REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

Większe sprzedaż przez studentów

Nabywcami co piątego mieszkania, które w sierpniu zmieniło właściciela w mieście akademickim, byli student i jego rodzice – wynika z szacunków Home Broker. „Studenckie” zakupy znacznie skróciły czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Do podpisania umowy przedwstępnej potrzeba średnio 79 dni.

REKLAMA

Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej. Uwaga! Analizowane dane dotyczą tylko rynku wtórnego.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Zakupy dla studentów skracają proces sprzedaży

W przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od daty ogłoszenia o chęci sprzedaży mijały średnio 124 dni, czyli o 21 dni mniej niż w przypadku transakcji zakończonych w lipcu. Oznacza to, że aby sprzedać mieszkanie w sierpniu, trzeba było „wystawić” je w kwietniu. Jest to znacznie lepszy wynik niż notowany na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy cały proces sprzedaży nierzadko zajmował ponad 150 dni.

Ta nagła poprawa może być wynikiem wejścia na rynek osób poszukujących mieszkań dla studentów. Są to z jednej strony inwestorzy poszukujący atrakcyjnych mieszkań na wynajem, a z drugiej rodzice nowo upieczonych żaków, których stać na to, aby zamiast łożyć na wynajem lokalu dla swojej pociechy przez pięć lat, zakupić nieruchomość.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakup lokalu dwupokojowego, przy czym jeden z nich ma być wynajmowany, co znacząco obniża miesięczne koszty. Plus jest taki, że po skończeniu studiów dziecko ma solidne podstawy, aby się usamodzielnić, posiadając swój własny kąt – wyjaśnia Przemysław Wiśniewski, kierownik oddziału Home Broker z Sosnowca. Dodaje on ponadto, że z grona transakcji zawartych w sierpniu około 20% mogło być wynikiem zakupów dla studentów. Jeszcze dalej idzie Michał Śmigielski, doradca Home Broker z Poznania, który udział zakupów studenckich szacuje na 40% transakcji zawartych w sierpniu. Podkreśla on ponadto, że jeśli rodzice mają 2 - 3 dzieci studiujących w tym samym mieście, to ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest zakup, zamiast wynajmu. – Najatrakcyjniejsze są mieszkania, które można kupić z dofinansowaniem w programie „Rodzina na swoim” w części adresowanej dla singli. W takim układzie dziecko staje się właścicielem, a rodzice wspierają je swoją zdolnością kredytową. Problem w tym, że używane mieszkania kwalifikujące się do tego programu pojawiają się na poznańskim rynku rzadko i znajdują nabywców zwykle w ciągu kilku dni, bo szukają ich nie tylko rodzice żaków, ale też inwestorzy. – dodaje Michał Śmigielski. Warto w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z szacunkami Home Broker ci drudzy mogą w tym roku liczyć na o blisko jedną dziesiątą wyższe rentowności z tytułu wynajęcia nieruchomości niż przed rokiem (więcej na ten temat pisaliśmy w raporcie z 17 sierpnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiej znaleźć nabywcę

REKLAMA

Skrócenie się całego procesu sprzedaży, jest też konsekwencją tego, że mniej czasu potrzeba, aby podpisać umowę przedwstępną. Wstępne dane sugerują, że w przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało 79 dni, czyli ponad dwa i pół miesiąca.

W tym roku najwyższe wyniki tego miernika przypadały na styczeń i luty (około 130 dni). Średnia dla ostatnich 12 miesięcy wynosi natomiast 97 dni, co pozwalałoby na pozytywne odczytywanie najnowszych danych. Tegoroczny wynik jest też nieznacznie lepszy niż ten sprzed roku. W sierpniu 2011 r. podpisywano umowy przedwstępne w 84 dni od ogłoszenia chęci sprzedaży mieszkania. Okres od wprowadzenia oferty na rynek do podpisania umowy przedwstępnej to czas, jaki upływa na znalezienie drugiej strony transakcji.

Polecamy: Zakup mieszkania czy najem?

Gotówkowe przyspieszenie

Na uwagę zasługuje też fakt, że zgodnie ze wstępnymi danymi Home Broker w przypadku aż 30% transakcji zakończonych w sierpniu prawo do nieruchomości zostało przeniesione bez podpisania umowy przedwstępnej. Przynajmniej tyle mieszkań zostało więc kupionych bez udziału kredytowania bankowego, czyli w dużym uproszczeniu za gotówkę. Na tak wysoki wynik mógł mieć wpływ popyt zgłaszany przez inwestorów i rodziców szukających mieszkań dla studentów. Sierpniowy wynik jest wyższy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, która sugeruje, że 17% mieszkań używanych zostało sprzedanych za gotówkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA