reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Największe banki centralne świata w wyniku skoordynowanej akcji obniżyły w środę główne stopy procentowe. Niestety, według analityków koszty kredytów walutowych w najbliższym czasie nie spadną. Nerwowa sytuacja na rynku walutowym źle wpływa na rynkowe stopy procentowe.

W środę (8 października) najbardziej znaczące banki centralne w wyniku wspólnej decyzji obniżyły główne stopy procentowe. W USA, strefie euro, Anglii i Szwecji obcięto wysokość stóp o 50 pkt bazowych, bank centralny Szwajcarii obniżył stopy o ćwierć procenta (25 pkt bazowych).

Jak powiedział portalowi wieszjak.pl Emil Szweda, analityk Open Finance działanie banków centralnych było kołem ratunkowym rzuconym w stronę rynków finansowych, kredytobiorcy w krótkim terminie nie powinni odczuć zmniejszenia obciążeń kredytowych.

Oprocentowanie kredytów walutowych uzależnione jest od rynkowych stóp procentowych. Na wysokość rynkowych stóp procentowych duży, negatywny wpływ w ostatnim czasie ma mała płynność na rynku walutowym a co za tym idzie nerwowe zmiany kursów. Według Emila Szwedy nerwowe wahania walut powinny się w najbliższym czasie utrzymywać a więc nie ma co liczyć na znaczące spadki rynkowych stóp procentowych.

Duży wpływ na wysokość rat kredytów walutowych ma także kurs waluty w której denominowany jest kredyt. W ostatnich miesiącach złoty osłabiał się wobec głównych walut, proporcjonalnie więc wzrosła w tym czasie wartość kapitału zaciągniętego kredytu.

Obecnie ok. 75% kredytów hipotecznych zaciąganych jest we frankach szwajcarskich. W ciągu ostatnich trzech miesięcy notowania franka wzrosły już o 13%

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama