| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji

Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji

Kapitał spółki z o.o. może zostać podwyższony na kilka sposobów. Którą drogę wybrać, jaka jest najskuteczniejsza?

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki możliwe jest po wpłacie całego deklarowanego, (nowego) kapitału przez wspólników i może być podwyższony z majątku spółki i/lub za pomocą dodatkowych wkładów wspólników i/lub, jeżeli nie jest to zabronione w statucie spółki za pomocą wkładów osób trzecich.

Podwyższenie kapitału zakładowego z majątku spółki dokonuje się zgodnie z art. 18 ustawy „O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością” przy spełnieniu następujących warunków:

- uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki winna być podjęta na Walnym Zgromadzeniem Wspólników, na podstawie danych księgowych spółki z roku poprzedzającego podjęcie uchwały;

- wartość podwyższenia kapitału zakładowego nie powinna przewyższać wartości różnicy czystych aktywów spółki i sumy kapitału zakładowego, i funduszu rezerwowego;

- podwyższenie kapitału zakładowego powoduje wzrost wartości udziałów każdego ze wspólników, ale nie zmienią się proporcje ich udziałów w spółce.

Podwyższenie kapitału zakładowego może być dokonane za pomocą czystych aktywów spółki, na podstawie uchwały wspólników podjętej większością, co najmniej 2/3 głosów. Statut spółki może określać bardziej rygorystyczne proporcje głosowania w tej materii.

Podobnie, jak w przypadku podwyższenia kapitału z majątku spółki, uchwała wspólników winna być podjęta na podstawie danych księgowych spółki za rok poprzedni.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Kapitał zakładowy spółki nie może być podwyższony ze środków spółki zgromadzonych w funduszu rezerwowym. Podwyższenie kapitału spółki może nastąpić za pomocą dodatkowych wkładów wspólników spółki, jak również za pomocą wkładów nowych wspólników, taka procedura powoduje zmianę wartości udziałów „starych” wspólników spółki. W takim wypadku należy pamiętać, że jeżeli podwyższenie kapitału
spółki realizowane jest za pomocą dodatkowych wkładów wszystkich wspólników, w uchwale walnego zgromadzenia winna być określona wartość dodatkowych wkładów.

Polecamy: Jaki powinien być kapitał zakładowy sp. z o.o.

Na podstawie uchwały walnego zgromadzenia kapitał zakładowy spółki może być podwyższony za pomocą dodatkowych wkładów od osób trzecich.

Zapis o takiej możliwości winien określać statut spółki. W takim przypadku, wnioskodawca (osoba trzecia) składa wniosek do zarządu spółki o przyjęcie danego podmiotu w poczet wspólników i objęcie określonego procentu kapitału zakładowego za wkład wniesiony do spółki w określonej wysokości.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji
Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »