REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden kredyt na działkę i dom

Bartłomiej Samsonowicz
Bartłomiej Samsonowicz
Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W większości banków uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu wiąże się z koniecznością dwukrotnego przejścia procedury analizy kredytowej. Jeden kredyt na zakup działki i domu oferują DomBank i Citi Handlowy.

W obu instytucjach możliwe jest uzyskanie jednego kredytu na zakup działki i budowę domu, bez konieczności dwukrotnego przechodzenia czasochłonnych analiz kredytowych. Jak wygląda uproszczona procedura udzielania takiego kredytu w praktyce? W momencie składania wniosku kredytowego przedkładamy bankowi jedynie dokumenty dotyczące zakupu działki budowlanej oraz oświadczenie o przewidywanym koszcie budowy domu. Oświadczenie takie przygotowywane jest na formularzu bankowym. Zawiera ono informacje o przewidywanych kosztach budowy domu, a także dane o technologii budowy

REKLAMA

W oparciu o ceny domów w danej lokalizacji oraz oświadczenie klienta o kosztach budowy analityk techniczny w banku ustala przyszłą wartość naszej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt w transzach

REKLAMA

Umowa takiego kredytu opiewa na pełną wartość przyszłej nieruchomości, czyli wartość działki budowlanej oraz szacunkowy koszt budowy domu. Zgodnie z umową kredyt jest wypłacany w transzach. Pierwsza transza przeznaczona jest na zakup działki. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki, część kredytu, równa kwocie transakcji, przelewana jest na rachunek sprzedającego. Kolejne transze przeznaczone są już na roboty budowlane.

Pierwsza transza kredytu na cele budowlane wypłacana jest po dostarczeniu kompletu dokumentów dotyczących budowy, w tym m.in. projektu domu, prawomocnego pozwolenia na budowę, a także specyfikacji materiałów, robót i cen.

Realizację prac budowlanych, finansowanych poszczególnymi transzami, musimy na bieżąco dokumentować w banku. Dział analiz technicznych dokonuje oceny na podstawie zdjęć oraz wpisów w dzienniku budowy. Kiedy bank potwierdzi postęp budowy zgodny z harmonogramem prac i robót, zostanie nam uruchomiona do dyspozycji kolejna transza. W ten sposób krok po kroku zbliżamy się do realizacji naszego marzenia o własnym domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz łatwiej w innych bankach

REKLAMA

Wymagający klienci zmuszają banki do ciągłego uatrakcyjniania swoich ofert kredytowych. Walka konkurencyjna pomiędzy bankami toczy się już nie tylko na polu cenowym. Coraz częściej największym atutem oferty staje się jej elastyczność i dostępność. Najlepszym tego przykładem są wspomniane już Citi Handlowy i DomBank, posiadające najelastyczniejsze procedury udzielania kredytów na zakup działki i budowę domu.

Pozostałe banki również dostrzegają potrzebę zmian i dostosowują swoje procedury do wymagań klientów i zmieniającego się rynku. Jednym z elementów podejścia pro klienckiego, w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych, jest zmiana sposobu rozliczania kosztów budowy. Coraz więcej banków nie wymaga już dostarczania faktur potwierdzających pełne wykorzystanie środków finansowych z poszczególnych transz kredytu. Złagodziły one swoje procedury w tym zakresie i zadowalają się jedynie dokumentacją fotograficzną.

Nie tylko cena

Na razie tylko dwa banki stosują procedury uproszczone, przeprowadzając jedną analizę kredytową i podpisując z klientem jedną umowę kredytową. Klienci tych banków zainteresowani jedynie zakupem działki i odkładający budowę domu w czasie mogą oczywiście skorzystać z tradycyjnej procedury dwóch analiz kredytowych. W pozostałych bankach kredytobiorcy nie mają już takiego wyboru. Po sfinansowaniu zakupu działki, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku o podniesienie kwoty kredytu na budowę domu i aneksowanie umowy kredytowej.

Przy wyborze banku należy pamiętać o złożoności tego procedur bankowych. Na pewno warto dokonać głębszej analizy i zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale również na poziom obsługi oraz elastyczność procedur w naszym banku.

Porównaj oferty banków

comperia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA