reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu

Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu

Kodeks Spółek Handlowych ma już ostateczny kształt. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek.

Co to jest Kodeks Spółek Handlowych?

Kodeks Spółek Handlowych to akt prawny, który zawiera zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych. Kodeks Spółek Handlowych występuje pod skrótem K.s.h. lub KSH.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Co zawiera Kodeks Spółek Handlowych?

Kodeks Spółek Handlowych zawiera zasady Normuje tworzenie, organizację, funkcjonowanie oraz sposób rozwiązania spółek handlowych, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz przez współdziałanie w inny określony sposób.

Dlaczego Kodeks Spółek Handlowych był zmieniany?

Kodeks spółek handlowych powstał w 2000 roku i przez minione dwie dekady nie był unowocześniany i reformowany w wielu obszarach. Głównym celem reformy prawa handlowego jest dostosowanie przepisów do panujących w Polsce realiów gospodarczych, tak aby ułatwić funkcjonowanie ponad 440 tys. spółek kapitałowych w Polsce.

Proponowane przepisy zakładają m.in. precyzyjne określenie sposobu obliczania długości kadencji członków zarządów i rad nadzorczych. Kluczową kwestią opracowanej reformy jest sposób funkcjonowania rad nadzorczych.

Jaki jest ostateczny projekt Kodeksu Spółek Handlowych?

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Opublikowany projekt trafi pod obrady Rady Ministrów; prace nad nim trwały od lutego 2020 r.

Projekt Kodeksu Spółek Handlowych po konsultacjach

Pierwotne założenia projektu zostały poddane szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym, które trwały 45 dni. W ich wyniku do MAP spłynęło ponad 800 stron uwag pochodzących od środowisk akademickich, firm, samorządów, izb handlowych oraz osób prywatnych.

MAP przekazało, że wszystkie otrzymane komentarze zostały przenalizowane.

"W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do pierwotnego projektu reformy wprowadzono kilkanaście istotnych zmian. Zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projekt dostępny od dzisiaj na stronach RCL jest zatem efektem pracy ekspertów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz obywateli i środowisk biznesowo-prawniczych, które w bezpośredni sposób zostaną objęte zmianami zaproponowanymi przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego MAP" - przekazał w komunikacie resort.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu
Kodeks Spółek Handlowych - jest już ostateczna wersja projektu

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama