Lokata inwestycyjna
REKLAMA
REKLAMA
Bank zapewnia zwrot wpłaconej kwoty na lokatę inwestycyjną wraz z gwarantowanymi odsetkami. Jednak przy sprzyjającej koniunkturze na giełdzie – całkowity zwrot z lokaty może być wyższy.
REKLAMA
Oprocentowanie lokaty inwestycyjnej składa się z dwóch części:
- Odsetek gwarantowanych (podane są w umowie danej lokaty)
- Odsetek opcjonalnych, uzależnionych od zmian wartości aktywu bazowego
REKLAMA
Aktywami bazowymi mogą być ceny papierów wartościowych, kurs walut, indeksy giełdowe, surowce lub towary z całego świata: ropa, złoto, miedź czy rzepak. Jednak zysk z takiej lokaty nie może być ujemny, ponieważ oprocentowanie podzielone jest na odsetki gwarantowane i odsetki opcjonalne. To jest bardzo istotne z punktu widzenia klienta, gdyż w przypadkach niekorzystnych zmian wartości aktywu bazowego, otrzymuje on całość zainwestowanego kapitału wraz z zapewnionymi odsetkami. Oznacza to, że lokata nie jest objęta ryzykiem.
Założenie lokaty inwestycyjnej możliwe jest tylko w okresie subskrypcji, która jest ogłaszana i podawana do publicznej wiadomości przez dany bank. Lokaty nie znajdują się w ciągłej ofercie banków. Chodzi o utrzymanie jej atrakcyjności w oparciu o rentowność instrumentów rynku kapitałowego, o które indeksowana jest lokata.
Źródło: Open Finance
REKLAMA
REKLAMA