| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

Po zakończeniu działalności spółki z o.o. i zaspokojeniu jej wierzycieli, pozostały majątek spółki (w tym nieruchomości i środki trwałe) zostanie podzielony pomiędzy jej udziałowców. Czy w przypadku likwidacji spółki uchwałą wspólników po jej stronie powstanie przychód w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku?

Organy podatkowe uważają, że w opisanej sytuacji spółka uzyska przychód. Przekazanie składników majątku spółki udziałowcom w związku z jej likwidacją będzie bowiem związane z powstaniem przychodu na podstawie art. 14a updop i obowiązkiem odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego. Innego zdania jest jednak część sądów administracyjnych. W swoich wyrokach orzekają one, że wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu. W sytuacji gdy spółka przyjmie korzystne dla niej stanowisko sądów administracyjnych, musi liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Przepisy updop przewidują, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia (art. 14a updop). Jako przykłady zobowiązań regulowanych poprzez świadczenia niepieniężne ustawodawca podaje tu zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji). W przypadku Spółki przeprowadzona ma zostać jej likwidacja i wspólnicy mają otrzymać składniki majątku, np. nieruchomości. Wątpliwości Spółki dotyczą tego, czy w tej sytuacji można uznać, że uzyska ona przychód, bo uregulowała w formie niepieniężnej swoje zobowiązania.

Zobacz: Prawo dla firm

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Stanowisko organów podatkowych

Zdaniem fiskusa w przypadku likwidacji spółki kapitałowej wspólnicy stają się wierzycielami spółki, gdyż z mocy ustawy przysługuje im udział w majątku polikwidacyjnym. Równocześnie organy podatkowe zauważają, że podział majątku następuje po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego, którego nie można utożsamiać z zakończeniem likwidacji (zob. art. 288 § 1 kodeksu spółek handlowych). Innymi słowy likwidowana spółka istnieje w momencie podziału majątku, co oznacza, że jest zobowiązana wobec wspólników, z którego to zobowiązania zwalnia się, wydając im majątek. Sprawia to, że w opisanej sytuacji należy zastosować art. 14a updop. Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja dyrektora KIS z 17 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.191.2017.1.PS, gdzie stwierdzono:

MF

(…) organ nie zgadza się z Wnioskodawcą, że przekazanie przez Spółkę wspólnikom składników majątku w ramach podziału majątku likwidacyjnego nie spowoduje u niej uzyskania przychodu podatkowego. Stanowisku Spółki przeczy jednoznaczne brzmienie przepisu art. 14a updop.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »