reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Czy warto mieć kartę kredytową

Czy warto mieć kartę kredytową

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni. Jednak wybierając kartę trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty i koszty nie spłaconego w porę zadłużenia.

Zawsze trzeba się liczyć z opłatą za samo użytkowanie karty i opłatami dodatkowymi związanymi np. z jej ubezpieczeniem. Przewagą karty kredytowej nad obciążeniową jest również brak prowizji za operacje bezgotówkowe.

Kosztowny kredyt

Kartę kredytową można wybrać niemal w dowolnym banku, rzadko się bowiem zdarza, że bank wiąże ją z koniecznością posiadania konta osobistego w tej samej instytucji. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posiadania nawet kilku kart. Zaleta ta łączy się jednak również z pewnymi niebezpieczeństwami. Dysponując większym kredytem łatwiej ulega się pokusom zakupowym i niepostrzeżenie można popaść w pętlę zadłużenia. Zwłaszcza że banki nie wymagają od posiadaczy kart spłaty całej należności zadłużenia. Można więc zapłacić jedynie wymagalną, minimalną kwotę, na ogół trzy do pięciu procent, a resztę rozłożyć na raty. I to raty, które można spłacać właściwie w nieskończoność, ponieważ banki, po zakończeniu terminu ważności jednej karty, automatycznie przyznają kolejną. Raz zaciągnięty kredyt na karcie może się więc okazać niemal bezterminowym.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że za dogodność taką trzeba płacić. Oprocentowanie kart, mimo że coraz atrakcyjniejsze, jest na ogół znacznie wyższe, od oprocentowania kredytu np. w ROR. Oznacza to, że miesięczna spłata karty w minimalnej wysokości jest przeznaczana jedynie na obsługę zadłużenia a część kapitałowa pozostaje prawie nienaruszona. W ten sposób poczynione zakupy mogą okazać się wyjątkowo drogie.

Oprocentowanie czy okres bezodsetkowy

Decydując się na kartę kredytową należy się zastanowić czy będzie się ją wykorzystywało tylko do płatności bezgotówkowych i zadłużenie będzie spłacane w całości po upłynięciu okresu bezodsetkowego, czy będzie się ją wykorzystywało do zaciągnięcia kredytu na okres dłuższy, a spłata zadłużenia będzie następowała w ratach.

W pierwszym przypadku najważniejszymi parametrami jest roczny koszt użytkowania karty i długość okresu odsetkowego. W drugim niebagatelne znaczenie będzie miało również oprocentowanie karty. Może też się okazać, że będziemy chcieli, np. podczas wakacyjnych wojaży, pobrać z karty kredytowej gotówkę. Wtedy wybierając kartę warto sprawdzić jakiej wysokości prowizję pobiera bank za wzięcie pieniędzy z bankomatu.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

warto mieć kartę kredytową
warto mieć kartę kredytową

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Kierownik działu personalnego w Sutco-Polska Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama