Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą funkcjonuje obok innych podmiotów. Zawierając z nimi różnego rodzaju umowy, staje się wierzycielem lub dłużnikiem. Może więc mieć miejsce sytuacja, gdy będąc wierzycielem zdecyduje się na przelew swojej wierzytelności, czyli cesję. W wyniku tej czynności prawnej uzyska od firmy skupującej długi i wierzytelności swoją należność, zaś owa firma wejdzie w jego miejsce, jako wierzyciel. Umowa przelewu wierzytelności jest umową w wyniku której mają miejsce rozliczenia pieniężne. Te z kolei podlegają co do zasady opodatkowaniu.
Warto więc przyjrzeć cię umowie cesji wierzytelności pod kątem
podatkowym.
W pierwszym tygodniu styczna nastąpiło umocnienie złotego. Po przerwie sylwestrowej kurs EUR/PLN spadł poniżej wartości 3,9000, idąc w dół w ciągu kilku kolejnych dni i osiągając w piątek pułap 3,8480, który pamiętamy z kwietnia ur. Najbliższe wsparcie dla notowań EUR/PLN znajduje się na poziomie zeszłego minimum, w rejonie 3,8240 zł za euro.
Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.