REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko pracownika na kwarantannie - o czym należy pamiętać?

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w klasach 4 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych nauka odbywa się w formie zdalnej i została przedłużona do 29 listopada 2020 r. Natomiast od 9 listopada w takiej formie będzie się też odbywała nauka w klasach 1- 3 szkół podstawowych i także potrwa ona do 29 listopada. Jeżeli masz dziecko, które uczęszcza właśnie do klas 1-3, zerówki lub przedszkola i chcesz wiedzieć, co w sytuacji gdy zostanie ono skierowane na kwarantannę lub już zostało i czy przysługują Ci z tego tytułu jakieś świadczenia.

Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID

Domownicy osoby objętej kwarantanną nie muszą jej odbywać. Jest ona dla nich obowiązkowa dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, domownicy zostaną skierowani na test lub sami mieli bliski kontakt z osobą zakażoną. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i obowiązuje od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub od dnia następującego po kontakcie z osobą zakażoną.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Kiedy kwarantanna zmienia się w izolację?

W przypadku wyniku dodatniego u dziecka kwarantanna zmieni się na izolację domową, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Okres trwania izolacji można też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 u dziecka będzie pozytywny, domownicy będą obowiązani do poddania się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji dziecka.

Negatywny wynik testu u dziecka, spowoduje automatyczne anulowanie kwarantanny. Należy zachować jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Skierowanie na test na obecność SARS-CoV-2 może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po przeprowadzonym wywiadzie w czasie teleporady. Przy takim skierowaniu test jest bezpłatny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja o objęciu kwarantanną

REKLAMA

Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana osobie nią obejmowaną ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Organ inspekcji sanitarnej nie wydaje decyzji w tej sprawie.

Zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-w oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. 

Zasiłek opiekuńczy

Podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do ukończenia 14 lat poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, jest złożone przez rodzica/opiekuna – osobę ubezpieczoną, oświadczenia o konieczności sprawowania takiej opieki. Zasiłek jest wypłacany na zasadach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracodawcy przysługuje prawo do wystąpienia do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Podsumowanie

Zgodnie z nowymi przepisami, kwarantanna dziecka nie oznacza tego obowiązku również dla rodziców oraz pozostałych domowników. Powstaje on w momencie, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, rodzice lub domownicy sami zostali skierowani na test lub mieli kontakt z osobą zakażoną.

Artykuł jest aktualny na dzień: 5 listopada 2020 r.

Marta Olkowicz. Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA