| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Działalność spółki w organizacji

Działalność spółki w organizacji

Ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych wymienił zamknięty katalog spółek kapitałowych i osobowych. W przypadku tych drugich dodał również szczególną formę prawną jaką jest „spółka kapitałowa w organizacji”. Spółka w organizacji jest początkowym etapem bytu spółki, istniejącym między zawarciem umowy spółki - w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub z chwilą zawiązania spółki - w przypadku spółki akcyjnej, a wpisem jej do KRS.

Zgodnie z art. 11 § 2, "do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru". Pod pojęciem "sprawy nieuregulowane w ustawie" należy rozumieć sprawy nieuregulowane przez przepisy o spółce w organizacji lub o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo akcyjnej w organizacji jak również nieuregulowane przez przepisy odnoszące się do procesu tworzenia konkretnej spółki.

Okres w jakim spółka będzie trwać w tym charakterze zależy od wielu czynników, zaczynając od szybkości działań wspólników spółki, a kończąc na „sprawności” pracy sądu rejestrowego. Zgodnie bowiem z treścią art. 11 KSH: Spółki kapitałowe w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną, co pozwala nam kwalifikować je jako jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Przydzielenie spółce w organizacji zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych daje pewnego rodzaju „wygodę” i poszerza jej pole manewru, bowiem spółka taka mimo, iż jest tworem tymczasowym, może zawierać umowy, zatrudniać pracowników, a nawet nabywać nieruchomości, co wiąże się z możliwością gromadzenia własnego majątku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Jeśli chodzi o firmę spółki w organizacji, dla bezpieczeństwa obrotu, tuż po firmie, obok sformułowania „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością/ spółka akcyjna” należy dodać oznaczenie „w organizacji” np.: „XYZ spółka akcyjna w organizacji”. Ma to na celu ułatwienie potencjalnym kontrahentom stwierdzenia statusu prawnego spółki tj. odróżnienie jej od spółek wpisanych już do KRS. Nie ujawnienie w firmie spółki kapitałowej faktu pozostawania przez nią w stadium organizacji, rodzi możliwość domagania się odszkodowania, przez stronę poszkodowaną na zasadach ogólnych.

Przepisy kodeksu spółek handlowych w sposób wyraźny regulują kwestie reprezentacji spółek osobowych, kapitałowych oraz spółek kapitałowych w organizacji. Art. 161 § 2 KSH wprost stanowi, że spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji reprezentowana jest przez zarząd albo przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Jeśli chodzi o reprezentację spółki akcyjnej w organizacji, art. 323 § 2 KSH wskazuje, iż zdolni do reprezentacji do chwili ustanowienia zarządu są wszyscy założyciele działający łącznie albo pełnomocnik ustanowiony jednomyślną uchwałą założycieli.

Istnienie spółki w organizacji kończy się z momentem wpisu jej do odpowiedniego rejestru, w tej chwili spółka zyskuje osobowość prawną i staję się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną.

Autor: Kaja Żmijewska

Zobacz: Spółki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »