REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny system opodatkowania spółek w UE

Wspólny system opodatkowania spółek w UE / Fot. Fotolia
Wspólny system opodatkowania spółek w UE / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas posiedzenia Rady ECOFIN nt. projektu budżetu UE na 2015 r. postanowiono wprowadzić wspólny system opodatkowania spółek dominujących i zależnych w UE oraz wdrożyć nowe regulacje dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw. Dodatkowo planowane jest większe wsparcie we wzroście zatrudnienia.

REKLAMA

Zapewnienie konkurencyjności UE, wsparcie wzrostu i zatrudnienia oraz konieczność rozwiązania problemu rosnących zaległości w refundacji wydatków – to zdaniem komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu Janusza Lewandowskiego najważniejsze elementy projektu budżetu Unii Europejskiej na przyszły rok. Ministrowie finansów krajów UE zapoznali się z informacją Komisji Europejskiej nt. projektu budżetu Unii na rok 2015 podczas posiedzenia Rady ECOFIN 20 czerwca br. w Luksemburgu.

REKLAMA

Rada przyjęła także dyrektywę w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich.  Projekt ma za zadanie usunięcie luk w obowiązujących przepisach przez rozwiązanie kwestii hybrydowych instrumentów finansowych. Wzrost inwestycji międzynarodowych otworzył przed międzynarodowymi grupami spółek możliwość korzystania z hybrydowych instrumentów finansowych i czerpania nienależnych korzyści z różnic w krajowych systemach podatkowych oraz z międzynarodowych zasad dotyczących zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

REKLAMA

Rada przyjęła również konkluzje w sprawie raportu grupy roboczej z wdrażania Kodeksu postępowania dotyczącego opodatkowania przedsiębiorstw (Code of Conduct for business taxation). Ww. grupa działa od 1998 r. i regularnie przedstawia Radzie raporty z monitorowania wycofywania istniejących w państwach członkowskich rozwiązań podatkowych prowadzących do szkodliwej konkurencji (rollback) lub niewprowadzania nowych takich rozwiązań (standstill).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada zatwierdziła ponadto rekomendacje dla 26 państw członkowskich UE ws. ich krajowych programów reform oraz opinie w sprawie aktualizacji programów stabilności lub konwergencji, a także rekomendację w sprawie wytycznych dla polityk gospodarczych dla państw członkowskich ze strefy euro. Dokumenty te zostaną przedłożone Radzie ds. Ogólnych (24 czerwca br.), aby przygotować posiedzenie Rady Europejskiej (w dniach 26-27 czerwca br.), razem z rekomendacjami przygotowanymi 19 bm. przez Radę EPSCO (Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich) w zakresie polityk zatrudnienia. Formalne przyjęcie wszystkich rekomendacji nastąpi na Radzie ECOFIN 8 lipca br.

Ministrowie przyjęli także informację o stanie prac w zakresie dyrektywy dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych, prowadzonych w trakcie prezydencji greckiej. Zatwierdzili także raport na temat prac nad dyrektywą w sprawie standardowej deklaracji VAT, która ma ograniczyć obciążenia administracyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw. ECOFIN zatwierdziła również dwa raporty dla Rady Europejskiej dotyczące kwestii podatkowych. Pierwszy podsumowuje prace prowadzone przez prezydencję grecką w zakresie m.in. opodatkowania energii, wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw, opodatkowania transakcji finansowych oraz opodatkowania oszczędności. W drugim raporcie, przyjętym przez ministrów finansów w ramach Paktu Euro Plus (jego ideą jest ściślejsza koordynacja polityki gospodarczej w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarek państw członkowskich UE i konwergencji), przedstawiono postępy w pracach z obszaru podatków, oprócz ww. kwestii, także w zakresie walki z oszustwami podatkowymi, unikaniem opodatkowania i agresywnym planowaniem podatkowym.

Ponadto Rada przyjęła decyzje uchylające procedurę nadmiernego deficytu dla 6 państw członkowskich (Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii i Słowacji) oraz zatwierdziła Terms of Reference w ramach przeprowadzonego przeglądu metodologii oceny skuteczności działań w ramach procedury nadmiernego deficytu

Państwa członkowskie ze strefy euro przyjęły rekomendację w sprawie przyjęcia euro przez Litwę 1 stycznia 2015 r. Zgodziły się z oceną Komisji Europejskiej, zgodnie z którą Litwa osiągnęła wysoki poziom konwergencji i wypełnia tym samym kryteria niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty.

Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA