REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

REKLAMA

Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

REKLAMA

Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

Akt o Usługach Cyfrowych oznacza nowe obowiązki dla wielu firm branży internetowej

Czym jest Akt o Usługach Cyfrowych i kogo dotyczy? W jaki sposób firmy działające w Europie będą musiały zadbać o większe bezpieczeństwo swoich platform? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Walentynki 2024. Co dzieje się w mózgu zakochanej osoby? Niektórzy naukowcy wskazują na podobieństwa między miłością romantyczną a chorobą psychiczną

Czym tak naprawdę jest zakochanie? Jakie obszary mózgu za nie odpowiadają? Do czego zdolny jest człowiek z miłości? Australijscy naukowcy pochylili się nad tym zagadnieniem. 

Restauracje, kawiarnie i hotele odżyły. Nareszcie koniunktura w branży wraca do poziomów sprzed pandemii

Tak dobrego rozpoczęcia roku w branży HoReCa nie było od wybuchu pandemii. Co piąty hotelarz i restaurator spodziewa się w 2024 roku większej liczby gości i wyższych obrotów ze swojego biznesu, a połowa z nich w związku z tym będzie w bieżącym roku inwestować, co też dobrze rokuje dla tego sektora rynku usług na dalszą przyszłość.

Whistleblowing Summit International – bezpłatna konferencja dot. sygnalistów [5 marca 2024 r.]

W dniu 5 marca 2024 r. w godzinach 9.00-14.00 odbędzie się bezpłatna konferencja online Whistleblowing Summit International organizowana przez Rödl & Partner. To największe tegoroczne wydarzenie tego typu w Polsce dotyczące tematyki sygnalistów (whistleblowers). Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli eksperci-praktycy z Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czy Polacy przekonają się do kupowania produktów do własnych pojemników?

Kupowanie do własnego pojemnika - czy Polacy są gotowi na to, aby odejść od opakowań? W wielu krajach taka forma zakupów jest bardzo popularna. Ale to jednocześnie wyzwanie dla handlu i logistyki. Jak podejść do tego mądrze? 

Polskie przedsiębiorczynie chcą zatrudniać osoby po 50 r.ż., neuroatypowe i z niepełnosprawnościami

Przedsiębiorcze Polki korzystają ze sztucznej inteligencji i są gotowe na tworzenie różnorodnych zespołów. Trzy na cztery respondentki zatrudniłyby w swoim zespole osobę powyżej 50 roku życia, a 58 proc. – osobę z niepełnosprawnością lub neuroatypową. 

Jak dbać o zaangażowanie pracowników?

Czym jest zaangażowanie pracownika? Dlaczego warto o nie dbać? Czy można je zmierzyć? 

Kluby fitness i siłownie mają znów tylu klientów co przed pandemią, ale wpadła w spiralę długów. Jaki sposób na kłopoty

Branża fitness ma za sobą trudny czas, ale to już przeszłość – popularność treningów intensywnie wzrasta, a liczba użytkowników siłowni i klubów sportowych jest większa niż przed pandemią. Nie uchroniło jej to jednak przed problemami finansowymi. W ciągu dwóch lat zadłużenie tego sektora wzrosło ponad dwukrotnie.

Energia elektryczna dla firm od lipca podrożeje o 200 procent? Jak złagodzić skutki i szok kosztowy – przedsiębiorcy mają propozycję

Przedsiębiorcy obawiają się rachunków za prąd. Po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej zamrażającej ceny prądu także dla małych firm, podwyżki cen w taryfach mogą być nawet rzędu 200%.

Rok 2024 może być lepszy dla IT

Co czeka specjalistów od IT w 2024 r.? Czy sztuczna inteligencja wciąż będzie triumfować? Jaki obszar IT ma największy potencjał? Eksperci oceniają.

Galerie i centra handlowe wciąż liczą na powrót klientów – zwłaszcza we Wrocławiu i Poznaniu

Miniony rok dla galerii i centrów handlowych można by uznać za remisowy – ani na plus, ani na minus – gdyby nie mniejsze niż zwykle zakupy przed Bożym Narodzeniem, zwłaszcza w sklepach spożywczych. To właśnie one zaważyły na statystyce – i niewielkim spadku obrotów w porównaniu z 2022 rokiem.

Dla transportu i logistyki koniunktura najlepsza od sześciu lat. W 2024 zapowiada się wyższa sprzedaż usług, dużo firm planuje inwestycje

Co trzecia firma z sektora transport i logistyka prognozuje zwiększenie sprzedaży usług w 2024 r i wyższy poziom płynności finansowej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Odpady niebezpieczne. Ruszyły prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów

O planowanych rozwiązaniach mówiła w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Co będzie musiał zagwarantować producent?

Pęknie 10 mln w 2024 r.? Krzysztof Stanowski zdradził, ile pieniędzy zarobił Kanał Zero przez pierwsze 4 dni od startu

Przychód z Youtube'a za pierwsze 4 dni to 110 000 zł. K. Stanowski sprostował informację Internauty, który szacował za ten okres wpływy nowej telewizji internetowej na 16 000 zł. Utrzymanie takiego poziomu monetyzacji filmów na Youtubie dałoby Stanowskiemu w 2024 r. około 9 mln zł wpływów. 

System kaucyjny do korekty. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadzi konsultacje

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty tych przepisów.

Transport drogowy 2024. To jeszcze nie koniec nowych kosztów, które obciążają stare i nowe firmy w branży: jakie nowe wydatki w tym roku

W branży transportowej trend technologizacji polskich przedsiębiorstw i postępującej optymalizacji działań będzie się umacniał w tym roku. A to między innymi za sprawą kolejnych podwyżek, które czekają branżę TSL. Jakich?

Wakacje składkowe 2024: dla kogo, od kiedy zwolnienie przedsiębiorcy ze składek ZUS

1600,32 zł wyniesie dofinansowanie do składek ZUS ze strony państwa dla każdego przedsiębiorcy, który zechce skorzystać z wakacji składkowych – zwolnienia ze składek ZUS przez jeden miesiąc w roku.

Tabela kursów średnich NBP z 2 lutego 2024 roku - nr 024/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 2 lutego 2024 roku - nr 024/A/NBP/2024. Jaki jest dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Średnio 600 dziennie. Tyle firm upadało w 2023 roku

W 2023 r. aż 220 tys. firm ogłosiło upadłość. To niemal o 10 tys. więcej niż w roku 2022 r. 20% płatników składek ma zaległości w ZUS, a łączny dług to 19 mld zł. Jak firmy, zwłaszcza małe, mogą wyjść z zadłużenia wobec ZUS? 

Czy branża energetyczna ma się dobrze? Podsumowanie roku 2023 i plany na 2024

Z czym w 2023 r. musiał się mierzyć rynek energii, by udźwignąć oczekiwania sektora MŚP? Jak będzie wyglądała walka o klientów w 2024 roku?

Walentynki 2024. Jak obchodzi się je na świecie?

Czy Polacy lubią świętować Dzień Zakochanych? Jakie nietypowe zwyczaje walentynkowe celebruje się na świecie? 

Kiedy warto sięgnąć po agencję SEO?

Rozumienie SEO - Czemu to klucz do sukcesu Twojej firmy?

Czy warto przerabiać magazyny na hale produkcyjne?

Polscy przedsiębiorcy nie potrzebują już magazynów, za to chętnie zainwestują w powierzchnie produkcyjne. Czy transformacja magazynów w hale produkcyjne to dobry pomysł? 

Powrót do pracy w biurze? Tak, pod warunkiem, że są atrakcje

Jakimi sposobami firmy próbują ściągnąć pracowników z powrotem do biur? Jak zmieniają się same biura? Czy pracownicy chętni są do powrotu z home office, jeśli na miejscu czekają rozmaite kulturalne i edukacyjne eventy? 

Rok 2024 w logistyce - 5 trendów

Sektor logistyczny w ostatnich latach musiał mierzyć się z wieloma problemami. Pandemia, niepokoje geopolityczne, wzrosty cen surowców, inflacja, recesja. W co powinny inwestować przedsiębiorstwa, aby wzmocnić łańcuch dostaw i uczynić go bardziej przewidywalnym? 

Freelacerzy mają się dobrze, a będą się mieli jeszcze lepiej

Freelancerzy mają dobra passę. W 2024 roku zapotrzebowanie na ich racę będzie wciąż rosło. Już teraz ponad 42% przedsiebiorców korzysta z usług freelancerów ponad 5 lat. Jakie są prognozy trendów?

Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

Począwszy od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce jest wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi docelowo na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

Dwóch na pięciu pracowników ocenia ryzyko cyberataku jako bardzo niskie

Ryzyko cyberataku na pracowniczy komputer jest stosunkowo duże, mimo to pracownicy nie mają wystarczającej świadomości na temat zagrożeń cybernetycznych. Jak to zmienić? 

Wysokie ceny biletów nie odstraszyły. Taylor Swift wykręci rekord? Linie lotnicze zacierają ręce

Lotnisko im. Fryderyka Chopina może w sierpniu 2024 r. ustanowić nowy rekord obsłużonych pasażerów. Liczba planowanych przylotów już teraz jest wyższa o 339 proc. niż w 2023 roku. To efekt wielkiego zainteresowania koncertem Taylor Swift. Amerykańska piosenkarka, oprócz uwielbienia fanów, ściąga jednak również głosy krytyki. 

Przedsiębiorcy widzą potencjał w automatyzacji, ale boją się zawiłych technologii

I chciałyby i boją się. Firmy widzą duży potencjał w automatyzacji i chcą w nią inwestować, ale jednocześnie są pełne obaw o trudności, z jakimi będą musiały się mierzyć przy dostosowaniu do nowych technologii. 

Jak przyciągnąć pracowników z home office z powrotem do biur?

Czym jest biuro przyjazne dla pracownika? Jak ważna jest lokalizacja, wielofunkcyjne otoczenie, dobry dojazd? Jak zachęcić pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej? 

Polki są bardzo przedsiębiorcze. Co piąta firma w Polsce jest zarządzana przez kobietę

Firmy prowadzone przez kobiety stanowią 27 proc. wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że wykazały one za 2022 rok 33-procentowy wzrost przychodów, a wzrost ich zysku netto był na poziomie 78 proc. W jakich sektorach dominują kobiety? 

Wypłata środków z KPO ma być przeznaczona m.in. na nowe miejsca w żłobkach

"W czwartek nastąpi wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy; kolejne wypłaty niebawem" - zapowiedziała w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na nowe miejsca w żłobkach - dodała.

Chcesz wypróbować workation? W tych państwach nie musisz się martwić o pozwolenie na pracę

Łączenie pracy z wakacjami staje się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że życie cyfrowego nomady wybrało już 35 milionów osób. W których miejscach można pracować online, aby nie martwić się o kwestie prawne? 

Jak prawidłowo niszczyć cyfrowe dokumenty?

Początek roku sprzyja porządkowaniu. To dobry czas na uporanie się z zaległymi danymi i dokumentami do zniszczenia. Warto proces utylizacji przeprowadzać regularnie, zgodnie z przepisami i co najważniejsze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

Gospodarka 2024: nim firmy budowlane zaczną stawiać nowe zeroemisyjne budynki a stare termomodernizować, same potrzebują inwestycji

Płyta fundamentowa budynku wykonana z niskoemisyjnego betonu, wytworzonego z cementu o niskim śladzie węglowym, skrupulatna segregacja i recykling odpadów budowlanych - to tylko niektóre z rozwiązań, stosowanych dziś w celu stworzenia budynków, które nie tylko spełniają najwyższe standardy, ale także integrują się harmonijnie z otaczającym je środowiskiem. To wstęp do zeroemisyjności budynków.

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Projekt rządowy ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu 2024 r. i zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii rząd chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym w bazę CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS. Projekt rządowy ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu 2024 r. i zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Jaka inflacja w grudniu 2023 r.? GUS podał dane

Z danych głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,2 proc. rok do roku. W  porównaniu z poprzednim miesiącem jest to wzrost o 0,1 proc. 

W 2023 roku branżę budowlaną hamowały wysokie koszty finansowe, ale to nie koniec: teraz trzeba zapłacić cenę transformacji

Chodzi nie tylko o transformację energetyczną, która wymaga projektów z dodatkowymi funkcjami budynków, ale ogólnie o koszt przestawienia branży na procedury działające według reguł zrównoważonego rozwoju.

W co najlepiej inwestować w 2024 roku?

Sztuczna inteligencja była tematem numer 1 w 2023 roku. Na pewno i w 2024 warto będzie w nią inwestować. Gdzie jeszcze jest szansa na zyski? Na jakie inwestycje warto zwrócić uwagę? 

Konsumenci coraz częściej biorą eko certyfikaty za zieloną ściemę. Co daje Zielony Certyfikat w branży produktów szybko zbywalnych

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, w jaki sposób jest produkowana żywność, a także skąd pochodzi. Większa świadomość ekologiczna Polaków to ważny sygnał dla firm. Te chcą produkować w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, ale i zwiększać sprzedaż. Z certyfikatami eko zrobiło się jednak sporo zamieszania. Organizacje konsumentów i ekolodzy ostrzegają przed greenwashingiem, który w Polsce zyskał określenie zielonej ściemy. Cierpi na tym sama idea certyfikowania.

REKLAMA