REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oprocentowanie, Kredyt hipoteczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lokata inwestycyjna

Lokata inwestycyjna jest produktem bankowym, łączącym elementy typowej lokaty terminowej z inwestycjami na rynku kapitałowym. Połączenie tych dwóch instrumentów finansowych ma na celu zwiększenie opłacalności inwestowania oraz zminimalizowanie ryzyka wynikającego z inwestowania na giełdzie.

Lokaty dla oszczędzających

Dla oszczędzających dobrym rozwiązaniem może być założenie progresywnej lokaty progowej, do której można dopłacać określone kwoty bez konieczności podpisywania nowych umów.

Lokaty progresywne

Założenie lokaty progresywnej umożliwia dysponowanie kapitałem i sprzyja oszczędnościom, ale oprocentowanie roczne nie zawsze jest atrakcyjne.

Jak wybrać najlepszą dla siebie lokatę

Lokaty bankowe mogą różnić się nie tylko oprocentowaniem, ale także sposobem naliczania odsetek, kapitalizacją i możliwością wycofania jej zamknięcia przed terminem. Pozornie podobne do siebie lokaty mogą przynieść różne zyski.

REKLAMA

Na czym zarabiam, czyli instrumenty bazowe

Wyrafinowane produkty finansowe rynku terminowego i lokat strukturyzowanych oparte są na określonym instrumencie bazowym, którym mogą być: akcje, obligacje, indeksy giełdowe, waluty lub surowce.

Na czym polega opakowanie lokaty strukturyzowanej

Klient zawierając lokatę strukturyzowaną, często nie widzi złożoności tego produktu. Z punktu widzenia prawa jednak, może to być polisa inwestycyjna. Takie opakowanie produktu pozwala na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.

Poliso-lokaty

Poliso-lokaty pojawiły się po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku  Belki” jako produkty pozwalające ominąć ten podatek. Są one alternatywą dla tradycyjnych lokat, produkt ten powstał dzięki współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z bankami.

Dywersyfikacja portfela lokaty strukturyzowanej

Dywersyfikacja portfela oznacza lokowanie pieniędzy w różnego rodzaju inwestycje. Jako jedną z możliwych strategii lokat strukturyzowanych analitycy Open Finance przedstawiają jednoczesne inwestowanie w różne produkty finansowe.

REKLAMA

Zarabianie na rynkach surowcowych

Istnieje wiele strategii inwestycyjnych lokat strukturyzowanych. Jedną z bardziej popularnych strategii jest inwestowanie na rynkach surowcowych.

Zerwanie lokaty strukturyzowanej

Zawierając lokatę strukturyzowaną, należy pamiętać, że oznacza to zablokowanie pieniędzy na dłuższy okres czasu. Wcześniejsze zerwanie lokaty może przynieść stratę.

Oprocentowanie stałe czy zmienne

Banki oferują lokaty z dwoma rodzajami oprocentowania: stałym lub zmiennym. Wybór zależy od sytuacji na rynku finansowym i czasu trwania lokaty.

Podstawowe kryteria wyboru lokaty

Głównymi parametrami lokaty terminowej są oprocentowanie i kapitalizacja. Największy wpływ na nasze zyski ma wysokość oprocentowania, które uzależnione jest od wysokości stóp procentowych.

Czy zarobimy na lokacie

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Czy lokata strukturyzowana jest ryzykowna

Inwestując w lokaty strukturyzowane powinniśmy nie tylko liczyć na zysk, ale pomyśleć o ewentualnych stratach.

Kredyty hipoteczne coraz droższe

Banki konkurowały ze sobą udzielając kredytów na coraz bardziej liberalnych zasadach. Jednak kryzys na rynku kredytów hipotecznych zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych znalazł odbicie również w Polsce i pożyczek zaczęto udzielać znacznie ostrożniej.

Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Największe banki centralne świata w wyniku skoordynowanej akcji obniżyły w środę główne stopy procentowe. Niestety, według analityków koszty kredytów walutowych w najbliższym czasie nie spadną. Nerwowa sytuacja na rynku walutowym źle wpływa na rynkowe stopy procentowe.

Co powinniśmy wiedzieć o rachunkach bankowych

Przez umowę rachunku bank zobowiązuje się względem konsumenta do przechowywania środków pieniężnych (przez czas oznaczony lub nie) oraz przeprowadzania rozliczeń na zlecenie klienta.

Zaciągamy zbyt drogie kredyty mieszkaniowe

Według analizy firmy Expandera, przeciętny kredyt na cele mieszkaniowe zaciągnięty w czerwcu miał o 138 zł wyższą ratę miesięczną od najlepszych ofert na rynku. W całym okresie kredytowania, klient przepłaci prawie 50 tys. zł.

Oprocentowanie karty kredytowej

Płacąc kartą kredytową wydajemy na ogół więcej i chętnie, nie myśląc o przyszłej spłacie. A dług karciany nie jest tani.

Kosztowna karta kredytowa

Długi karciane w dawnych czasach należały do długów honorowych. Kodeks etyczny hazardzistów wymagał, aby tego typu zadłużenie spłacić w krótkim terminie. W obecnych czasach sformułowanie „długi karciane” nabrało innego znaczenia. Należy je jednak nadal szybko spłacać.

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Kryteria wyboru karty

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno domowymi jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karty.

Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można ich jednak uniknąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty

Karty dla firm

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Czy warto mieć kartę kredytową

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni. Jednak wybierając kartę trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty i koszty nie spłaconego w porę zadłużenia.

Drożeją kredyty walutowe

Na przestrzeni minionego tygodnia zdrożały kredyty hipoteczne we wszystkich walutach analizowanych przez Comperię. Największy wzrost kosztów dotyczy kredytów walutowych, a w szczególności denominowanych w dolarach.

Kiedy warto refinansować kredyt

Kredyt refinansowy powinien nam przynieść realne oszczędności. Decydując się na zamianę kredytu powinniśmy uzyskać przede wszystkim niższy koszt całkowity. Policzmy zatem ile zaoszczędzimy przenosząc nasz kredyt do nowego banku.

Kwartalny wzrost sprzedaży kredytów

Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w II kwartale o prawie 22 proc. w porównaniu do I kwartału, jednak liczba udzielonych kredytów jest niższa niż w rekordowym II kwartale 2007 r. o prawie 11 proc.

Jak ograniczyć koszt spreadu

Zaciągając kredyt walutowy musimy pamiętać o kosztach spreadu, możemy jednak znacznie ograniczyć jego wysokość. Wystarczy wiedzieć o różnych sposobach przeliczania kredytu przez banki.

W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

Frank szwajcarski to wciąż ulubiona waluta Polaków zaciągających kredyt hipoteczny. Pojawił się jednak już pierwszy bank, który udziela kredytów w jenach – walucie taniej dla kredytobiorców, bo w Japonii stopy procentowe są niskie.

Jakich polis żądają banki

Bank może żądać polis: służących zabezpieczeniu spłaty kredytu, ubezpieczających zdolność kredytową osoby korzystającej z kredytu i poręczycieli oraz polisy majątkowej z zakresu ubezpieczenia nieruchomości od skutków działania żywiołów.

RRSO jest wyliczany w stosunku do kwoty otrzymywanej, nie nominalnej

Przy interpretacji wskaźnika Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) trzeba uwzględniać podstawę jego wyliczania. Jest on bowiem wyliczany w stosunku do kwoty otrzymywanej, a nie nominalnej.

Kredyty hipoteczne w złotych nie zdrożeją

Spada popyt na mieszkania na rynku wtórnym, kupujący mogą na nim przebierać w ofertach. Rozpoczął się więc dobry czas dla kupujących, bo - jak przewidują specjaliści finansowi - nie zdrożeją kredyty w złotówkach.

Kto nie dostanie kredytu na 30 lat

Banki oferują kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości rozłożone na spłaty, które mogą trwać nawet 30 lat. Jednak nie każda osoba uzyska akceptację banku na tak długi okres kredytowania.

Refinansowy kredyt hipoteczny

Jako oddzielny produkt, oferowany przez banki pod nazwą kredytu refinansowego, kredyt taki powinien być przeznaczony na spłatę innego kredytu o charakterze mieszkaniowym.

Porównanie kredytów

Na co zwracać uwagę, zaciągając kredyt hipoteczny? Na jakie sztuczki banków nie dać się nabrać?

Najtańsze pożyczki hipoteczne

Niezmiennie najbardziej atrakcyjne cenowo pożyczki hipoteczne w złotych oferują: Nykredit, MultiBank oraz ING Bank Śląski. Najtańsze pożyczki denominowane do franków szwajcarskich proponują natomiast: Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski oraz Polbank EFG.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

O ile kredyty lub pożyczki hipoteczne, których celem jest skonsolidowanie zadłużenia, mogą być udzielane nawet na 30 lat, to takie produkty niezabezpieczone wpisem hipoteki umożliwiają spłatę co najwyżej przez 8 lat.

Jak sfinansować zakup nowego samochodu

Przy wyborze kredytu nie powinniśmy skupiać się tylko na eksponowanym przez banki atrakcyjnym oprocentowaniu, ale bardzo uważnie przyjrzeć się wszystkim kosztom związanym z kredytem. Najlepszym kryterium oceny oferty kredytowej jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy procentowej.

Ubezpieczenia kredytów hipotecznych

Kupując gotową nieruchomość i korzystając z kredytu na 100 czy nawet 110 proc. jej wartości, coraz częściej będziemy musieli pokrywać koszty trzech rodzajów ubezpieczeń kredytu. Nowością będzie ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości.

Ubezpieczenia kredytów gotówkowych

Jeżeli polisa dołączana do kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowa, warto sprawdzić jej zakres i koszt.

Jak długo spłacać kredyt hipoteczny

Wybór dłuższego okresu poprawia płynność finansową kredytobiorcy. Pieniądze, które zaoszczędzimy płacąc niższą ratę kredytową, warto jednak zainwestować.

Jak policzyć koszty kredytu hipotecznego

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składają się koszty wstępne, suma odsetek oraz koszty dodatkowych zabezpieczeń.

Jeden kredyt na działkę i dom

W większości banków uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu wiąże się z koniecznością dwukrotnego przejścia procedury analizy kredytowej. Jeden kredyt na zakup działki i domu oferują DomBank i Citi Handlowy.

65 proc. Polaków chce zadłużać się we frankach

Szukamy głównie kredytu na zakup mieszkania, najchętniej we frankach szwajcarskich, i w coraz większej wysokości - takie wnioski płyną z najnowszego raportu Hipotrendy, przygotowanego przez porównywarkę finansową Comperia.pl.

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Jeśli planujesz budowę małego domu warto rozważyć zaciągnięcie kredytu z dopłatą. Pod warunkiem, że spełnisz wszystkie kryteria z tym związane – a jest ich niemało. Ostatnio uzyskanie takiego kredytu stało się odrobinę łatwiejsze.

Kredyty w jenach

Polacy zmęczeni rosnącym oprocentowaniem, szukają alternatyw wobec najpopularniejszych dotychczas walut kredytów hipotecznych – złotego i franka szwajcarskiego. Na pierwszy rzut oka, idealnie do tej roli nadaje się japoński jen.

Kredyt ratalny na karcie

Nie wszyscy są skazani na wysoki kredyt na karcie. Dzięki zastąpieniu zwykłego kredytu ratalnym, banki mogą zaoferować klientom niższe oprocentowanie.

Pożyczka hipoteczna tańsza od innych kredytów

Planujesz zakup samochodu lub inny duży wydatek? Zamiast zwykłego kredytu wybierz pożyczkę hipoteczną. To obecnie jedna z najtańszych form pożyczania pieniędzy na rynku.

REKLAMA