REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka partnerska, Spółka komandytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez spółkę osobową.

Kto reprezentuje spółkę komandytową?

Co do zasady spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, którzy nie zostali wyłączeni od reprezentacji. Komandytariusze mogą reprezentować spółkę jako pełnomocnicy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest wykorzystywana przede wszystkim przez przedstawicieli wolnych zawodów. Jej rejestracja odbywa się na wniosek złożony na urzędowych formularzach – na jakich?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Komandytariusz ponosi odpowiedzialność jedynie do wysokości oznaczonej sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić egzekucji z majątku komandytariusza.

Uprawnienia komandytariusza w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobą, w której jeden co najmniej jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, a co najmniej jeden wspólnik do oznaczonej z góry sumy.

Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Spółka partnerska opiera się na partnerach wykonujących wolny zawód. Aby zostać partnerem w spółce należy posiadać uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Co się stanie ze spółką w przypadku utraty uprawnień przez partnera?

REKLAMA

Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Jakie formy opodatkowania mogą wybrać wspólnicy spółek osobowych?

Jeżeli masz zamiar zostać wspólnikiem spółki osobowej, zastanów się, którą z nich wybrać. Twoja decyzja będzie miała wpływ na późniejszą możliwość skorzystania z formy opodatkowania. Ekspert wyjaśnia jakie formy opodatkowania dostępne są dla poszczególnych rodzajów spółek osobowych.

Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Prowadzenie działalności gospodarczej może być prowadzone w różnych formach organizacyjno – prawnych, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie formy do rodzaju działalności. Jedną z możliwości jest spółka partnerska. Jest to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania jednego lub kilku wolnych zawodów w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ze względu na jej specyficzny charakter, również kwestie rozwiązania spółki kształtują się w sposób charakterystyczny.

Kto i w jaki sposób może uzyskać informacje o powiązaniach pomiędzy spółkami?

Spółki prawa handlowego mogą pozostawać ze sobą w różnego rodzaju powiązaniach. O tym jak powiązania te powinny wyglądać decydują przepisy. Przepisy mówią również jasno o prawie wspólników spółek do informacji. Jest to bardzo oczywista kwestia. Aby jednak nie było, co do tego żadnych wątpliwości, przepisy regulują jak przepływ informacji powinien wyglądać.

Reprezentacja spółki spółki komandytowo – akcyjnej - porada

Czy wiesz jak wygląda reprezentacja spółki spółki komandytowo – akcyjnej? W jakim zakresie wspólnicy spółki mogą uregulować zasady reprezentacji? Czy można ograniczyć prawo reprezentacji spółki? W poniżej poradzie zamieściliśmy m.in. odpowiedzi na te pytania.

Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w różnej formie organizacyjno – prawnej. Jedną z takich form jest spółka komandytowo – akcyjna. Jest to specyficzna spółka, łącząca w sobie cechy spółek osobowych oraz kapitałowych. Tak jest również w przypadku wnoszenia udziałów.

Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?

Aby taka spółka mogła funkcjonować w obrocie konieczne jest wykonanie określonych przez przepisy czynności, mających na celu jej powołanie. Jedną z takich czynności jest wniesienie wkładów. Nie wszystko może być wkładem. Wspólnicy muszą wiedzieć o tym co, zgodnie z przepisami nie może zostać wniesione do spółki. Można to zaobserwować na przykładzie spółki komandytowej.

Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w wielu formach organizacyjno – prawnych. Jedną z nich jest spółka komandytowo – akcyjna. Forma ta uzyskuje z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Jest jednak obecnie spółką najrzadziej wybieraną. Być może jest to związane ze specyficzną jej konstrukcją, która z jednej strony nakazuje stosowanie przepisów dotyczących spółek osobowych, z drugiej zaś spółek kapitałowych.

Jakie są zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Przy podejmowaniu uchwał przez spółkę komandytowo-akcyjną część z nich wymaga zgody wszystkich komplementariuszy, część natomiast zgody większości komplementariuszy. Jakie są zatem zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jakie możliwości mają wspólnicy przy przekształcaniu spółki jawnej i partnerskiej?

Procesy przekształceniowe w spółkach odbywają się według procedury określonej przepisami kodeksu spółek handlowych. Co do zasady składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłoszenia. Procedura ta jednak jest modyfikowana w zależności od rodzaju przekształcanej spółki, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie jej do danego typu organizacyjno – prawnego spółki.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Problematyczną kwestią są kompetencje zarządu w spółce partnerskiej w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych przez spółkę. Czy zarząd tej spółki ma prawo podjąć decyzje o poważnych skutkach finansowych dla spółki, np. o zakupie budynku na siedzibę spółki i wzięciu kredytu na sfinansowanie tego zakupu? Czy jednak zgodę na taką decyzję muszą wyrazić wszyscy partnerzy spółki?

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Czy spółka partnerska jest skuteczną formą prowadzenia działalności gospodarczej?

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Wkład wnoszony przez komandytariusza nie tylko stanowi podstawę dla rozpoczęcia działalności spółki, ale także określa jego udział w zyskach oraz ogranicza odpowiedzialność za jej zobowiązania. Niesie to za sobą pewne ograniczenia w zakresie przedmiotów wkładu.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez organ osoby prawnej?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez czyn niedozwolony (szkoda nie ma związku z zawartą między stronami umową) można żądać odszkodowania od osoby, na której zgodnie z ustawą ciąży obowiązek naprawienia szkody. Przepisy Kodeksu cywilnego w sposób szczególny określają kto w określonych okolicznościach jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzona przez czyn niedozwolony. Kto będzie ponosił taką odpowiedzialność w przypadku wyrządzenia szkody przez osobę prawną?

Jak rozliczać zyski ze spółki komandytowo-akcyjnej

Dochody wypłacane akcjonariuszowi przez spółkę komandytowo - akcyjną, w części przypadającej proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach spółki, stanowią przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce

W poniższym artykule przedstawimy krótkie porównanie omawianych form spółek, a także wskażemy, które formy prawne są najbardziej popularne w Polsce.

Jak utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „S.K.A”) to spółka osobowa, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowa - podstawowe informacje

Z wyborem spółki komandytowej wiąże się niewątpliwie zaleta w postaci ograniczenia odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania tylko do wysokości sumy komandytowej, a także brak ustawowych wymagań odnośnie sumy komandytowej. Ale istnieją też zagrożenia.

Jak to jest ze spółką partnerską?

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Szczegóły w poniższym artykule.

Firma spółki komandytowej

O ile co do zasady nazwa spółki komandytowej (firma) może być dowolna, istnieją pewne reguły, których naruszenie może spowodować negatywne konsekwencje dla wspólników.

Zarząd w spółce partnerskiej

Wspólnicy spółki partnerskiej, jako jedynej spółki osobowej mogą powierzyć prowadzenie spraw i reprezentację spółki w całości osobom trzecim. Zarząd spółki partnerskiej opiera się regulacje przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dla kogo spółka partnerska?

Kodeks spółek handlowych reguluje kilka typów spółek- z których każdą można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Spółka partnerska dedykowana jest wolnym zawodom (lekarzom, prawnikom, czy architektom). Co szczególnego daje udział w tej spółce?

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółek osobowych

W odróżnieniu od spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej) wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania przez nie zaciągnięte - wynika to z samej konstrukcji tzw. ułomnych osób prawnych.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, a co za tym idzie „ułomną osobą prawną”. Pociąga to daleko idące skutki w zakresie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Umowa spółki jest jednym z koniecznych warunków dla utworzenia każdej spółki- w ich obrębie występują jednak liczne różnice w zakresie jej obowiązkowej treści.

Kancelaria prawna – jak osiągnąć przewagę konkurencyjną?

Z badań Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) wynika, że dla 65 proc., korzystających z usług kancelarii prawnych brak głębszego zainteresowania problemem klienta ze strony prawnika jest głównym powodem rezygnacji z usług danej firmy.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, która pozwala zwolnić niektórych (lecz nie wszystkich wspólników) od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wprowadza również dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- przeznaczoną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jej konstrukcja pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania powstałe w wyniku wykonywania zawodu przez pozostałych partnerów.

Jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w spółce komandytowej?

Chciałbym przenieść ogół swoich praw i obowiązków, jako wspólnika spółki komandytowej, na inną osobę. Jakie wywoła to skutki w podatku dochodowym? Czy będzie to oznaczało likwidację działalności gospodarczej, jeżeli poza uczestnictwem w spółce nie prowadzę innej działalności?

REKLAMA