reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

Po zakończeniu działalności spółki z o.o. i zaspokojeniu jej wierzycieli, pozostały majątek spółki (w tym nieruchomości i środki trwałe) zostanie podzielony pomiędzy jej udziałowców. Czy w przypadku likwidacji spółki uchwałą wspólników po jej stronie powstanie przychód w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku?

Organy podatkowe uważają, że w opisanej sytuacji spółka uzyska przychód. Przekazanie składników majątku spółki udziałowcom w związku z jej likwidacją będzie bowiem związane z powstaniem przychodu na podstawie art. 14a updop i obowiązkiem odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego. Innego zdania jest jednak część sądów administracyjnych. W swoich wyrokach orzekają one, że wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu. W sytuacji gdy spółka przyjmie korzystne dla niej stanowisko sądów administracyjnych, musi liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Przepisy updop przewidują, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia (art. 14a updop). Jako przykłady zobowiązań regulowanych poprzez świadczenia niepieniężne ustawodawca podaje tu zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji). W przypadku Spółki przeprowadzona ma zostać jej likwidacja i wspólnicy mają otrzymać składniki majątku, np. nieruchomości. Wątpliwości Spółki dotyczą tego, czy w tej sytuacji można uznać, że uzyska ona przychód, bo uregulowała w formie niepieniężnej swoje zobowiązania.

Zobacz: Prawo dla firm

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Stanowisko organów podatkowych

Zdaniem fiskusa w przypadku likwidacji spółki kapitałowej wspólnicy stają się wierzycielami spółki, gdyż z mocy ustawy przysługuje im udział w majątku polikwidacyjnym. Równocześnie organy podatkowe zauważają, że podział majątku następuje po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego, którego nie można utożsamiać z zakończeniem likwidacji (zob. art. 288 § 1 kodeksu spółek handlowych). Innymi słowy likwidowana spółka istnieje w momencie podziału majątku, co oznacza, że jest zobowiązana wobec wspólników, z którego to zobowiązania zwalnia się, wydając im majątek. Sprawia to, że w opisanej sytuacji należy zastosować art. 14a updop. Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja dyrektora KIS z 17 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.191.2017.1.PS, gdzie stwierdzono:

MF

(…) organ nie zgadza się z Wnioskodawcą, że przekazanie przez Spółkę wspólnikom składników majątku w ramach podziału majątku likwidacyjnego nie spowoduje u niej uzyskania przychodu podatkowego. Stanowisku Spółki przeczy jednoznaczne brzmienie przepisu art. 14a updop.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama