REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Frank szwajcarski to wciąż ulubiona waluta Polaków zaciągających kredyt hipoteczny. Pojawił się jednak już pierwszy bank, który udziela kredytów w jenach – walucie taniej dla kredytobiorców, bo w Japonii stopy procentowe są niskie.

Najczęściej poszukiwany kredyt hipoteczny to pożyczka o wartości średnio 200-300 tys. zł, na 25-30 lat (ponad 57 proc. pytań). W drugim kwartale najczęściej Polacy szukali (68 proc. zapytań) kredytów na zakup nieruchomości, rośnie też zainteresowanie kredytem refinansowym (wzrost w ciągu kwartału o 3,35 pkt proc.), który pozwala lepszym kredytem spłacić dawniej zaciągnięty, na gorszych warunkach. Zdaniem Bartosza Michałka, prezesa Comperii.pl, rosnąca cena kredytów sprawi, że udział zapytań o kredyt refinansowy i konsolidacyjny w przyszłości będzie rósł.

REKLAMA

Z danych Comperii wynika też, że zmalała w drugim kwartale liczba kredytów na budowę domu, ale to raczej dlatego, że latem dom jest już budowany i nie jest to etap poszukiwania kredytu.

Z danych Comperii.pl wynika, że Polacy poszukują najczęściej kredytów hipotecznych w przedziale 200 – 250 tys. zł., ale wzrosła wysokość przeciętnej poszukiwanej kwoty kredytu i coraz więcej jest kredytów o wyższej wartości. O ile też najpopularniejsze są kredyty hipoteczne na 25 – 30 lat, to spadło zainteresowanie kredytami na ponad 30 lat. Jednak nadal kredytobiorcy preferują kredyty długoterminowe. Popularne pozostaną takie rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć miesięczne obciążenia domowego budżetu, a wiec kredyty o długim okresie spłaty. Stąd rosnąca popularność kredytów we frankach szwajcarskich.

W drugim kwartale tego roku o 8,5 proc. wzrosła liczba zainteresowanych kredytem w CHF, a o 8,7 proc. spadło zainteresowanie kredytami w złotych.

REKLAMA

Podobnie jak w I kwartale 2008 roku, wzrost stóp procentowych oraz umacniający się złoty względem innych walut, spowodował relatywny wzrost kosztów kredytu w rodzimej walucie. Dla kredytu wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, w ciągu ostatnich trzech miesięcy rata wzrosła o 114 zł, czyli o 8,7 proc. Eksperci Comperii.pl prognozują, że już we wrześniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Może to być już ostatnia podwyżka stóp w 2008 roku. Miesięczne raty kredytów złotowych nie powinny więc wzrosnąć do końca roku o więcej niż 20 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygrani są ci, którzy już wcześniej zaciągali kredyty we franku szwajcarskim. W II kwartale 2008 r. średnia rata takiego kredytu wyniosła 937,34 zł i była o ponad 38 zł niższa niż w I kwartale bieżącego roku. Od początku roku rata kredytów denominowanych w tej walucie spadła o 3,5 proc.

Raty kredytu w złotych wysokości 200 tys. zł są już wyższe o 515,25 zł w porównaniu z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich.

REKLAMA

Osoby, które postanowiły bardziej zaryzykować i zaciągnęły kredyt w dolarach, mogły być zadowolone ze swojej decyzji i płacić raty na poziomie 816 zł (na koniec II kwartału). Największy spadek kosztu obsługi kredytu znów zanotował kredyt denominowany w dolarach amerykańskich – koszt obsługi spadł o 49 tys. zł. Natomiast, w wyniku podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, miesięczna rata kredytu w euro nieznacznie wzrosła.

Koszt obsługi kredytów złotowych pozostaje w trendzie wzrostowym już kolejny kwartał z rzędu. Stoi za tym decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych do 6 proc. oraz oczekiwanie przez rynek finansowy kolejnych ruchów w tym kierunku. Wobec tego należy się spodziewać, że wariant finansowania w rodzimej walucie pozostanie w kolejnych miesiącach najdroższym – uważają eksperci Comperii.

Na drugą połowę roku analitycy Comperii.pl zakładają wzrost stóp procentowych NBP do 6,25 proc. Trzymiesięczny WIBOR, od którego uzależnione jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, nie powinien przekroczyć 6,5 proc.

Zakładają też, że kredyt w złotym nadal będzie najdroższy w ciągu nadchodzących miesięcy, ze względu na umacniający się kurs złotego do euro i franka szwajcarskiego. Nadal będą zyskiwać ci, który zaciągnęli kredyt w dolarach. Kredyt dolarowy jest obecnie najatrakcyjniejszy cenowo.

Długoterminowo kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich powinien okazać się jednak najkorzystniejszy i zdecydowanie bezpieczniejszy od aktualnie tańszego kredytu denominowanego w dolarach. Spowodowane jest to silnym powiązaniem złotego z euro i przez to pośrednio z frankiem szwajcarskim oraz historycznie niższymi stopami w Szwajcarii w porównaniu ze stopami w Polsce i Eurolandzie.

W kolejnych miesiącach hitem mogą okazać się kredyty denominowane w jenach. Już teraz jeden z banków proponuje takie rozwiązanie. "Bardzo niski poziom stóp procentowych w Japonii (i małe szanse na ich wzrost) oraz dobre perspektywy dla złotego skutecznie zachęcają potencjalnych kredytobiorców do tego typu ofert. Jeśli inne banki podchwycą ten kierunek zdobywania klientów, rynek może wejść w erę jena, po okresie dominacji franka szwajcarskiego" - napisano w raporcie.

Specjalna punktacja Comperii.pl. nazwana barometrem, najtańsze kredyty we franku szwajcarskim wycenia się na 450 pkt, a najdroższe w złotych – na 622 pkt (1 złoty kosztu kredytu przeliczany jest na jeden punkt).

Comperia.pl analizowała również wtórny rynek nieruchomości. Podobnie jak w innych analizach, które pojawiły się w ostatnich dniach, widać, że ten rynek się stabilizuje. W niektórych miastach można zaobserwować nieznaczne spadki cen mieszkań (Warszawa, Katowice, Kraków), największe spadki miały miejsce w Sopocie i w Bydgoszczy. W innych miastach widać nieznaczne wzrosty cen (Wrocław, Poznań, Szczecin i Gdańsk). Eksperci zwracają przy tym uwagę, że nawet w miastach, gdzie ceny nieruchomości rosły, właściciele i tak tracą – ze względu na wysoką inflację (ok. 1,5 proc. kwartalnie).

Porównaj kredyty hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA