REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Rynek mieszkaniowy w Warszawie
Rynek mieszkaniowy w Warszawie
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych.

Ze względu na dużą konkurencję i niepewną sytuację rynkową część deweloperów zdecydowała się wstrzymać sprzedaż w wybranych osiedlach mieszkaniowych na co najmniej kilka miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy od półtora roku liczba mieszkań gotowych do odbioru w ofercie rynkowej przekroczyła próg 5 tys. lokali, przez co udział tego typu mieszkań w całkowitej podaży wynosi 26%. Biorąc pod uwagę spadek wolumenu sprzedaży mieszkań może to świadczyć o słabnących możliwościach strony popytowej na rynku.

Okres październik – grudzień 2012 r. to ostatnie miesiące, kiedy można będzie nabyć mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim”. W wypadku Warszawy nie powinno to istotnie wpłynąć na cały rynek, ponieważ pod koniec września br. tylko 6,4% oferty spełniało jego kryteria. Pod względem dostępności mieszkań, które można nabyć z dopłatą rządową, po raz kolejny zdecydowanie dominowała dzielnica Białołęka, gdzie znajdowało się aż 67,9% spośród wszystkich mieszkań spełniających kryteria wspomnianego programu w mieście. Stosunkowo dużo lokali tego rodzaju znajduje się także w Wawrze i w Ursusie. Ze względu na to, że w IV kwartale 2012 r. limity cenowe obniżono z poziomu 5 904 zł/mkw. do 5 789,5 zł/mkw. ze zwiększoną sprzedażą możemy mieć do czynienia przede wszystkim na Białołęce.

Zobacz: Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

REKLAMA

Jeśli chodzi o przeciętne ceny jednostkowe mieszkań w Warszawie, to w III kw. 2012 r. średnia dla miasta niemal się nie zmieniła i wynosi 8 220 zł/mkw. Jednak w wypadku poszczególnych dzielnic wahania były już bardziej wyraźne i o różnym kierunku. Spadki średnich cen odnotowano w 13 dzielnicach, w 3 średnie ceny dostępnych mieszkań wzrosły, a w 2 nie uległy zmianie. Ze wzrostem przeciętnych cen mieliśmy do czynienia w Śródmieściu, Mokotowie, a także na Białołęce, którą charakteryzuje najwyższa podaż mieszkań. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za minimalną zmianę średniej ceny w całym mieście jest zmiana relacji oferty w poszczególnych dzielnicach – wzrost udziału dzielnic droższych w strukturze oferty przy jednoczesnym spadku udziału obszarów relatywnie tańszych. Dodatkowo nadal obserwowane jest zjawisko, polegające na tym, że średnie ceny nowo wprowadzonych mieszkań są niższe od średnich dla pozostałej oferty. Taką zależność w III kw. 2012 r. zaobserwowano w 8 spośród 12 dzielnic Warszawy, w których na rynku pojawiły się nowe projekty mieszkaniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na trudną sytuację na rynku, przede wszystkim dużą konkurencję, kilku deweloperów zdecydowało się na znaczące obniżki sięgające w skrajnych wypadkach nawet 30%. Świadczy to o determinacji deweloperów do wyprzedania mieszkań szczególnie w projektach, w których sprzedaż rozpoczęła się kilka lat temu.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA