REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Spółki osobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Prowadzenie działalności gospodarczej może być prowadzone w różnych formach organizacyjno – prawnych, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie formy do rodzaju działalności. Jedną z możliwości jest spółka partnerska. Jest to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ze względu na jej specyficzny charakter, również kwestie rozwiązania spółki kształtują się w sposób charakterystyczny.

Kiedy powstawanie spółki powodujące koncentrację kapitału nie wiąże się z koniecznością zgłoszenia do UOKIK?

Prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na zasadzie swobody. Przedsiębiorcy mogą więc łączyć się między innymi w formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspomniana swoboda nie oznacza to jednak, że nie jest ona niczym nieograniczona. Każda forma aktywności gospodarczej podlega określonym zasadom i ograniczeniom, które maja na celu bezpieczeństwo obrotu. Jednym z takich ograniczeń jest konieczność uzyskania aprobaty Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przypadku, gdy powstanie spółki może powodować ograniczenie konkurencji i powstawanie monopolu.

Kto i w jaki sposób może uzyskać informacje o powiązaniach pomiędzy spółkami?

Spółki prawa handlowego mogą pozostawać ze sobą w różnego rodzaju powiązaniach. O tym jak powiązania te powinny wyglądać decydują przepisy. Przepisy mówią również jasno o prawie wspólników spółek do informacji. Jest to bardzo oczywista kwestia. Aby jednak nie było, co do tego żadnych wątpliwości, przepisy regulują jak przepływ informacji powinien wyglądać.

REKLAMA

Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Ile mieszkań można kupić za pieniądze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Do końca niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła 37 milionów złotych. Tegoroczna akcja może przynieść przeszło 44 miliony złotych. Kwota zebrana w ciągu jednego dnia spokojnie wystarczy na zakup nawet kilkunastu bloków mieszkalnych w dużym mieście, łącznie ponad 200 mieszkań, lub wynajęcie dwupokojowego mieszkania w stolicy na ponad 2000 lat.

Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Zdarza się, że człowiek wpadnie na pomysł własnego biznesu, jakiegoś pomysłu na zarabianie pieniędzy. Co do pomysłu to inwencję twórczą pozostawię po stronie Państwa. Za to zajmę się drugą istotną rzeczą jaką jest „papierologia”. Jest to ta część działalności, która sama w sobie nie przynosi dochodu (zazwyczaj), za to jej zaniedbanie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz straty wielu pieniędzy.

Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki jawne zatrudniają także pracowników. Z tego tytułu mogą wyniknąć spory na tle umowy o pracę, kwestii dotyczących zatrudnienia, czy też wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w spółce. Powstaje w związku z tym wątpliwość, kto jest pracodawcą w spółce jawnej jako spółce osobowej – spółka, czy jej wspólnicy?

REKLAMA

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Kto nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce?

Przepisy przewidują ograniczenia dla niektórych osób w zakresie możliwości bycia członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej i likwidatorem w spółce kapitałowej. Kto i z jakich powodów nie może pełnić tych funkcji?

Jakie są skutki zawyżenia aportów w spółce z o.o.?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszą wkłady niepieniężne do spółki. Przepisy regulują kwestię odpowiedzialności za zawyżenie wartości takich wkładów. Kto ponosi odpowiedzialność za zawyżenie wartości wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki z o.o.?

Jakie prawa ma mniejszościowy wspólnik w spółce z o. o.?

Niektórzy wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mają niewiele udziałów. Czy to oznacza, że taki wspólnik ma mniejsze prawa? Czy możliwe jest ograniczenie praw takiego wspólnika z racji posiadania przez niego niewielkiej liczby udziałów?

Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Konstrukcja prawna spółki z o.o. łączy w sobie elementy kapitałowe z elementami właściwymi spółkom osobowym. Najważniejszym elementem jest jednak współdziałanie wspólników, a więc ich zaangażowanie się w sprawy spółki dla osiągnięcia wspólnego celu (art. 3 k.s.h.). W porównaniu z regulacją drugiej ze spółek kapitałowych – spółki akcyjnej – przepisy ustrojowe spółki z o.o. przyznają wspólnikowi szersze uprawnienia korporacyjne. Umożliwiają one większe zaangażowanie w prowadzenie spraw spółki, w zależności od proporcji jego udziału w kapitale zakładowym. Niekiedy jednak wspólnik może zostać pozbawiony udziału wbrew jego woli.

Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Czy możesz uchronić rodzinę przed spłatą długów własnej firmy?

Prowadzisz własną firmę, niestety masz pecha i popadasz w coraz to większe długi, czy wiesz, że w wielu przypadkach za ich spłatę będą odpowiedzialni Twoi najbliżsi: żona i dzieci. Możesz jednak uchronić rodzinę przed wierzycielami. W jaki sposób?

Kiedy można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o.?

W niektórych przypadkach można żądać wyłączenia wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakich sytuacjach może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana?

Księga udziałów w spółce z o.o. i skutki jej nieprowadzenia

Przepisy nakładają na zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek prowadzenia księgi udziałów. Co zawiera księga udziałów i jakie są konsekwencje jej nieprowadzenia przez zarząd spółki z o.o.?

Czy małżonek, niebędący stroną umowy spółki z o.o., może być wspólnikiem?

W momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (art. 31 KRO). Na status wspólnika nie ma znaczenia okoliczność, skąd pochodzą środki na nabycie udziałów. O byciu wspólnikiem decyduje bowiem fakt uczestnictwa w czynności prawnej objęcia bądź nabycia. W przypadku objęcia udziału, z którym wiąże się konieczność wniesienia wkładów, gdy przedmiotem wkładu do spółki ma być prawo własności nieruchomości, użytkowanie wieczyste, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, konieczna jest zgoda współmałżonka.

Jak zmienić umowę w spółce z o.o.?

Często ma miejsce sytuacja, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ulega zmianie. Jak wygląda procedura związana z taką zmianą?

Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość można ogłosić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Kiedy wspólnik spółki jawnej traci zdolność upadłościową?

Jakie są skutki braków prawnych ujawnionych po wpisaniu spółki z o. o. do KRS?

W niektórych przypadkach po wpisaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego rejestru Sądowego ujawnią się braki prawne, które można podzielić na usuwalne i nieusuwalne. Jakie skutki wywołuje ujawnienie się po wpisaniu spółki do rejestru braków wynikających z niedopełnienia przepisów prawa?

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?

Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przestrzegania szeregu uregulowań dotyczących odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz cywilnoprawnych konsekwencji zaistnienia zdarzeń podlegających ujemnej kwalifikacji normatywnej w danym porządku prawnym.

Szykują się spore zmiany w podatkach dochodowych dla wspólników różnych typów spółek

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 7 października 2010 r. obszerny projekt zmian w PIT i CIT interesujący zwłaszcza wspólników spółek osobowych, jak również kapitałowych. Poniżej omówienie najważniejszych zmian.

Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia

W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed polskimi przedsiębiorcami rozwinęły się możliwości wzmocnionej współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami. W związku z tym powstała ustawa implementująca przepisy unijne o spółce europejskiej. Nowy typ spółki jest doskonałą formą prowadzenia działalności dużych rozmiarów, zwłaszcza międzynarodowych. Jej istotą jest stworzenie podmiotu, który skupiłby działalność podmiotów z różnych państw, łącząc potencjały gospodarcze podmiotów państw Unii.

Jak zabezpieczyć roszczenie o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o.?

Zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie uchwały wspólników spółki z o.o.. jest dopuszczalnym zabezpieczeniem roszczenia o stwierdzenie nieważności tej uchwały.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji

Boisz się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji może wiązać się z problemami prawnymi i nierespektowaniem Twoich uprawnień? Przedsiębiorco, zapoznaj się z gwarancjami dla inwestycji zagranicznych.

Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli Twoja firma w Polsce dynamicznie się rozwija i planujesz rozszerzyć zakres swojej działalności, możesz założyć filię w Rosji. Jak to zrobić?

Zakup gotowej sp. z o.o. na terenie Federacji Rosyjskiej

Zastanawiasz się na rozpoczęciem działalności gospodarczej w Rosji? Może warto zakupić funkcjonującą i dochodową spółkę z o.o.?

Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji

Jeżeli Twój biznes w Rosji nie powiódł się lub z innych przyczyn podjąłeś decyzje o przeprowadzeniu likwidacji, musisz wiedzieć jak powinna ona przebiegać. Do kogo się zgłosić i jakie formalności należy dopełnić? Przeczytaj.

Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub dopiero planujesz założenie firmy, a Twój wybór padł na działalność w Rosji, prędzej, czy później staniesz przed ważnym wyborem – jaką formę działalności wybrać. Poniżej przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu poświęconego spółce z o.o. Jakie obowiązki i prawa ma dyrektor generalny oraz komisja rewizyjna.

Jak funkcjonuje zarząd spółki z o.o. w Rosji

Planujesz założyć spółkę z o.o. w Rosji? Pamiętaj, że jednym z organów spółki z o.o. jest zarząd. Jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Jak obniżyć kapitał zakładowy spółki z o.o. w Rosji

Prowadząc w Rosji działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością obniżenia kapitału zakładowego. Na jakich zasadach można tego dokonać?

Jak podwyższyć kapitał spółki wkładami osób trzecich

Podwyższanie kapitału zakładowego w spółce z ograniczona odpowiedzialnością w Rosji odbywa się może na różne sposoby powiązane z podmiotami działającymi w spółce. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedna możliwość. Jaką?

Jakie są terminy na podwyższenie kapitału w sp. z o.o. w Rosji

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. w Rosji jest ograniczone czasowo do ściśle wyznaczonych terminów. Są one uzależnione od tego w jaki sposób podwyższenie jest dokonywane.

Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji

Kapitał spółki z o.o. może zostać podwyższony na kilka sposobów. Którą drogę wybrać, jaka jest najskuteczniejsza?

Czym jest kapitał zakładowy sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli zakładasz sp. z o.o. w Rosji powinieneś wiedzieć czym jest jej kapitał zakładowy. Co może być, a co nie kapitałem zakładowym? Przeczytaj.

Wszystko o przekształceniu spółek osobowych

Przekształcenia spółek prawa handlowego są powszechnym działaniem związanym z elastycznością podmiotów gospodarczych. Przepisy pozwalają na liczne wariacje przekształceniowe, aby jak najlepiej dopasować formę organizacyjno – prawną do potrzeb prowadzonej działalności.

Jaki powinien być kapitał zakładowy sp. z o.o.

Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej w Rosji w formie spółki z o.o. należy zadeklarować minimalny kapitał zakładowy. Ile powinien wynosić i jak go wpłacić?

Jak finansować sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli prowadzisz spółkę z o.o. w Rosji i zastanawiasz się nad jej finansowaniem, to powinieneś rozważyć kilka jego możliwości. Oto one – te bardziej i mniej popularne.

Jakie obowiązki ma wspólnik sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Rosji to powinieneś wiedzieć jakie obowiązki posiadają wspólnicy. Czy mogą przekazywać informacje o spółce oraz czym jest prawo wyjścia przeczytasz poniżej.

Jakie prawa mają wspólnicy sp. z o.o. w Rosji

Prawo rosyjskie przyjęło podobne rozwiązania w zakresie praw i obowiązków co prawo polskie. Na co warto zwrócić szczególna uwagę?

Podjęcie uchwały i rejestracja, czyli niezbędne etapy łączenia się spółek

Spółki kapitałowe występujące w obrocie gospodarczym mogą się ze sobą łączyć. W wyniku tego procesu łączące się spółki mogą utworzyć nową (fuzja) lub przenieść na jedną z nich swoje majątki (inkorporacja). Niezależnie jednak od rodzaju procedury składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał i rejestracji.

Dokumenty niezbędne w fazie przygotowawczej procedury łączenia się spółek

Polskie prawo handlowe daje spółkom kapitałowym możliwość łączenia się. Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. z chęci sformalizowania współpracy lub rozszerzenia działalności.Procedura łączenia może mieć dwojaką postać, a mianowicie łączenia przez przejęcie spółek przez jedną z nich (inkorporacja) lub łączenia przez zawiązanie nowej spółki (fuzja).W wyniku łączenia powstaje zawsze spółka kapitałowa.

Wszystko o odpowiedzialności wspólników przekształcanej spółki

Kodeks spółek handlowych pozwala handlowym spółkom osobowym na przekształcanie się. Spółki te mogą przekształcać się zarówno w inne spółki osobowe, jak i w spółki kapitałowe.Istotną i zarazem charakterystyczną kwestią w przypadku przekształceń spółek osobowych jest jednak odpowiedzialność dotychczasowych wspólników.

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

Zasady podejmowania przez radę nadzorczą spółki z o.o. uchwał w trybie pisemnym

W jaki sposób uregulowana jest kwestia podejmowania uchwał w trybie pisemnym przez radę nadzorczą w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W praktyce oznacza to, że działanie pełnomocnika wyklucza działanie zarządu i odwrotnie.

REKLAMA