REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze doniesienia ze świata sugerują, że wśród przedsiębiorców przeważają optymistyczne nastroje. Odczyt indeksu Ifo w Niemczech może utwierdzić w tym przekonaniu. Grudniowy Ifo wzrósł do 109,9 pkt., poprawiając swój wynik z 109,3 pkt w listopadzie.

Wskaźnik, odnoszący się do ocen bieżącej sytuacji, wzrósł do 112,9 pkt., a w przypadku oczekiwań – do 106,9 pkt. W ostatnich dniach pojawiły się badania, wskazujące na największy optymizm szefów amerykańskich firm od 2006 r. oraz na najlepsze od 3 lat nastroje wewnątrz amerykańskiego small biznesu. Poprawia się klimat nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również – inwestorów. W najnowszej ankiecie Investors Intelligence odsetek optymistów podniósł się do 56,8%, a pesymistów zmalał do 20,5%. Wciąż jednak odczytom tym daleko do skrajnego optymizmu. Relacja byków do niedźwiedzi sięga 2,77. Za niepokojąco wysokie odczyty traktuje się poziomy rzędu 3,3.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. I

REKLAMA

Mimo napływu dobrych wiadomości w ostatnim czasie, wśród których są również te, dotyczące naszej gospodarki, rynki akcji stoją przez ostatnie dni w miejscu. Atmosferę wyczekiwania wzmacnia wygasanie grudniowej serii kontraktów terminowych. Stanie się to dziś po sesji. W poprzednich przypadkach byliśmy świadkami wygasania pochodnych sporych wahań notowań w końcowej fazie sesji. Obawa związana z tym, co teraz stanie się pod koniec notowań, może powstrzymywać część inwestorów przed podejmowaniem decyzji. Skutkuje to trwającą od 8 sesji stabilizacją. Indeks WIG pozostaje przy tegorocznym szczycie.

Dobre wiadomości gospodarcze nie zdołały rozruszać polskiego i światowego rynku akcji. Zastój w Polsce może być spowodowany tym, że inwestorzy czekają na wygaśnięcie grudniowej serii instrumentów pochodnych.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniej przejętych nieruchomości

W listopadzie mocno spadła liczba operacji, związanych z przejęciami domów od osób nie spłacających kredytów hipotecznych. Łącznie takich przypadków było 262,3 tys., o 21% mniej niż miesiąc wcześniej i o 14% mniej niż w takim samym miesiącu 2009 r. Specjaliści zwracają uwagę na to, że tradycyjnie w listopadzie notowany jest spadek w tej kategorii, ale w bieżącym roku ma on znacznie większą siłę. Na listopadowy wynik złożyło się blisko 79 tys. przypadków niewypłacalności, co oznaczało najniższy wynik od lipca 2007 r. Blisko 112 tys. przejętych od dłużników domów zostało wystawionych na sprzedaż, a ponad 67 tys. - przejętych przez kredytodawcę. Za wcześnie jest, by obwieszczać przełom w tym zakresie, bo cyfry we wszystkich przypadkach są wysokie. Jednocześnie niezaprzeczalnie widać poprawę. Trzeba być przy tym świadomym, że rynek będzie jeszcze przez długi czas odczuwał przeprowadzone dotąd przejęcia. Zresztą widać to po niskiej aktywności w zakresie liczby pozwoleń na budowę i rozpoczynanych budów.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA