REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najtańsze pożyczki hipoteczne

Bartłomiej Samsonowicz
Bartłomiej Samsonowicz
Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niezmiennie najbardziej atrakcyjne cenowo pożyczki hipoteczne w złotych oferują: Nykredit, MultiBank oraz ING Bank Śląski. Najtańsze pożyczki denominowane do franków szwajcarskich proponują natomiast: Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski oraz Polbank EFG.

Pożyczki hipoteczne nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Z danych porównywarki finansowej Comperia.pl, wynika, że w II kwartale 2008 r. jedynie 4,98 proc. zapytań o produkt hipoteczny dotyczyło pożyczki hipotecznej. W porównaniu z I kwartałem 2008 r. jest to wzrost zaledwie o 0,14 pkt proc. Świadczy to o małej popularności pożyczek hipotecznych.

REKLAMA

Zalety pożyczki hipotecznej

REKLAMA

Główną zaletą pożyczki hipotecznej jest jej elastyczność i możliwość wykorzystania środków finansowych na dowolny cel (z wykluczeniem finansowania działalności gospodarczej). Pod tym względem pożyczka hipoteczna to produkt bardzo zbliżony do kredytu gotówkowego. Zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki znacznie obniża ryzyko niespłacenia zobowiązania finansowego, a to pozwala na obniżenie oprocentowania pożyczki hipotecznej.

Pożyczka hipoteczna jest o wiele tańsza niż tradycyjny kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia. Zaciągając kredyt gotówkowy w wysokości 100 tys. zł na maksymalny oferowany okres siedmiu lat, zapłacimy miesięcznie ok. 300 zł więcej niż zaciągając pożyczkę hipoteczną na taki sam okres. Dodatkowo w przypadku pożyczki hipotecznej można wydłużyć okres kredytowania nawet do 20-30 lat. A to w jeszcze większym stopniu wpływa na obniżenie miesięcznych płatności związanych z obsługą pożyczki.

Dodatkowo wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pozwala na znaczne zwiększenie wysokości zaciąganej pożyczki. Niektóre banki udzielają pożyczek hipotecznych nawet do 80 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Wady pożyczki hipotecznej

Niewątpliwie wadą pożyczek hipotecznych są procedury związane z ich udzielaniem. Zanim otrzymamy pożyczkę hipoteczną, musimy przejść pełną procedurę analizy kredytowej: analizę prawną i techniczną nieruchomości oraz analizę ekonomiczną naszej sytuacji finansowej. Taki proces może trwać nawet kilka tygodni i wymaga zgromadzenia dużej liczby dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo pożyczka hipoteczna

Pożyczki hipoteczne przeznaczone są dla osób dysponujących nieruchomością spełniającą wymogi banku odnośnie do zabezpieczenia, które potrzebują środków finansowych na cel dowolny i akceptują wydłużony proces uzyskania takiego finansowania. Osoby potrzebujące mniejszej kwoty, nieprzekraczającej 50 tys. zł, powinny skorzystać z prostszego rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy.

Gdzie najtaniej

REKLAMA

Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę hipoteczną, warto zastanowić się nad wyborem banku. Najtańsze pożyczki hipoteczne w złotych oferują dziś Nykredit, MultiBank oraz ING Bank Śląski. W kategorii kredytów we frankach szwajcarskich najbardziej atrakcyjne warunki proponują: Raiffeisen Bank, ING Bank i Polbank EFG.

Ranking oparty jest o kryterium rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która uwzględnia wszystkie koszty pożyczki: odsetki, prowizje, ubezpieczenia, opłaty związane z uruchomieniem kredytu, a w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich również spread walutowy. Tworząc ranking przyjęliśmy, że wartość nieruchomości, będącej zabezpieczeniem pożyczki, wynosi 300 tys. zł, a w banku pożyczamy 180 tys. zł (wskaźnik LTV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia wynosi 60 proc.). Pożyczkę spłacać będziemy przez 20 lat w równych ratach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA