| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Drożeją kredyty walutowe

Drożeją kredyty walutowe

Na przestrzeni minionego tygodnia zdrożały kredyty hipoteczne we wszystkich walutach analizowanych przez Comperię. Największy wzrost kosztów dotyczy kredytów walutowych, a w szczególności denominowanych w dolarach.

Rynkowe stawki LIBOR, stanowiące główny składnik oprocentowania kredytów udzielanych w walutach obcych, w ostatnich dniach zachowywały się stabilnie. Ich niewielkie wahania nie wpłynęły znacząco na zmianę wysokości miesięcznych rat. Stwierdzenie to natomiast nie dotyczy kursów walutowych.

Złoty nadal się osłabia, tracąc w ostatnim tygodniu w stosunku do euro i franka szwajcarskiego średnio po 7 groszy oraz do dolara aż 12 groszy. Konsekwencją jest wzrost raty modelowego kredytu (200 tys. zł, 30 lat) w europejskiej walucie o prawie 24 zł, a denominowanego do najpopularniejszego na polskim rynku kredytu we frankach o niespełna 30 zł. Najsilniej, o około 45 zł, wzrosła rata kredytu dolarowego. Średni kurs sprzedaży amerykańskiej waluty, po którym następuje spłata zadłużenia, powrócił do poziomu z lutego 2008 roku. Osoby spłacające taki kredyt zmuszone są przeznaczyć na jego ratę niemal 900 zł.

Z uwagi na wahania kursowe, miesięczne koszty kredytów walutowych ulegają dość znaczącym zmianom. Dlatego osoby decydujące się na zadłużenie w obcej walucie powinny mieć tego świadomość i być przygotowane na ewentualny wzrost wydatków związanych z obsługą ich kredytów. Wahania kursowe mogą także kusić kredytobiorców, spłacających kredyty złotowe, do przewalutowania swojego zadłużenia na aktualnie „tanie” obce waluty.

Jednak i w tej sytuacji warto pamiętać, że spłata kredytu hipotecznego trwa często kilkadziesiąt lat i w tym czasie na rynku sytuacja może się jeszcze nie raz diametralnie zmienić. Trzeba też pamiętać, że banki zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę za przewalutowanie kredytu, co może wpłynąć na nieopłacalność tej transakcji.Nieznacznie, bo o niecałe 3 zł, podrożał modelowy kredyt złotowy. Jego miesięczna rata to aktualnie wydatek rzędu 1435 zł. Jest to najdroższa oferta na rynku, ale równocześnie najbardziej stabilna.

Kredytometr hipoteczny Comperia.pl ma na celu precyzyjnie przedstawiać trendy na rynku kredytów hipotecznych. Dlatego czynniki wpływające na wysokość rat kredytowych (oprocentowanie, marże banków, kurs spłaty) analizujemy co tydzień. W rzeczywistości zmiana wysokości oprocentowania (indeksowanie) z reguły ma miejsce co trzy miesiące.

Porównaj ofertę banków

Comperia.pl

Czytaj także

Autor:

Comperia.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK