Jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w spółce komandytowej?
REKLAMA
REKLAMA
TAK. Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej prawa handlowego w Pana przypadku oznacza likwidację prowadzonej działalności
REKLAMA
Odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej, w sytuacji gdy podatnik nie będzie kontynuował działalności, ani w ramach innej spółki osobowej ani samodzielnie, wiąże się z całkowitym wygaśnięciem u niego źródła przychodów z tego tytułu.
Dlatego też dla celów podatku dochodowego zdarzenie takie uznaje się za likwidację działalności gospodarczej przez tego podatnika.
W takim przypadku podatnik, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT musi zawiadomić o fakcie likwidacji działalności gospodarczej naczelnika urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w tym zawiadomieniu.
Zobacz: Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada
Dochód z likwidacji działalności ustalany jest w sposób określony w art. 24 ust. 3 ustawy o PIT. Ustalić zatem należy wartość (wg cen zakupu) pozostałych na dzień likwidacji i zaliczonych do kosztów podatkowych:
- towarów handlowych,
- materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,
- półwyrobów,
- wyrobów gotowych,
- braków i odpadków oraz
- rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi .
Do tak ustalonej wartości trzeba zastosować taki wskaźnik procentowy, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – trzeba zastosować wskaźnik procentowy, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
Od tak ustalonego dochodu trzeba zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy (art. 44 ust. 4 ustawy o PIT
Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek – w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności.
Zobacz: Czy przedsiębiorca może odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?
Jest kilka wyjątków od opisywanej zasady. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Podstawa prawna
Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.