reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > 65 proc. Polaków chce zadłużać się we frankach

65 proc. Polaków chce zadłużać się we frankach

Szukamy głównie kredytu na zakup mieszkania, najchętniej we frankach szwajcarskich, i w coraz większej wysokości - takie wnioski płyną z najnowszego raportu Hipotrendy, przygotowanego przez porównywarkę finansową Comperia.pl.

Wśród użytkowników portalu Comperia.pl, którzy poszukiwali produktu hipotecznego, najwięcej - ponad 68 proc. - zainteresowanych było kredytem na zakup mieszkania. To o 0,13 pkt proc. więcej w porównaniu z I kwartałem 2008 r. Kredytem na zakup domu interesowało się 16,9 proc. użytkowników. Oznacza to spadek o 3,8 proc., co można tłumaczyć pogodą. W sezonie wiosenno-letnim raczej realizujemy inwestycje, a więc wykorzystujemy kredyty, a nie je zaciągamy.

Wzrost oprocentowania kredytów złotowych coraz częściej skłania kredytobiorców do poszukiwania sposobów na zmniejszenie miesięcznych obciążeń. Można to zrobić przewalutowując kredyt na tańszy, denominowany w walutach obcych lub go refinansując, a więc przenosząc kredyt do innego banku (pod warunkiem, że dalsza spłata odbywać się będzie na lepszych warunkach).

W II kwartale 2008 r. takim kredytem zainteresowanych było 7,6 proc. użytkowników Comperii, o 3,4 proc. więcej niż w kwartale poprzednim. Z pożyczki hipotecznej chciało skorzystać 5 proc., a z kredytu konsolidacyjnego 2,4 proc. kredytobiorców.

Apetyt na większy kredyt

Z raportu Hipotrendy wynika, że Polacy poszukują kredytów o coraz większej wartości. Kredytami w przedziałach od 300 do 350 i od 350 do 400 tys. zł zainteresowanych było po około 5 proc. użytkowników Comperii (wzrost odpowiednio o 0,4 i 0,5 pkt proc. wobec I kwartału 2008 r.). Kredyt w kwocie 400-450 tys. zł chciało zaciągnąć 2,7 proc. osób (wzrost o 0,8 pkt proc.), 450-500 tys. zł - 2,9 proc. (wzrost 0,5 pkt proc.).

Największym zainteresowaniem (22 proc.) nadal cieszą się kredyty w przedziale 200-250 tys. zł (wzrost o 0,9 pkt proc.). Po około 13 proc. użytkowników zgłaszało popyt na kredyt w segmentach 50-100 tys. zł, 100-150 tys. zł i 150-200 tys. zł. W każdym przedziale odnotowaliśmy niewielki spadek popytu (od 1,3 do 1,9 pkt proc.).

W II kwartale średnia wysokość poszukiwanego kredytu na zakup mieszkania (w złotych) wyniosła 239 tys. zł (więcej o prawie 12 tys. zł w porównaniu z I kw.). W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich było to 269,5 tys. zł, więcej o 9,3 tys. zł.

Spłaty do 30 lat

Najchętniej preferowanym okresem spłaty był przedział 25-30 lat. Na taki okres chciało zaciągnąć kredyt 57,7 proc. użytkowników Comperii (wzrost o 4,2 proc.). Nieznacznie wzrosło zainteresowanie kredytami o krótszym okresie spłaty - od 3 do 10 lat.

Rewolucyjnych zmian nie było w przypadku deklarowanego udziału środków własnych w zakupie nieruchomości. W II kwartale ponad połowa użytkowników Comperii szukała kredytu w wysokości od 80 do 100 proc. wartości zabezpieczenia (nieruchomości).

reklama

Czytaj także

Autor:

Comperia.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama