Ubezpieczenia kredytów gotówkowych
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenia, jako dodatkowe zabezpieczenie kredytów, zadomowiły się już w bankowych ofertach. Obowiązkowe czy fakultatywne dołączane są do niemal wszystkich rodzajów kredytów: hipotecznych, samochodowych, kart kredytowych, a zwłaszcza gotówkowych.
REKLAMA
Generalnie zakres ubezpieczenia oferowanego razem z kredytami gotówkowymi obejmuje: ubezpieczenie na życie, ochronę na wypadek utraty zdolności do pracy oraz na wypadek utraty pracy. Zanim zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na trzy jego elementy: koszt, zakres (związane z nim wyłączenia i definicje zdarzeń) i przysługujące świadczenia.
REKLAMA
Koszt ubezpieczenia w większości przypadków podawany jest jako miesięczna procentowa stawka wyliczana od kwoty kredytu. Wartość ta waha się od 0,05 proc. do 0,7 proc. Rozpiętość jest więc dość znaczna. Warto wiedzieć, że nie zawsze droższe ubezpieczenie idzie w parze z szerszym zakresem ochrony.
Porównując ubezpieczenia trzeba sprawdzić wyłączenia, definicje i świadczenia. Może się np. okazać, że ochroną ubezpieczeniową będziemy objęci dopiero po 30 dniach od podpisania umowy. Firma ubezpieczeniowa może spłacać za nas raty kredytowe w przypadku utraty pracy, ale tylko wtedy kiedy pracodawca zwolnił nas nie z naszej winy.
Szczegółowe informacje na temat przedmiotu, zakresu ochrony, ewentualnych wyłączeń znajdziemy w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dołączanych do każdego produktu ubezpieczeniowego.
REKLAMA
REKLAMA