| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Najtańsze pożyczki hipoteczne

Najtańsze pożyczki hipoteczne

Niezmiennie najbardziej atrakcyjne cenowo pożyczki hipoteczne w złotych oferują: Nykredit, MultiBank oraz ING Bank Śląski. Najtańsze pożyczki denominowane do franków szwajcarskich proponują natomiast: Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski oraz Polbank EFG.

Pożyczki hipoteczne nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Z danych porównywarki finansowej Comperia.pl, wynika, że w II kwartale 2008 r. jedynie 4,98 proc. zapytań o produkt hipoteczny dotyczyło pożyczki hipotecznej. W porównaniu z I kwartałem 2008 r. jest to wzrost zaledwie o 0,14 pkt proc. Świadczy to o małej popularności pożyczek hipotecznych.

Zalety pożyczki hipotecznej

Główną zaletą pożyczki hipotecznej jest jej elastyczność i możliwość wykorzystania środków finansowych na dowolny cel (z wykluczeniem finansowania działalności gospodarczej). Pod tym względem pożyczka hipoteczna to produkt bardzo zbliżony do kredytu gotówkowego. Zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki znacznie obniża ryzyko niespłacenia zobowiązania finansowego, a to pozwala na obniżenie oprocentowania pożyczki hipotecznej.

Pożyczka hipoteczna jest o wiele tańsza niż tradycyjny kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia. Zaciągając kredyt gotówkowy w wysokości 100 tys. zł na maksymalny oferowany okres siedmiu lat, zapłacimy miesięcznie ok. 300 zł więcej niż zaciągając pożyczkę hipoteczną na taki sam okres. Dodatkowo w przypadku pożyczki hipotecznej można wydłużyć okres kredytowania nawet do 20-30 lat. A to w jeszcze większym stopniu wpływa na obniżenie miesięcznych płatności związanych z obsługą pożyczki.

Dodatkowo wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pozwala na znaczne zwiększenie wysokości zaciąganej pożyczki. Niektóre banki udzielają pożyczek hipotecznych nawet do 80 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Wady pożyczki hipotecznej

Niewątpliwie wadą pożyczek hipotecznych są procedury związane z ich udzielaniem. Zanim otrzymamy pożyczkę hipoteczną, musimy przejść pełną procedurę analizy kredytowej: analizę prawną i techniczną nieruchomości oraz analizę ekonomiczną naszej sytuacji finansowej. Taki proces może trwać nawet kilka tygodni i wymaga zgromadzenia dużej liczby dokumentów.

Dla kogo pożyczka hipoteczna

Pożyczki hipoteczne przeznaczone są dla osób dysponujących nieruchomością spełniającą wymogi banku odnośnie do zabezpieczenia, które potrzebują środków finansowych na cel dowolny i akceptują wydłużony proces uzyskania takiego finansowania. Osoby potrzebujące mniejszej kwoty, nieprzekraczającej 50 tys. zł, powinny skorzystać z prostszego rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy.

Gdzie najtaniej

Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę hipoteczną, warto zastanowić się nad wyborem banku. Najtańsze pożyczki hipoteczne w złotych oferują dziś Nykredit, MultiBank oraz ING Bank Śląski. W kategorii kredytów we frankach szwajcarskich najbardziej atrakcyjne warunki proponują: Raiffeisen Bank, ING Bank i Polbank EFG.

Ranking oparty jest o kryterium rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która uwzględnia wszystkie koszty pożyczki: odsetki, prowizje, ubezpieczenia, opłaty związane z uruchomieniem kredytu, a w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich również spread walutowy. Tworząc ranking przyjęliśmy, że wartość nieruchomości, będącej zabezpieczeniem pożyczki, wynosi 300 tys. zł, a w banku pożyczamy 180 tys. zł (wskaźnik LTV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia wynosi 60 proc.). Pożyczkę spłacać będziemy przez 20 lat w równych ratach.

Czytaj także

Ekspert:

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK