ryzyko inwestowania w akcje S.K.A. na giełdzie.

Więcej na ten temat:

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Na jakich zasadach opodatkowany jest dochód akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej?

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Spółka komandytowo-akcyjna – atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »