Na czym polega opakowanie lokaty strukturyzowanej
REKLAMA
REKLAMA
Konstrukcja produktu strukturyzowanego
Inżynierowie finansowi banku, projektując produkt strukturyzowany, współpracują z bankami inwestycyjnymi, od których kupują odpowiednie instrumenty finansowe (opcje pozwalające zarabiać na rozmaitych rynkach oraz obligacje gwarantujące zwrot części kapitału).
REKLAMA
Przeanalizujmy konstrukcję prostego produktu strukturyzowanego, z gwarancją, zarabiającego na wzroście indeksu WIG20. Jego podstawowe cechy bank przedstawiłby w następujący sposób:
- forma prawna (opakowanie): polisa inwestycyjna,
- okres zapadalności: cztery lata,
- instrument bazowy: indeks akcji WIG20 (20 największych spółek z warszawskiej giełdy),
- konstrukcja wypłaty zysku: nieograniczony (uzależniony od zmiany instrumentu bazowego),
- partycypacja: 100 proc. (stopa zwrotu inwestora równa stopie zwrotu indeksu w ciągu czterech lat),
- ochrona kapitału: 100 proc.
Opakowanie czyli po co mi ubezpieczenie?
REKLAMA
Klient za 100 PLN nabywa strukturę, którą bank oferuje jako jeden prosty instrument (lokatę, polisę inwestycyjną lub fundusz z ochroną kapitału). Takie opakowanie skomplikowanych kombinacji opcji, obligacji i nierzadko kilku innych instrumentów ma dwie zalety: po pierwsze łatwiej wytłumaczyć klientowi, że zarabia razem ze wzrostem wartości indeksu warszawskiej giełdy niż na siłę wykładać zaawansowaną finansową wiedzę, której przeciętny inwestor nie chce i nie potrzebuje posiadać. Drugi i bardziej istotny z punktu widzenie klienta argument to korzyści podatkowe – opakowanie instrumentu i zaoferowanie go w formie polisy na życie i dożycie zwalnia inwestora z tzw. podatku Belki.
Jeśli bank wprowadza na rynek produkt strukturyzowany jako lokatę lub fundusz inwestycyjny (najczęściej fundusz z ochroną kapitału jest FIZ – funduszem inwestycji zamkniętych), inwestor będzie musiał odprowadzić 19-proc. zysku do fiskusa, ponieważ z prawnego punktu widzenia osiąga zysk kapitałowy, a nie świadczenie wynikające z ubezpieczenia (jak w wypadku struktury opakowanej w polisę inwestycyjną).
Jak wynika z informacji Open Finance, w Polsce najpopularniejszą formą opakowania produktu strukturyzowanegpo jest polisa inwestycyjna, co wynika właśnie z korzyści podatkowych dla klienta. Na dalszych miejscach uplasowały się lokata (łatwa dystrybucja w sieci oferującego banku) oraz fundusz z ochroną kapitału (zrozumiała konstrukcja, popularność funduszy inwestycyjnych w czasie hossy giełdowej).
Wybierz lokatę strukturyzowaną
REKLAMA
REKLAMA