REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwartalny wzrost sprzedaży kredytów

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła w II kwartale o prawie 22 proc. w porównaniu do I kwartału, jednak liczba udzielonych kredytów jest niższa niż w rekordowym II kwartale 2007 r. o prawie 11 proc.

Biorąc uwagę, że przeciętna wartość udzielonego kredytu jest wyższa o 9 proc. niż przed rokiem, można powiedzieć, że bankom niemal udało się powtórzyć rekordowe wyniki sprzedaży pod względem wartości udzielonych kredytów, mimo mniejszej liczby klientów niż w II kwartale 2007.

REKLAMA

Drugi kwartał przerwał trwającą przez dziewięć miesięcy złą passę banków, które sprzedawały coraz mniej kredytów z kwartału na kwartał. W I kwartale mieliśmy ewidentny dołek rynkowy, kiedy sprzedaż była niższa nawet o 30 proc. niż w rekordowym II kwartale 2007 r. Porównując te dane w ujęciu rok do roku, mamy do czynienia z sytuacją, w której kwartalna sprzedaż liczby kredytów nadal jest mniejsza i to po raz trzeci z rzędu.

Zmiana liczby udzielonych kredytów

II kwartał 2008/I kwartał 2008

I kwartał 2008/IV kwartał 2007

IV kwartał 2007/III kwartał 2007

III kwartał 2007/II kwartał 2007

II kwartał 2008/II kwartał 2007

+21,9 proc.

-6,3 proc.

-16,9 proc.

-9,8 proc.

-10,7 proc.

Wyliczenia na podstawie danych nadesłanych przez: BGŻ, BZ WBK, Dom Bank, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, Metrobank, Bank Millennium, MultiBank, PKO BP, Santander Consumenr Bank. Ankietowane banki reprezentują – według szacunków – 70-80 proc. rynku

Duży, roczny wzrost wartości kredytu

Między I i II kwartałem nie ma wyraźnych różnic co do wysokości przeciętnych zaciąganych kredytów hipotecznych, natomiast w porównaniu do stanu sprzed roku, średni kredyt opiewa na sumę o 9 proc. wyższą. Obraz rynku mieszkaniowego, który obserwujemy monitorując dane dotyczące cen transakcyjnych, potwierdza że między I i II kwartałem tego roku mieszkania czy inne nieruchomości nie zmieniły wyraźnie rynkowej wartości, natomiast ceny są wyższe od cen sprzed 12 miesięcy, choć dynamika wzrostu we wszystkich miastach, które obserwujemy spadła grubo poniżej dwucyfrowych wartości.

Wysokość przeciętnego kredytu hipotecznego

II kwartał 2008 r.

I kwartał 2008 r.

zmiana

II kwartał 2007 r.

zmiana

191 384 PLN

190 109 PLN

+0,7 proc.

174 186 PLN

+9,0 proc.

Wyliczenia (średnia ważona) na podstawie danych z banków: BGŻ, BZ WBK, Dom Bank, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, Metrobank, Bank Millennium, MultiBank, PKO BP, Santander Consumenr Bank. Ankietowane banki reprezentują – według szacunków – 70-80 proc. rynku

Sprawdź aktualne oferty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zestawienie cen transakcyjnych nieruchomości

miasto

cena za m2 w czerwcu

zmiana do marca 2008 r.

zmiana do czerwca 2007 r.

Warszawa

8 721 PLN

+0,45 proc.

+6,76 proc.

Kraków

6 994 PLN

-0,86 proc.

+2,15 proc.

Wrocław

6 780 PLN

+3,83 proc.

+1,64 proc.

Poznań

6 336 PLN

+2,72 proc.

+7,29 proc.

Gdańsk

6 276 PLN

+1,39 proc.

+5,63 proc.

Gdynia

6 503 PLN

+1,48 proc.

+5,16 proc.

Katowice

3 990 PLN

-0,40 proc.

+4,89 proc.

Lublin

4 781 PLN

-2,52 proc.

+5,34 proc.

Olsztyn

5 242 PLN

-0,21 proc.

+3,16 proc.

Przeważają franki szwajcarskie

REKLAMA

Zdecydowaną różnicą jakościową, jeśli chodzi o strukturę zaciąganych kredytów hipotecznych, jest przewaga kredytów walutowych nad złotowymi. O ile przed rokiem (według nadesłanych ankiet) co trzeci kredyt zaciągany był w walutach obcych, to w II kwartale 2008 r. proporcje te uległy całkowitemu odwróceniu – tylko co czwarty kredyt zaciągany jest w złotówkach, a w niektórych bankach udział kredytów walutowych w udzielonych kredytach hipotecznych przekracza nawet 90 proc.

Ten zwrot rynkowy stosunkowo łatwo wytłumaczyć. Skoro raty kredytów złotowych są o ok. 40 proc. wyższe niż we frankach za sprawą ostatnich podwyżek stóp procentowych w Polsce (łącznie o 2 pkt proc.) kredytobiorcy zdecydowanie chętniej sięgają po kredyty we frankach – dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych jak i refinansowych. Przed rokiem różnica w ratach wynosiła ok. 17 proc., co nie dla wszystkich było wystarczającą zachętą.

Ponadto część banków, która do tej pory opierała się przed wprowadzeniem kredytów w szwajcarskiej walucie do swojej standardowej oferty właśnie w II kwartale zdecydowała się na taki krok, co odbiło się w liczbie sprzedawanych przez nie kredytów (lecz kosztem innych banków, a nie rozwoju rynku).

Do tego jeszcze umacniający się złoty sprawia, że wielu kredytobiorców zdaje się liczyć nie tylko na oszczędności na miesięcznej racie, ale też na korzyści płynące z osłabienia franka, a więc na zmniejszenie stanu zadłużenia (w przeliczeniu na złote).

Kalkulator rat kredytu

Udział kredytów walutowych w udzielonych ogółem

II kwartał 2008

II kwartał 2007

73,8 proc.

32,3 proc.

Wyliczenia (średnia ważona) na podstawie danych z banków: BGŻ, BZ WBK, Kredyt Bank, mBank, Metrobank, Bank Millennium, MultiBank, PKO BP, Santander Consumenr Bank

Sprawdź aktualne oferty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA