REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawozdanie finansowe, Spółki kapitałowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek ekonomicznego uzasadnienia procedury konsolidacji spółek kapitałowych

Co do zasady połączenia i przejęcia spółek kapitałowych objęte są zasadą neutralności podatkowej, co wynika z implementacji prawa wspólnotowego dotyczącego tej materii. Przewidziany został jednak wymóg, który należy spełnić, aby zasada ta mogła znaleźć zastosowanie. Jest nim obowiązek ekonomicznego uzasadnienia procedury konsolidacji spółek kapitałowych.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych

W dniu 17 września 2014 r. Prezydent RP podpisał uchwaloną w dniu 29 sierpnia 2014 r. nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotowa ustawa wprowadza m.in. regulacje dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Corporation, CFC).

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych

Firmy, a przede wszystkim spółki zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych z prowadzonych przez siebie działalności. Dopełnienie wskazanego obowiązku poprzez bieżącą ewidencję działań finansowych pozwala w pełni monitorować kondycję finansową firmy.

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

REKLAMA

Transgraniczne łączenie się przedsiębiorstw – wymagane czynności

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozwój własnej firmy na arenie międzynarodowej i chcą przeprowadzić transgraniczne połączenie przedsiębiorstw zobowiązani są do dopełnienia kilku istotnych czynności. Przede wszystkim powinni sporządzić dwa sprawozdania a następnie zatwierdzić plan połączenia. Jakich czynności należy jeszcze dopełnić?

Transgraniczne połączenia przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium państw członkowskich UE, którzy chcą rozwijać swoją firmę na skalę międzynarodową mogą skorzystać z możliwości połączenia przedsiębiorstwa z inną firmą. Który rodzaj połączenia warto wybrać?

Zmiany w wartości udziałów spółek z o.o.

Trwają konsultacje w sprawie projektu zmian w kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają możliwość tworzenia beznominałowych udziałów w spółce z o.o. jako alternatywa dla tradycyjnego modelu spółki z kapitałem zakładowym.

Dochody zagranicznych spółek będą opodatkowane

Sejm przedstawił ostateczną wersję ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw. Zmienione przepisy przewidują opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, z ang. Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych zagranicznych spółek - córek.

REKLAMA

Zmiana umowy spółki z o.o.

W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników?

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Skrócone sprawozdania dla mikrofirm

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy upraszczają sprawozdawczość finansową wielu podmiotów, w tym mikrofirm. Celem jest redukcja barier administracyjnych i zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, które w znacznym stopniu ograniczają rozwój przedsiębiorczości.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Nowe propozycje UE w walce z podwójnym opodatkowaniem

8 lipca 2014 r. Rada ECOFIN przyjęła dyrektywę, wprowadzającą zmiany w zakresie podwójnego opodatkowania spółek dominujących i zależnych w krajach UE. Wprowadzone zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend w spółkach.

Spółki bez rajów podatkowych

Sejm ograniczy możliwość uciekania przez spółki do rajów podatkowych poprzez przenoszenie zysków. Będzie możliwość zapłaty podatku od spółek-córek tylko po spełnieniu pewnych warunków.

Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Sejm w drugim czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o CIT, PIT i innych ustaw, który zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem. Jeżeli pełnią te funkcje bez wynagrodzenia, wówczas staje się to nieodpłatnym świadczeniem i przychodem po stronie spółki, z którego należy się rozliczyć.

Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych

W obowiązującym kodeksie spółek handlowych nie ma przepisów, które wprost przewidywałyby prawo zaskarżania do sądu uchwał zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwał zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej. Tymczasem uchwały te mają niekiedy olbrzymi wpływ na funkcjonowanie spółek oraz prawa członkowskie wspólników. Stąd pytanie czy, a jeśli tak to na jakiej podstawie, możliwe jest zaskarżenie przedmiotowych uchwał do sądu?

Zatwierdzenie sprawozdań finansowych - czerwiec 2014

W czerwcu upływa termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych. Od momentu ich sporządzenia do dnia akceptacji upływa jednak sporo czasu, w którym może wystąpić wiele istotnych zdarzeń. Co może zdarzyć się po sporządzeniu sprawozdania finansowego?

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Dochody ze spółek nie trafią do rajów podatkowych

Projekt zmian w podatkach dochodowych ma na celu wyeliminować możliwość przesuwania dochodów do spółek w rajach podatkowych. Jakie zmiany szykuje jeszcze MF?

Projekt zmian ustawy o rachunkowości

Rząd chce wprowadzić zmiany w ustawie o rachunkowości, które poprawią warunki wykonywania działalności gospodarczej i pozwolą na lepszy rozwój sektora przedsiębiorczości. Zmiany mają być korzystne szczególnie dla mikroprzedsiębiorstw.

Regulamin zarządu spółki z o.o.

Najważniejszym organem spółki z o.o. jest oczywiście zarząd, który często jest organem kolegialnym. Pojawia się wówczas problem w rozdziale obowiązków, co często spowalnia pracę zarządu. Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się ustanowienie regulaminu, który wskaże odpowiednie obszary działalności spółki, a działania zostaną rozdzielone między członków zarządu.

Rząd proponuje oskładkowanie wynagrodzeń rad nadzorczych

Rząd pracuje nad oskładkowaniem wynagrodzeń członków rad nadzorczych. Ma to na celu poprawę sytuacji na polskim rynku kapitałowym. Czy spółki zyskają na takim przedsięwzięciu?

Zakaz pełnienia funkcji w organach spółek kapitałowych - skąd wie o nim sąd rejestrowy?

Art. 18 ust. 2 KSH stanowi zakaz pełnienia funkcji w organach spółek kapitałowych oraz funkcji likwidatorów przez osoby skazane prawomocnie wyrokiem za przestępstwo w tym artykule wymienione. Skąd sąd rejestrowy dokonujący wpisu ma powziąć informację, że takie prawomocne skazanie miało miejsce?

Oświadczenie o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h.

W obrocie gospodarczym obserwuje się liczne przykłady składania przez osoby, które mają zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako członkowie organów lub likwidatorzy spółki kapitałowej tzw. oświadczenia o niekaralności za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 k.s.h. i dołączania ich do wniosku o wpis składanego do sądu rejestrowego.

Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Przyjmując, że osoby prawomocnie skazane za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. nie są i nie mogą zostać członkami organów czy też likwidatorami spółek kapitałowych, trzeba by także przyjąć, że czynności prawne dokonane przez takie osoby za spółkę (w szczególności należy mieć więc na uwadze członków zarządu) są bezwzględnie nieważne.

Zmiany w sprawozdaniach finansowych spółek od 2014 roku

Zmiany w sprawozdaniach finansowych spółek od 2014 roku wprowadzą nowe i znacznie szersze niż obecna definicje kontroli do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Zdaniem ekspertów zmiany powinny znacząco wpłynąć na przejrzystość skonsolidowanych sprawozdań finansowych w spółkach. Za brak dostosowania się do nowych przepisów będą groziły upomnienia i kary finansowe.

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Spółka kapitałowa może zostać podzielona na dwie bądź więcej spółek kapitałowych. Jednym z rodzajów podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, czyli tzw. wydzielenie.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach dominujących mających siedzibę rzeczywistą lub siedzibę zarządu na terytorium Polski. Obowiązek ten dotyczy również jednostek podporządkowanych, niezależnie od miejsca ich siedziby.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

Kapitał zakładowy spółki może zostać podwyższony wskutek zmiany statutu spółki. Jak przebiega zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce?

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Sprawozdanie wraz z koniecznymi dokumentami składa się w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Skutki braku absolutorium dla członka zarządu spółki kapitałowej

Uchwała odmawiająca udzielenia absolutorium nie jest rzadkim zjawiskiem zwykle stanowi czarny punkt w karierze członka zarządu. Nieudzielenie absolutorium nie oznacza automatycznego odwołania z funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej. Stanowi ono jednak wyraz negatywnej oceny pełnienia przez daną osobę funkcji, czego logiczną konsekwencją powinno być odwołanie.

Polisa OC dla członków zarządu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu spółek kapitałowych ma przede wszystkim na celu ochronę osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie spółki przed roszczeniami odszkodowawczymi wywołanymi ich działaniem.

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Wnoszenie aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

Odpowiedzialność karna w spółkach

Kodeks spółek handlowych ustanawia odpowiedzialność karną za poszczególne typy przestępstw. Jakich?

Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Akcjonariuszom przysługuje prawo do informacji. Polega ono na zobowiązaniu zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej.

Udział kobiet we władzach spółek - KE proponuje cel 40 % do 2020 roku

14 listopada 2012 r. Komisja Europejska podjęła działania zmierzające do zwiększenia udziału kobiet w zajmowaniu najwyższych stanowisk w największych spółkach europejskich. Komisja zaproponowała nowe przepisy prawne, których celem jest zapewnienie co najmniej 40% udziału kobiet wśród członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdach, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw.

Zatrudnienie członków zarządu w spółkach, w których są wspólnikami

Zatrudnianie członków zarządu, będących jednocześnie wspólnikami spółki jest dość często spotykaną praktyką. Jednak w pewnych stanach faktycznych zatrudnienie członków w oparciu o umowę o pracę może zostać zakwestionowane przez ZUS i Sądy.

Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Dowiedz się jakie są aktualne limity wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej.

REKLAMA