Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Organy podatkowe uważają, że w opisanej sytuacji spółka uzyska przychód. Przekazanie składników majątku spółki udziałowcom w związku z jej likwidacją będzie bowiem związane z powstaniem przychodu na podstawie art. 14a updop i obowiązkiem odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego. Innego zdania jest jednak część sądów administracyjnych. W swoich wyrokach orzekają one, że wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu. W sytuacji gdy spółka przyjmie korzystne dla niej stanowisko sądów administracyjnych, musi liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Szczegóły - w uzasadnieniu.
REKLAMA
Przepisy updop przewidują, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia (art. 14a updop). Jako przykłady zobowiązań regulowanych poprzez świadczenia niepieniężne ustawodawca podaje tu zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji). W przypadku Spółki przeprowadzona ma zostać jej likwidacja i wspólnicy mają otrzymać składniki majątku, np. nieruchomości. Wątpliwości Spółki dotyczą tego, czy w tej sytuacji można uznać, że uzyska ona przychód, bo uregulowała w formie niepieniężnej swoje zobowiązania.
Zobacz: Prawo dla firm
Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny
Stanowisko organów podatkowych
Zdaniem fiskusa w przypadku likwidacji spółki kapitałowej wspólnicy stają się wierzycielami spółki, gdyż z mocy ustawy przysługuje im udział w majątku polikwidacyjnym. Równocześnie organy podatkowe zauważają, że podział majątku następuje po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego, którego nie można utożsamiać z zakończeniem likwidacji (zob. art. 288 § 1 kodeksu spółek handlowych). Innymi słowy likwidowana spółka istnieje w momencie podziału majątku, co oznacza, że jest zobowiązana wobec wspólników, z którego to zobowiązania zwalnia się, wydając im majątek. Sprawia to, że w opisanej sytuacji należy zastosować art. 14a updop. Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja dyrektora KIS z 17 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.191.2017.1.PS, gdzie stwierdzono:
MF
REKLAMA
(…) organ nie zgadza się z Wnioskodawcą, że przekazanie przez Spółkę wspólnikom składników majątku w ramach podziału majątku likwidacyjnego nie spowoduje u niej uzyskania przychodu podatkowego. Stanowisku Spółki przeczy jednoznaczne brzmienie przepisu art. 14a updop.
Opodatkowanie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych na poziomie wspólnika spółki kapitałowej, np. z tytułu dywidendy czy wynagrodzenia za umorzone udziały albo ich zbycia w celu umorzenia, nie sprzeciwia się opodatkowaniu samej spółki z tytułu zbycia składnika majątku na rzecz jej udziałowca. Z powodu opodatkowania wspólnika z tytułu określonej czynności nie można jeszcze wywieść wniosku, że czynność ta nie będzie rodziła określonych konsekwencji podatkowych po stronie spółki, co nie oznacza jednocześnie, że dojdzie do sytuacji "niedopuszczalnego efektu podwójnego opodatkowana".
Na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. przekazanie składników majątku Spółki wspólnikom (udziałowcom) w związku z likwidacją Spółki będzie wiązało się z powstaniem przychodu po stronie Spółki na podstawie art. 14a ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód
W artykule przedstawiono również stanowisko sądów administracyjnych na temat powstania przychodu w przypadku likwidacji spółki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.