REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h.

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Oświadczenie o niekaralności
Oświadczenie o niekaralności

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym obserwuje się liczne przykłady składania przez osoby, które mają zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako członkowie organów lub likwidatorzy spółki kapitałowej tzw. oświadczenia o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h. i dołączania ich do wniosku o wpis składanego do sądu rejestrowego.

Praktyka ta jest na tyle nagminna, że wypada wręcz zainteresować się charakterem prawnym takiego oświadczenia oraz ewentualnymi skutkami złożenia oświadczenia nieprawdziwego.

REKLAMA

Ani kodeks spółek handlowych, ani ustawa o KRS nie stanowią o wymogu dołączenia takiego oświadczenia do wniosku o wpis zawierającego żądanie wpisu tych osób jako członków organów lub likwidatorów spółki. Należy więc podkreślić, że złożenie takiego oświadczenia i załączenie go do wniosku o wpis nie jest ani konieczne, ani potrzebne, a ono samo jest zupełnie bez znaczenia dla toku postępowania rejestrowego. A co w wypadku, jeżeli oświadczenie to będzie poświadczało nieprawdę, gdyż oświadczający był karany za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h.? Należy wg mnie rozważyć kwestie ewentualnej odpowiedzialności karnej z dwóch przepisów znajdujących się w kodeksie karnym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Art. 233 § 6 k.k. w korespondencji z art. 233 § 1 k.k. należy odczytać jako zakaz składania fałszywych oświadczeń w postępowaniu sądowym lub postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. Brak jest podstaw do tego, aby oświadczający ponosił odpowiedzialność karną za naruszenie art. 233 § 6 k.k., gdyż żadna ustawa przewiduje wprost odpowiedzialności karnej za wystawienie takiego oświadczenia – co więcej, ustawa w ogóle nie przewiduje wymogu jego składania.

Art. 277 § 1 k.k. penalizuje natomiast poświadczanie nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumencie wystawionym przez funkcjonariusza publicznego lub inną osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu. Osoba ubiegająca się o wpis do KRS jako członek organu lub likwidator spółki kapitałowej nie jest funkcjonariuszem publicznym. Czy jest zaś „inną osobą uprawnioną do wystawienia dokumentu”? Należy udzielić na to pytanie odpowiedzi negatywnej. W doktrynie nie bez racji podkreśla się, że chodzi tu o uprawnienie do  wystawania dokumentu na użytek publiczny z przeznaczeniem do dowodzenia okoliczności w nim wskazanych, bez potrzeby potwierdzenia ich innymi dowodami, korzystający z domniemania prawdziwości i obdarzony publicznym zaufaniem. Nie można zaś tych walorów przypisać tzw. oświadczeniu o niekaralności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz pełnienia funkcji w spółkach kapitałowych

Konkludując, należy stwierdzić, że poświadczenie nieprawdy w tzw. oświadczeniu o niekaralności za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. i dołączenie go do wniosku o wpis skierowanego do sądu rejestrowego nie skutkuje odpowiedzialnością karną oświadczającego.

Łączenie spółek kapitałowych - procedura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA