REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego

W związku z zagrożeniem gospodarki kolejnym lockdown’em, BCC zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z propozycją ustanowienia Zespołu Konsultacyjnego, w którego skład wejdą eksperci delegowani przez Radę Przedsiębiorczości oraz stronę rządową.

Dziesiątka Rzecznika MŚP z poparciem 205 organizacji przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wraz z przedsiębiorcami zwrócili się do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Przewodniczących Klubów i Kół Parlamentarnych z prośbą o wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych.

Premier Morawiecki wyjaśnia kiedy narodowa kwarantanna

Jak poinformował premier Morawiecki w najbliższy czwartek lub piątek zapadnie decyzja o narodowej kwarantannie.

Notowania w górę po informacji o szczepionce na COVID-19

Notowania na europejskich rynkach zwyżkowały w poniedziałek po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o postępach w pracach nad szczepionką na koronawirusa ze strony Pfizera i BioNTech. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

REKLAMA

Norki zostaną zbadane na obecność koronawirusa

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały już zlecone badania na fermach norek na obecność koronawirusa u tych zwierząt. To w związku z informacjami od duńskich służb weterynaryjnych, gdzie na fermach wykryto zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 .

Szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wczesną wiosną

Koncern farmaceutyczny wraz z z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE wyprodukują szczepionkę na COVID-19. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. W Polsce będzie dostępna wczesną wiosną lub nawet wcześniej.

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną?

Czy pracownik może sam złożyć wniosek o pracę zdalną, jeżeli jego wynik na COVID-19 jest pozytywny? W jaki sposób pracodawca może oddelegować pracownika na pracę zdalną? Czy zmienia się wynagrodzenie, jeżeli pracownik wykonuje pracę zdalnie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące pracy zdalnej w kontekście koronawirusa.

BADANIE: 47% Polaków obawia się, że z powodu drugiej fali ich zdrowie psychiczne się pogorszy

Polacy martwią się o to, że zachorują ich bliscy lub oni sami, a także że zabraknie im dostępu do lekarzy lub pieniędzy. Zdecydowanie mniejszy stres wywołuje perspektywa powrotu do pracy zdalnej, a nawet możliwość utraty zatrudnienia.

REKLAMA

ZUS przeszkoli przedsiębiorców z Tarczy Antykryzysowej

Płocki ZUS organizuje bezpłatne szkolenie online. Eksperci podejmą m.in. temat wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy Antykryzysowej w świetle obowiązujących przepisów.

Renata Juszkiewic: galerie handlowe nie są źródłem zakażeń koronawirusem

To nie handel jest ogniskiem zakażeń i nie ma racjonalnych podstaw do zamykania galerii handlowych - wskazuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według POHiD nowe restrykcje uderzą w cały łańcuch dostaw i branże powiązane, powodując drastyczny spadek obrotów w handlu i usługach.

Koronawirus: kiedy zostaną otwarte sklepy meblowe?

Od 7 listopada br. zgodnie z rozporządzeniem zostały zamknięte galerie handlowe oraz sklepy meblowe. Kiedy ponownie zostaną otwarte? Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada rozmowy z przedstawicielami branży w tej sprawie.

Michał Borowski: firmy nie mają dziś stabilnej sytuacji [KOMENTARZ]

Z jednej strony rozwiązania pomocowe w ramach kolejnej odsłony Tarczy Antykryzysowej, a z drugiej liczne zmiany w podatkach. To nie pomaga firmom - komentuje Michał Borowski, ekspert BCC.

"Dziesiątka Morawieckiego" czyli nowa Tarcza Antykryzysowa

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nową odsłonę tarczy antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców. W dużej mierze zawiera ona rozwiązania z wiosennego lockdownu oraz te, wypracowane w konsultacjach z przedsiębiorcami.

"Dziesiątka Morawieckiego" czyli nowa Tarcza Antykryzysowa

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nową odsłonę tarczy antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców. W dużej mierze zawiera ona rozwiązania z wiosennego lockdownu oraz te, wypracowane w konsultacjach z przedsiębiorcami.

Łukasz Pietrzak: to pomoc dla 15 tyś polskich firm w rozwijaniu biznesu w sieci [PODCAST]

Nowe technologie i obecność w internecie to szansa dla firm na przetrwanie obecnego kryzysu, a późniejszym czasie – na odbudowę zysków. Ruszył program Firmy Jutra, który pomoże przedsiębiorcom przenieść biznes do internetu. Łukasz Pietrzak w rozmowie z Agnieszką Gorczycą wyjaśnia, na czym polega program FIRMY JUTRA i kto może z niego skorzystać. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Uwaga pracodawcy! Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza.

Dziecko pracownika na kwarantannie - o czym należy pamiętać?

Obecnie w klasach 4 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych nauka odbywa się w formie zdalnej i została przedłużona do 29 listopada 2020 r. Natomiast od 9 listopada w takiej formie będzie się też odbywała nauka w klasach 1- 3 szkół podstawowych i także potrwa ona do 29 listopada. Jeżeli masz dziecko, które uczęszcza właśnie do klas 1-3, zerówki lub przedszkola i chcesz wiedzieć, co w sytuacji gdy zostanie ono skierowane na kwarantannę lub już zostało i czy przysługują Ci z tego tytułu jakieś świadczenia.

Pracownik na kwaratnannie - najważniejsze informacje

Co to jest kwarantanna? Czym jest izolacja? Kogo może obejmować kwarantanna i jakie są zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny? Przedstawiamy spis najważniejszych informacji dotyczących kwarantanny i izolacji.

Pracownik na kwarantannie? Sprawdź jakie przysługują mu świadczenia

Zatrudniasz pracownika, który przebywa na kwarantannie lub jest w izolacji? W przypadku, kiedy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał taką decyzję, to pracownik ma prawo do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Rynek pracy: jak pracują Polacy, a jak Amerykanie lub Niemcy?

Amerykanie i Niemcy – potrzebują zasad, których należy się trzymać podczas wprowadzania zmian. Włosi, Hiszpanie i Turcy wolą znać cel i motywację. Dlaczego świadomość kulturowa jest ważna w zarządzaniu zespołem?

Praca zdalna: pracownicy skarżą się na samotność

Pracownicy pracujący w trybie HO narzekają na brak kontaktów z innymi pracownikami i nie uczestniczą jak kiedyś w „normalnym życiu firmowym”. Jak pracodawcy mogą poprawić tę sytuację i na co zwrócić uwagę w przypadku pracy zdalnej?

Który kraj wyjdzie zwycięsko z pandemii? [VIDEO]

Chiny zadziwiająco szybko uporały się z pandemią, według oficjalnych statystyk nie ma tam drugiej fali zachorowań. Powodów do ekspansji chińskiej gospodarki jest więcej. Co jednak z wojną handlową? Gospodarka którego kraju ma szansę na najszybsze odbudowanie się po pandemii? Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Zamknięte cmentarze. Czy będzie pomoc dla sprzedawców chryzantem?

Zamykając cmentarze na Dzień Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Na jakie wsparcie mogą liczyć sprzedawcy kwiatów i zniczy, którzy przygotowywali się na sezon cały rok, a o fakcie zamknięcia zostali poinformowani tuż przed 1 listopada?

Zmiany w czasie pracy maszynistów

Projekt ustawy o czasie pracy maszynistów, wbrew celowi określonemu w ustawie, nie podniesie poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Może wręcz skutkować ograniczeniem dostępności maszynistów na rynku pracy i podniesieniem kosztów funkcjonowania przewoźników kolejowych.

Jak racjonalnie zarządzać budżetem w dobie lockdown?

Nowa sytuacja związana z epidemią Covid 19 i pojawiającymi się w następstwie ograniczeniami wynikającymi z kryzysu gospodarczego wpływa na konieczność podjęcia działań w celu zabezpieczenia swojego budżetu.

Pracownicy wpływają na transformację cyfrową

Już ponad połowa firm w swoich strategiach stawia na klientocentryczność stanowiącą motor napędowy cyfryzacji. Często zapominamy jednak o pracownikach, bez których aprobaty sukces transformacji jest właściwie niemożliwy. Z czynnikiem ludzkim wiążą się zarówno szanse, jak i trudności, a przekonanie zespołu do zmian towarzyszących digitalizacji urasta do miana największego wyzwania.

Przed nami wzrost bezrobocia [VIDEO]

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Jednak to stan przejściowy. Bezrobocie będzie rosnąć w sposób znaczący w II lub III kwartale 2021 r. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video w tym temacie.

Wyzwania menadżerów w zarządzaniu zespołem - checklista

Przedsiębiorcy i managerowie ponownie stoją przed wyzwaniami, które nie mają precedensu we współczesnych czasach. Wsparcie pracowników w codziennej pracy, opracowanie planów awaryjnych, wdrożenie procedur bezpieczeństwa (np. badanie kamerą termowizyjną) – to tylko niektóre z nich. A na co jeszcze powinni zwrócić uwagę?

Praca zdalna. Rośnie poczucie izolacji pracowników

Obecnie największymi wyzwaniami dla osób pracujących zdalnie jest utrzymanie równowagi praca-dom i brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami. Mniejsza liczba dni w tygodniu, ale większa liczba godzin dziennie przekłada się na większą efektywność pracowników.

Czy będzie bon 500+na posiłki dla pracowników?

Federacja Przedsiębiorców Polskich rekomenduje, by rząd w rozporządzeniu zapewnił pracownikom kwotę 560 zł miesięcznie na codzienny posiłek finansowany dobrowolnie przez pracodawcę. Taka kwota powinna być zwolniona z podatku PIT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Wirtualne biuro rachunkowe ZUS - co na to przedsiębiorcy? [KOMENTARZ]

W ciągu trzech lat ma powstać wirtualne biuro rachunkowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS tym samym chce wziąć na siebie większość rozliczeń i przygotowywać dokumenty, które przedsiębiorca będzie musiał tylko ostatecznie zatwierdzić.

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

FPP i CALPE: Prawo pracy jest daleko za technologią

Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej wskazują, że konieczne jest skorygowanie przepisów w celu zapewnienia możliwości zdalnego zawierania umów o pracę. Obecnie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii.

Sektor odzieżowy walczy z koronawirusem

COVID-19 zmienił podejście do zakupów ubrań. Konsumenci, w znacznej mierze przyzwyczaili się do zakupów online. Sektor modowy, napędzany głównie konsumenckimi pragnieniami, stanął więc przed nowymi wyzwaniami. A koronawirus mu tego nie ułatwia.

Roboty w roli psychoterapeutów zestresowanych pracowników

Pandemia COVID-19 przyniosła najbardziej stresujący rok w historii i negatywnie wpłynęła na kondycję psychiczną 78% pracowników na świecie. Według globalnego badania, 82% pracowników chętnie poddałoby się terapii psychicznej wspomaganej przez sztuczną inteligencję .

Brakuje rąk do pracy. Apel polskich przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

Biura dla pokolenia Z. O czym warto pamiętać?

Nowe pokolenie, które wchodzi na rynek pracy, ukształtowane jest pod wpływem innych uwarunkowań środowiskowych, charakteryzuje się odmiennymi oczekiwaniami. Czy obecnie funkcjonujące powierzchnie biurowe zapewnią pokoleniu Z komfort pracy? Jak zaprojektować ponadczasowe biuro, odpowiadające na potrzeby obecnych i przyszłych pracowników?

Koronawirus. 70% firm funkcjonuje inaczej

Według najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów, pandemia wymusiła zmiany w ponad 3/4 firm z sektora MŚP. Dla części z nich oznaczały one cięcie kosztów, np. pensji (33%). Dla innych był to czas szukania nowych pomysłów na swoją działalność (24%) czy większej cyfryzacji (21%). Zmieniając swój biznes, firmy chcą przygotować się na skutki pandemii. 8 na 10 przedsiębiorców spodziewa się, że wpływ Covid-19 na ich biznes będzie bowiem długotrwały. Gra toczy się o wysoką stawkę, stąd też podwyższony poziom stresu związany z prowadzeniem działalności, który odczuwa 71% przedsiębiorców.

5 pytań, które powinien zadać sobie każdy młody szef

Dobry szef to osoba z zawodowym i życiowym doświadczeniem, mentor, który potrafi inspirować do działania, a pojawiające się problemy są od tego, aby wspólnie je rozwiązać. W zarządzaniu zespołem ważny jest autorytet. A ten buduje się nie poprzez stanowisko, ale markę osobistą. Ci, którzy zostają szefami, o tą ostatnią powinni dbać szczególnie.

Czy firmy państwowe wykorzystują rządową pomoc? [OPINIA]

Państwowe spółki powinny wykorzystać rządowe wsparcie do aktywnej restrukturyzacji i poprawy efektywności działalności komercyjnej. Czy tak się dzieje? Eksperci BCC mają pewne wątpliwości.

Za głośna praca w biurze. Sprawdź co zrobic

Światowy raport Leesman jako jedną z głównych przyczyn dyskomfortu w pracy wskazuje hałas. W nowych biurach tylko 33% pracowników jest zadowolonych z poziomu dźwięków otoczenia, podczas gdy dla 74 % ten aspekt ma kluczowe znaczenie. Pomóc może akustyczna adaptacja przestrzeni.

5 błędów żywieniowych popełnianych przez pracowników

Pracownicy obniżają swoją efektywność poprzez błędy żywieniowe - tak wynika z najnowszego badania "Żywieniowe nawyki pracujących Polaków". Coraz więcej firm staje przed potrzebą budowania bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy w dobie koronawirusa oraz zachowaniem zdrowia pracowników.

Nawet 30 tyś kary za nie udzielenie urlopu pracownikowi

Tylko do 30 września pracodawca ma czas, aby udzielić pracownikowi zaległy urlop. W przeciwnym przypadku poniesie karę, a grzywna wynosi od 1 tyś. do nawet 30 tyś złotych.

Przedsiębiorcy zatrudniają więcej pracowników, ale to nie koniec kłopotów

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, ale to tylko mniej niż połowa całego obrazu rynku pracy. Dane ZUS nadal pokazują negatywne tendencje. Jest za wcześnie na ogłaszanie końca problemów na rynku pracy.

Kogo obecnie szukają pracodawcy? Na czele zestawienia widać spore zmiany [BADANIE]

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy. Obecnie na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w kwestii narzucanych ograniczeń. W czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się przedstawiciele takich profesji jak m.in. specjalista ds. BHP i ekspert ds. e-commerce. Digital manager i business intelligence są również wysoko w zestawieniu.

Koronawirus testem dla firmy

Możliwości oceniania wpływu COVID-19 na gospodarkę jest wiele – inaczej patrzą na niego firmy produkcyjne, inaczej firmy usługowe. Przez inny pryzmat postrzegają go również przedsiębiorcy z różnych sektorów rynku.

Ponad 40% pracowników obawia się powrotu do biura

W trakcie trwania pandemii COVID-19 65% polskich firm przeszła na pracę zdalną . Obecnie dziewięć na dziesięć z nich przygotowuje się na choćby częściowy powrót do biura jesienią . Aby zapewnić bezpieczne wznowienie normalnego trybu działania pracodawcy musieli znacznie przearanżować przestrzeń biurową i wdrożyć stosowne środki ochrony. Wciąż jednak ponad 40% Polaków obawia się powrotu do biura. Jak zminimalizować te obawy i czuć się bezpiecznie w miejscu pracy?

Aplikacja skontroluje, czy pracownik zachowuje odległość

Aplikacja "Mind The Gap" wykorzystywana przez brytyjskie przedsiębiorstwo kolejowe Network Rail ma informować, kiedy pracownicy nie zachowują należytego dystansu społecznego. W swoim działaniu program wykorzystuje technologię Bluetooth.

Czy firmy mogły się przygotować na koronawirusa?

Proces automatyzacji i robotyzacji różnych gałęzi biznesu widoczny jest na polskim rynku już od wielu lat. Jednak nie wszystkie firmy postanowiły wprowadzić na bieżąco te zmiany, przez co ostatecznie bardziej ucierpiały podczas pandemii. Czy można było przygotować swoje przedsiębiorstwo na lockdown związany z koronawirusem?

Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.

REKLAMA