REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pożyczka hipoteczna tańsza od innych kredytów

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planujesz zakup samochodu lub inny duży wydatek? Zamiast zwykłego kredytu wybierz pożyczkę hipoteczną. To obecnie jedna z najtańszych form pożyczania pieniędzy na rynku.

Pożyczka hipoteczna to zwykły kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Od innych pożyczek różni się zabezpieczeniem, którym jest mieszkanie, dom lub inna nieruchomość. To najlepsze z możliwych zabezpieczeń, dlatego bank skłonny jest pożyczyć pieniądze relatywnie tanio i na długi okres – nawet na 35 lat. Taka pożyczka jest bardzo podobna do kredytów mieszkaniowych, jednak jej oprocentowanie jest ok. 2 pkt proc. wyższe.

REKLAMA

Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej trawa dłużej niż w wypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Choć wstępne koszty są wyższe, to dzięki niższym odsetkom w większości wypadków pożyczka taka jest tańsza, niż inne typy kredytów.

Najważniejszym kosztem w wypadku pożyczki hipotecznej jest prowizja, która może wynieść nawet do 4 proc. pożyczanej kwoty. Większość banków stosuje jednak znacznie niższe stawki, a w niektóre całkowicie rezygnują z jej pobierania.

REKLAMA

Trzeba pamiętać o opłatach związanych ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego. Załóżmy, że chcemy pożyczyć 50 tys. zł. Przyjmujemy, że średnia prowizja w banku wynosi 1,5 proc. W sądzie należy zapłacić 200 zł za wpisanie hipoteki. Dodatkowo trzeba będzie opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 19 zł w przypadku hipoteki kaucyjnej i 0,1 proc. dla hipoteki zwykłej (czyli 50 zł).Bank stosują zamiennie oba typy hipoteki, czasem nawet dwa jednoczenie. W sumie dla pożyczki rzędu 50 tys. zł koszty te wyniosą ok. 1000 zł.

Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej może potrwać nawet kilka miesięcy – w tym czasie bank zobowiąże nas do wykupienia przejściowego ubezpieczenia. Z reguły kosztuje ono ok. 1 proc. rocznie. Jeśli więc wpis hipoteki uprawomocni się po trzech miesiącach to przy naszej pożyczce w wysokości 50 tys. zł zapłacimy z tego tytułu ok. 130 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie koniec opłat. Bank może zażądać wyceny nieruchomości. W przypadku mieszkania będzie to kosztować ok 400-500 zł, a dla domu nawet ok. 1000 zł. Niektóre banki każą nam ponadto wykupić ubezpieczenie na życie. Zależnie od wieku i sumy ubezpieczenia będzie to kilkaset złotych rocznie. Łącznie więc dla pożyczki w wysokości 50 tys. zł koszty sięgną 2000 – 3000, a więc 4-6 proc. pożyczanej kwoty.

Pomimo kosztów przy zadłużeniu się na kwotę wyższą niż około 15.000 zł pożyczka hipoteczna zawsze okazuje się tańsza niż inne alternatywne typy kredytów np. gotówkowy czy samochodowy. Polacy jednak ciągle rzadko sięgają po ten instrument, a to właśnie pożyczka hipoteczna jest najlepszym sposobem zakupu samochodu na kredyt.

Porównanie kosztów kredytu na kwotę 50 tys. zł zaciągniętego na 3 lata w złotych

Kredyt gotówkowy

Kredyt samochodowy

Pożyczka hipoteczna

Koszty wstępne i prowizja

2500 zł

1500 zł

3000 zł

Stawka oprocentowania

15%

12%

8%

Odsetki

12.397 zł

9.785 zł

6.405 zł

Łącznie

14.897 zł

11.285 zł

9.405 zł

Rata

1.733 zł

1.661 zł

1.566 zł

REKLAMA

Oczywiście, aby móc skorzystać z pożyczki trzeba posiadać nieruchomość, która będzie jej zabezpieczeniem. Może to być mieszkanie własnościowe lub spółdzielcze, dom, a nawet działka budowlana. Odpada natomiast mieszkanie lokatorskie. Nie wszystkie banki pozwalają zadłużyć się pod zastaw działki budowlanej. Te, które to umożliwiają stosują trochę ostrzejsze warunki przy takim właśnie zabezpieczeniu. Z reguły okres spłaty ograniczony jest do 10 lat, a maksymalna wartość pożyczki do 50 proc. wartości działki.

Dom, o ile jest wykończony i oddany do użytku także może stanowić zabezpieczenie pożyczki. Bank nie pożyczy gotówki pod zastaw domu np. w stanie surowym zamkniętym, a tym bardziej w mniej zaawansowanym stadium budowy. Dla banku taka niedokończona budowa nie ma żadnej wartości, bo praktycznie nie można jej sprzedać w razie, gdyby kredytobiorca przestał spłacać pożyczkę.

Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej nie musi być koniecznie nieruchomość należąca do kredytobiorcy, może nim być mieszkanie lub dom kogoś z rodziny lub znajomych. W tym przypadku czekają nas jednak dodatkowe koszty. Wniosek o wpisanie hipoteki musi być w takiej sytuacji sporządzony w formie aktu notarialnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA