Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest Kodeks Spółek Handlowych?
Kodeks Spółek Handlowych to akt prawny, który zawiera zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych. Kodeks Spółek Handlowych występuje pod skrótem K.s.h. lub KSH.
REKLAMA
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Co zawiera Kodeks Spółek Handlowych?
Kodeks Spółek Handlowych zawiera zasady Normuje tworzenie, organizację, funkcjonowanie oraz sposób rozwiązania spółek handlowych, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz przez współdziałanie w inny określony sposób.
Dlaczego Kodeks Spółek Handlowych był zmieniany?
REKLAMA
Kodeks spółek handlowych powstał w 2000 roku i przez minione dwie dekady nie był unowocześniany i reformowany w wielu obszarach. Głównym celem reformy prawa handlowego jest dostosowanie przepisów do panujących w Polsce realiów gospodarczych, tak aby ułatwić funkcjonowanie ponad 440 tys. spółek kapitałowych w Polsce.
Proponowane przepisy zakładają m.in. precyzyjne określenie sposobu obliczania długości kadencji członków zarządów i rad nadzorczych. Kluczową kwestią opracowanej reformy jest sposób funkcjonowania rad nadzorczych.
Jaki jest ostateczny projekt Kodeksu Spółek Handlowych?
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Opublikowany projekt trafi pod obrady Rady Ministrów; prace nad nim trwały od lutego 2020 r.
Projekt Kodeksu Spółek Handlowych po konsultacjach
Pierwotne założenia projektu zostały poddane szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym, które trwały 45 dni. W ich wyniku do MAP spłynęło ponad 800 stron uwag pochodzących od środowisk akademickich, firm, samorządów, izb handlowych oraz osób prywatnych.
MAP przekazało, że wszystkie otrzymane komentarze zostały przenalizowane.
"W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do pierwotnego projektu reformy wprowadzono kilkanaście istotnych zmian. Zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projekt dostępny od dzisiaj na stronach RCL jest zatem efektem pracy ekspertów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz obywateli i środowisk biznesowo-prawniczych, które w bezpośredni sposób zostaną objęte zmianami zaproponowanymi przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego MAP" - przekazał w komunikacie resort.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA