| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

Frank szwajcarski to wciąż ulubiona waluta Polaków zaciągających kredyt hipoteczny. Pojawił się jednak już pierwszy bank, który udziela kredytów w jenach – walucie taniej dla kredytobiorców, bo w Japonii stopy procentowe są niskie.

Najczęściej poszukiwany kredyt hipoteczny to pożyczka o wartości średnio 200-300 tys. zł, na 25-30 lat (ponad 57 proc. pytań). W drugim kwartale najczęściej Polacy szukali (68 proc. zapytań) kredytów na zakup nieruchomości, rośnie też zainteresowanie kredytem refinansowym (wzrost w ciągu kwartału o 3,35 pkt proc.), który pozwala lepszym kredytem spłacić dawniej zaciągnięty, na gorszych warunkach. Zdaniem Bartosza Michałka, prezesa Comperii.pl, rosnąca cena kredytów sprawi, że udział zapytań o kredyt refinansowy i konsolidacyjny w przyszłości będzie rósł.

Z danych Comperii wynika też, że zmalała w drugim kwartale liczba kredytów na budowę domu, ale to raczej dlatego, że latem dom jest już budowany i nie jest to etap poszukiwania kredytu.

Z danych Comperii.pl wynika, że Polacy poszukują najczęściej kredytów hipotecznych w przedziale 200 – 250 tys. zł., ale wzrosła wysokość przeciętnej poszukiwanej kwoty kredytu i coraz więcej jest kredytów o wyższej wartości. O ile też najpopularniejsze są kredyty hipoteczne na 25 – 30 lat, to spadło zainteresowanie kredytami na ponad 30 lat. Jednak nadal kredytobiorcy preferują kredyty długoterminowe. Popularne pozostaną takie rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć miesięczne obciążenia domowego budżetu, a wiec kredyty o długim okresie spłaty. Stąd rosnąca popularność kredytów we frankach szwajcarskich.

W drugim kwartale tego roku o 8,5 proc. wzrosła liczba zainteresowanych kredytem w CHF, a o 8,7 proc. spadło zainteresowanie kredytami w złotych.

Podobnie jak w I kwartale 2008 roku, wzrost stóp procentowych oraz umacniający się złoty względem innych walut, spowodował relatywny wzrost kosztów kredytu w rodzimej walucie. Dla kredytu wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, w ciągu ostatnich trzech miesięcy rata wzrosła o 114 zł, czyli o 8,7 proc. Eksperci Comperii.pl prognozują, że już we wrześniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Może to być już ostatnia podwyżka stóp w 2008 roku. Miesięczne raty kredytów złotowych nie powinny więc wzrosnąć do końca roku o więcej niż 20 zł.

Wygrani są ci, którzy już wcześniej zaciągali kredyty we franku szwajcarskim. W II kwartale 2008 r. średnia rata takiego kredytu wyniosła 937,34 zł i była o ponad 38 zł niższa niż w I kwartale bieżącego roku. Od początku roku rata kredytów denominowanych w tej walucie spadła o 3,5 proc.

Raty kredytu w złotych wysokości 200 tys. zł są już wyższe o 515,25 zł w porównaniu z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK