Praca zdalna. Rośnie poczucie izolacji pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Praca zdalna nową formą pracy dla co drugiego pracownika
W sierpniu 2020 odbyło się badanie, które zostało przeprowadzone przez zespół badawczy Carrotspot (MC2 Innovations) przy współpracy Hays Poland i partnera merytorycznego Uniwersytetu SWPS. Jednym z celów badania było zbadanie czy zmiana trybu pracy ze stacjonarnego na zdalny oddziałuje na efektywność i produktywność w pracy. Połowa badanych zadeklarowała, że nie pracowała przed epidemią zdalnie. Natomiast obecnie większość respondentów (64%) pracuje zdalnie pięć dni w tygodniu lub więcej.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Praca zdalna to więcej pracy
Aby dokładniej zanalizować ten czynnik i jego wpływ na kluczowe wskaźniki istotne dla środowiska pracy, przeprowadzono analizę korelacji. Istotne związki pomiędzy zmiennymi pokazują, że:
im osoby badane deklarują, że pracują obecnie więcej dni w tygodniu, tym:
- mniej zaangażowane w pracę,
- mniej zadowolone z zadań wykonywanych obecnie w firmie,
- niższe poczucie sensu, jaki daje wykonywana praca,
- większe problemy ze współpracą/komunikacją w pracy,
- częściej poczucie izolacji/samotności z powodu pracy w trybie zdalnym.
Praca zdalna i hybrydowa
Przed pandemią wielu ekspertów oraz praktyków z dziedziny zarządzania kapitałem ludzkim próbowało zdefiniować optymalny model pracy w tym pracy zdalnej i hybrydowej. Dyskusja koncentrowała się na rozwiązaniach pozytywnie wpływających na osiąganie przez organizacje celów biznesowych, a zarazem skracających tygodniowy wymiar pracy. Poszukiwano rozwiązań wpisujących się w podejście work-life balance, które dodatkowo miały wzmacniać zaangażowanie pracowników jak i ich efektywność. Zapytaliśmy respondentów o to, ile średnio godzin dziennie poświęcają na pracę zdalną przed i po pandemii? I następnie sprawdzaliśmy jak te dane wiążą się z zaangażowaniem i efektywnością w pracy.
Praca zdalna to więcej pracy
Ponad połowa biorących udział w badaniu respondentów (52%), przed epidemią, poświęcała na pracę zdalną 1-2 godziny dziennie (52%). Obecnie 50% badanych na pracę zdalną poświęca 7-8 godzin dziennie, czyli pracują zdalnie w wymiarze całego etatu. A 33% badanych deklaruje, że pracuje obecnie zdalnie nawet powyżej 8 godzin dziennie, co oznacza, że w porównaniu z czasem przed pandemią, 22% respondentów pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie.
Podobnie jak przy analizie dotyczącej tygodniowego wymiaru pracy i jego wpływu na kluczowe wskaźniki efektywności skorelowano tę zmienną z innymi badanymi zmiennymi zależnymi.
Wyniki pokazały, że:
Im osoby badane deklarują, że obecnie pracują zdalnie więcej godzin dziennie, tym:
- większe problemy ze współpracą/komunikacją w pracy,
- częściej poczucie izolacji/samotności z powodu pracy w trybie zdalnym,
- problemy z poczuciem sensu pracy,
- większe poczucie ciągłego bycia w pracy (niemożność „odłączenia” się),
- mniej zadowolone ze swojego samopoczucia,
- mniej zadowolone z równowagi dom-praca.
Ale … są bardziej zaangażowane.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.