REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko pracownika na kwarantannie - o czym należy pamiętać?

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w klasach 4 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych nauka odbywa się w formie zdalnej i została przedłużona do 29 listopada 2020 r. Natomiast od 9 listopada w takiej formie będzie się też odbywała nauka w klasach 1- 3 szkół podstawowych i także potrwa ona do 29 listopada. Jeżeli masz dziecko, które uczęszcza właśnie do klas 1-3, zerówki lub przedszkola i chcesz wiedzieć, co w sytuacji gdy zostanie ono skierowane na kwarantannę lub już zostało i czy przysługują Ci z tego tytułu jakieś świadczenia.

Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID

Domownicy osoby objętej kwarantanną nie muszą jej odbywać. Jest ona dla nich obowiązkowa dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, domownicy zostaną skierowani na test lub sami mieli bliski kontakt z osobą zakażoną. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i obowiązuje od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub od dnia następującego po kontakcie z osobą zakażoną.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Kiedy kwarantanna zmienia się w izolację?

W przypadku wyniku dodatniego u dziecka kwarantanna zmieni się na izolację domową, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Okres trwania izolacji można też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 u dziecka będzie pozytywny, domownicy będą obowiązani do poddania się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji dziecka.

Negatywny wynik testu u dziecka, spowoduje automatyczne anulowanie kwarantanny. Należy zachować jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Skierowanie na test na obecność SARS-CoV-2 może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po przeprowadzonym wywiadzie w czasie teleporady. Przy takim skierowaniu test jest bezpłatny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja o objęciu kwarantanną

REKLAMA

Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana osobie nią obejmowaną ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Organ inspekcji sanitarnej nie wydaje decyzji w tej sprawie.

Zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-w oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. 

Zasiłek opiekuńczy

Podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do ukończenia 14 lat poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, jest złożone przez rodzica/opiekuna – osobę ubezpieczoną, oświadczenia o konieczności sprawowania takiej opieki. Zasiłek jest wypłacany na zasadach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracodawcy przysługuje prawo do wystąpienia do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Podsumowanie

Zgodnie z nowymi przepisami, kwarantanna dziecka nie oznacza tego obowiązku również dla rodziców oraz pozostałych domowników. Powstaje on w momencie, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, rodzice lub domownicy sami zostali skierowani na test lub mieli kontakt z osobą zakażoną.

Artykuł jest aktualny na dzień: 5 listopada 2020 r.

Marta Olkowicz. Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA