Nowe propozycje UE w walce z podwójnym opodatkowaniem
REKLAMA
REKLAMA
Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.
REKLAMA
Ministrowie finansowych lub gospodarczych krajów UE, wśród nich minister Mateusz Szczurek, zapoznali się również z programem prac prezydencji włoskiej w obszarze gospodarczym i finansowym w II połowie 2014 r. Główne priorytety Włoch to reformy strukturalne oraz inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Zdaniem włoskiego ministra finansów Piera Carla Padoana, działania zwiększające możliwości wzrostu muszą opierać się na 3 filarach: dalszej integracji jednolitego rynku, przyspieszeniu reform strukturalnych oraz promowaniu inwestycji. Rada ECOFIN przyjęła oświadczenie, w którym poparła cele prezydencji włoskiej. Zgodziła się, że reformy strukturalne sprzyjające wzrostowi i stabilności fiskalnej wymagają szczególnej uwagi, z wykorzystaniem elastyczności wynikającej z obowiązujących reguł Paktu Stabilności i Wzrostu. Ministrowie powrócą do dyskusji w tym zakresie w trakcie nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN we wrześniu br. w Mediolanie.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!
Rada przyjęła także zalecenia i opinie dotyczące działań państw członkowskich w obszarze polityk gospodarczych, zatrudnienia i fiskalnych oraz przyjęła zalecenie w sprawie polityki gospodarczej państw członkowskich, których walutą jest euro. Tym samym Rada zakończyła tegoroczną edycję Semestru Europejskiego, czyli zainicjowanego w 2011 r. procesu wzmocnionej koordynacji polityk gospodarczych państw członkowskich UE. Zgodnie z priorytetami określonymi przez Radę Europejską, działania podejmowane przez państwa członkowskie w ramach ww. zaleceń powinny prowadzić do zwiększenia konkurencyjności, zwiększenia zatrudnienia oraz kontynuowania działań na rzecz poprawy funkcjonowania rynków pracy.
REKLAMA
REKLAMA