REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość i finanse, Windykacja należności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Czynności obrony przed komornikiem zaczynają się właściwie już w momencie pojawienia się opóźnienia w płatności raty kredytu. Po kilku dniach od terminu wymagalności raty kredytu, gdy rata nie została zapłacona, próbę kontaktu podejmuje pracownik banku odpowiedzialny za monitoring płatności. W tym momencie nasuwają się skojarzenia o bezwzględnych windykatorach, jednak w praktyce uprzejmy głos pracownika banku zachęca nas do przedstawienia powodów opóźnienia w spłacie raty.

Zmiany w działalności banków od 2014 r.

1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku CIT, która znacznie ułatwi działalność banków. Banki będą miały możliwość sprzedaży praw własnych należności kredytowych oraz z tytułu pożyczek innym instytucjom finansowym.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

IBAN - czym jest numer IBAN?

Skrót IBAN pochodzi od angielskiego określenia International Bank Account Number i oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Numer IBAN jest wynikiem europejskiej standaryzacji numerów rachunków bankowych. Jakie standardy spełnia numer IBAN?

REKLAMA

Podstawowy rachunek bankowy dla wszystkich w UE

Parlament Europejski przegłosował propozycję dostępu do podstawowego rachunku bankowego dla wszystkich, legalnie przebywających na terytorium UE. Bez znaczenia będzie miała narodowość czy miejsce zamieszkania.

Trudni dłużnicy - jacy są i w co "grają"

Firmy windykacyjne, na co dzień spotykają się z dłużnikami, krótko mówiąc nieskorymi do współpracy. Tak zwani trudni dłużnicy zdarzają się bardzo często, ale co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kim jest „trudny” dłużnik? Jakich gier używa, aby uniknąć spłaty zobowiązania?

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

KNF ostrzega przed podawaniem danych w płatnościach internetowych

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed dokonywaniem płatności drogą internetową. Udostępnianie danych dotyczących rachunku bankowego może grozić utratą środków.

REKLAMA

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Możliwe wprowadzenie limitów kosztów pożyczek

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić limit kosztów pożyczek. Ma to na celu ochronę kredytobiorców. Jednakże może to mieć negatywny skutek w postali likwidacji firm udzielających pożyczki.

Konferencja ProResearch "Projekty badawcze dla rozwoju nauki i biznesu"

Serdecznie zapraszamy na konferencję ProResearch "Projekty badawcze dla rozwoju nauki i biznesu", 9-10 grudnia 2013 r., która odbędzie się w Krakowie i będzie dotyczyć znaczenia projektów badawczych dla rozwoju nauki i biznesu.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi rzeczy w przypadku naruszenia prawa przez osobę faktycznie władającą jego rzeczą. Jest to podstawowe roszczenie, z jakim może wystąpić właściciel. Jaka powinna być treść roszczenia windykacyjnego?

Jak pracują pieniądze na kontach firmowych?

Jedynie dziewięć banków oferuje oprocentowanie firmowych kont. W skali roku stawki oprocentowania wynoszą zaledwie 4%, a wskazany próg nie jest zazwyczaj przekraczany. W większości banków oprocentowanie kont jest znikome, przynoszące symboliczne zyski.

Monitoring należności

Zgodnie z art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Oczywiście nie zawsze jest tak, jak przewiduje przepis, ale jest na to sposób – monitoring należności.

Kompensata zobowiązań

Kompensata jest jedną z metod rozliczeń zobowiązań. Chodzi w niej zawsze o wzajemne umorzenie wierzytelności. W przypadku skompensowania się długu z wierzytelnością pokrywają się one wzajemnie i kontrahenci nie muszą się rozliczać pieniężnie.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy do udziału w drugiej Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie. Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

Płatności mobilne - do końca 2013 r. jednolity standard?

Sześć banków PKO BP, BZ WBK, BRE, ING Bank Śląski, Millennium i Alior zapowiada stworzenie jeszcze przed końcem 2013 roku wspólnego jednolitego standardu płatności mobilnych (przy pomocy telefonów komórkowych - smartfonów).

Rachunek bankowy w innym kraju UE - nowa dyrektywa

Komisja Europejska przedstawiła 8 maja 2013 r. wniosek (z projektem przepisów) dotyczący dyrektywy w sprawie przejrzystości i porównywalności opłat związanych z prowadzeniem rachunku płatniczego, w sprawie zmiany rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Bankowe absurdy dokumentacyjne

Wydawać by się mogło, że polityka tak wielkich instytucji finansowych jak banki, jest rozsądna i zdecydowana, a stawiane przez nie wymogi i sposób postępowania, zawsze przejrzyste i uporządkowane. Nic bardziej mylnego! Często wewnętrzne przepisy bankowe i warunki analityków są chaotyczne, nielogiczne, a wręcz ze sobą sprzeczne. Taki stan rzeczy wprowadza w osłupienie nie tylko potencjalnych kredytobiorców, ale i nierzadko samych doradców bankowych.

Sytuacja finansowa małych firm w 2013 roku

Coraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową wynikające stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z dużymi firmami wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o dużych obrotach często zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

IKE w banku może się opłacić

Oferowane przez banki Indywidualne Konta Emerytalne w formie rachunków oszczędnościowych dają zarobić od 3 do 4,5 proc. To tyle co na tradycyjnych kontach lokacyjnych, ale ze sporą korzyścią podatkową.

Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2013

Obniżki stóp procentowych NBP, które miały miejsce w ostatnich miesiącach nie wpłynęły korzystnie na oprocentowanie zarówno lokat terminowych jak i kont oszczędnościowych. Czy zatem wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy liczyć na korzystny zysk? Pewne jest to, że ci, którzy chcą oszczędzać z pewnością znajdą propozycje dla siebie. Przedstawiamy kwietniowy ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl.

Ranking lokat terminowych – kwiecień 2013

W którym banku najlepiej założyć lokatę terminową w kwietniu 2013 roku? Która z nich przyniesie nam największe zyski? TotalMoney.pl sprawdził to i przygotował zestawienie najlepszych depozytów terminowych, które możemy założyć na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Płać w sklepie i wypłacaj z bankomatu ... telefonem

Od 8 marca 2013 r. klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z bankowości mobilnej nowej generacji – 4G. Dzięki bezpłatnej aplikacji IKO nie trzeba już nosić ze sobą portfela z gotówką i kartami. Płatności w sklepach i w Internecie oraz wypłaty z bankomatów można dokonać tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu. Aplikacja IKO umożliwia również szybkie i wygodne przelewy na numer telefonu. Jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna także dla klientów innych banków.

Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?

Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki.

Sposób na długoterminowe oszczędzanie

Rynek bankowy jest bogaty w różne sposoby oszczędzania pieniędzy. Jednak wybór spośród dostępnych możliwości nie jest prosty i wymaga przeanalizowania ryzyka, prognozowanego zysku i okresu zamrożenia pieniędzy. Co wybrać, aby bezpiecznie i długoterminowo oszczędzać pieniądze?

Moneyback – czy to może się opłacać?

Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Podsumowanie 2012 roku na rynku bankowym

Rok 2012 jest już za nami. W świecie bankowości sporo się w nim działo, dlatego warto przeprowadzić krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń, nowości czy też zmian w przepisach dotyczących banków.

Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012

Święta już za pasem, a wiadomo, że świąteczny czas nie sprzyja oszczędzaniu. Pod choinką możemy jednak znaleźć prezenty, a te niekiedy przyjmują formę banknotów, więc może założyć konto oszczędnościowe i trzymać je na nim, czekając na okazję, żeby je wydać? TotalMoney.pl postanowił sprawdzić jakie konto oszczędnościowe przyniesie nam największe korzyści w grudniu.

Polskie banki tylko dla Polaków?

Osoby nie władające językiem polskim mogą mieć kłopoty z załatwieniem sprawy w oddziale banku na terenie Polski. BZ WBK i Credit Agricole to banki, które w największym stopniu zadbały o komfort klientów nie mówiących po polsku. Najłatwiej z pracownikiem banku porozumie się cudzoziemiec mówiący po angielsku – wynika z analizy Idea Expert.

Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Karta kredytowa bez opłat?

Warto regularnie korzystać z karty kredytowej, bo w takim przypadku unikamy opłaty za jej prowadzenie. Przedstawiamy zestawienie opłat za karty kredytowe i limity obrotów zwalniające z tych opłat w kilkudziesięciu bankach.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych.

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Lokaty terminowe – raport październik 2012

Szukasz korzystnej lokaty terminowej? Dowiedz się, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki lokowania środków. Publikujemy ranking lokat terminowych dostępnych w październiku 2012 r.

Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

Negocjuj cenę mieszkania, bo w skrajnych przypadkach możesz oszczędzić nawet 50 proc. Kupujący dzięki kontrofertom oszczędzali we wrześniu średnio 16 tys. zł - wynika z danych Home Broker.

Poradnik inwestora: Ustawa budżetowa

Nawet drobni inwestorzy bez wykształcenia ekonomicznego mogą znaleźć w ustawie budżetowej interesujące dane. Czego inwestor może dowiedzieć się z ustawy budżetowej?

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

Drożeją usługi bankowe

Banki szukają oszczędności, a to oznacza, że najbliższe miesiące będą dla ich klientów okresem wielu podwyżek. Wzrosną m.in. prowizje za używanie kart debetowych i prowadzenie rachunków osobistych, zaś warunki niektórych programów premiowych ulegną pogorszeniu.

Wpływ ustawy deweloperskiej na proces kredytowania rynku pierwotnego

Intencją ustawy deweloperskiej było zabezpieczenie praw potencjalnego nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak moment wejścia jej w życie w maju tego roku, zaowocował licznymi obawami, czy nie skomplikuje to procesu sprzedaży nowych mieszkań lub nie utrudni otrzymania kredytu na jego zakup.

Rynek kredytowy - informacje i trendy

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Cykl operacyjny

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

Abonament medyczny kupisz w banku

Kupując indywidualnie abonament medyczny trzeba zapłacić od 28 do 299 zł miesięcznie - jeśli wykupi się go za pośrednictwem banku. Tak wynika z analizy Idea Expert. Cena zależy m.in. od zakresu badań diagnostycznych oraz dostępu do lekarzy–specjalistów. Banki wycofują się jednak z oferowania pakietów i mocno ograniczają dostęp do nich klientom-seniorom.

Energooszczędne mieszkania - zbyt drogie

Kupujący mieszkanie chcą obniżać koszty eksploatacji nieruchomości, ale jednocześnie nie mają zamiaru inwestować w energooszczędność - wynika z badania Home Broker. Sytuację mogą zmienić dopłaty do energooszczędnego budownictwa.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

„Rodzina na Swoim” na ostatniej prostej

Rodzina na Swoim, czyli jeden z lepszych rządowych projektów dobiega końca. Rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. Mało tego, w sierpniu 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacząco ograniczyły możliwości beneficjentów i wywołały śmierć kliniczną popularnej RnS jeszcze przed upływem terminu. Jak pokazują liczby, jest czego żałować.

REKLAMA