REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

Większe sprzedaż przez studentów

Nabywcami co piątego mieszkania, które w sierpniu zmieniło właściciela w mieście akademickim, byli student i jego rodzice – wynika z szacunków Home Broker. „Studenckie” zakupy znacznie skróciły czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Do podpisania umowy przedwstępnej potrzeba średnio 79 dni.

REKLAMA

Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej. Uwaga! Analizowane dane dotyczą tylko rynku wtórnego.

Polecamy: Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Zakupy dla studentów skracają proces sprzedaży

W przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od daty ogłoszenia o chęci sprzedaży mijały średnio 124 dni, czyli o 21 dni mniej niż w przypadku transakcji zakończonych w lipcu. Oznacza to, że aby sprzedać mieszkanie w sierpniu, trzeba było „wystawić” je w kwietniu. Jest to znacznie lepszy wynik niż notowany na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy cały proces sprzedaży nierzadko zajmował ponad 150 dni.

Ta nagła poprawa może być wynikiem wejścia na rynek osób poszukujących mieszkań dla studentów. Są to z jednej strony inwestorzy poszukujący atrakcyjnych mieszkań na wynajem, a z drugiej rodzice nowo upieczonych żaków, których stać na to, aby zamiast łożyć na wynajem lokalu dla swojej pociechy przez pięć lat, zakupić nieruchomość.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakup lokalu dwupokojowego, przy czym jeden z nich ma być wynajmowany, co znacząco obniża miesięczne koszty. Plus jest taki, że po skończeniu studiów dziecko ma solidne podstawy, aby się usamodzielnić, posiadając swój własny kąt – wyjaśnia Przemysław Wiśniewski, kierownik oddziału Home Broker z Sosnowca. Dodaje on ponadto, że z grona transakcji zawartych w sierpniu około 20% mogło być wynikiem zakupów dla studentów. Jeszcze dalej idzie Michał Śmigielski, doradca Home Broker z Poznania, który udział zakupów studenckich szacuje na 40% transakcji zawartych w sierpniu. Podkreśla on ponadto, że jeśli rodzice mają 2 - 3 dzieci studiujących w tym samym mieście, to ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest zakup, zamiast wynajmu. – Najatrakcyjniejsze są mieszkania, które można kupić z dofinansowaniem w programie „Rodzina na swoim” w części adresowanej dla singli. W takim układzie dziecko staje się właścicielem, a rodzice wspierają je swoją zdolnością kredytową. Problem w tym, że używane mieszkania kwalifikujące się do tego programu pojawiają się na poznańskim rynku rzadko i znajdują nabywców zwykle w ciągu kilku dni, bo szukają ich nie tylko rodzice żaków, ale też inwestorzy. – dodaje Michał Śmigielski. Warto w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z szacunkami Home Broker ci drudzy mogą w tym roku liczyć na o blisko jedną dziesiątą wyższe rentowności z tytułu wynajęcia nieruchomości niż przed rokiem (więcej na ten temat pisaliśmy w raporcie z 17 sierpnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiej znaleźć nabywcę

REKLAMA

Skrócenie się całego procesu sprzedaży, jest też konsekwencją tego, że mniej czasu potrzeba, aby podpisać umowę przedwstępną. Wstępne dane sugerują, że w przypadku transakcji zakończonych w sierpniu, od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało 79 dni, czyli ponad dwa i pół miesiąca.

W tym roku najwyższe wyniki tego miernika przypadały na styczeń i luty (około 130 dni). Średnia dla ostatnich 12 miesięcy wynosi natomiast 97 dni, co pozwalałoby na pozytywne odczytywanie najnowszych danych. Tegoroczny wynik jest też nieznacznie lepszy niż ten sprzed roku. W sierpniu 2011 r. podpisywano umowy przedwstępne w 84 dni od ogłoszenia chęci sprzedaży mieszkania. Okres od wprowadzenia oferty na rynek do podpisania umowy przedwstępnej to czas, jaki upływa na znalezienie drugiej strony transakcji.

Polecamy: Zakup mieszkania czy najem?

Gotówkowe przyspieszenie

Na uwagę zasługuje też fakt, że zgodnie ze wstępnymi danymi Home Broker w przypadku aż 30% transakcji zakończonych w sierpniu prawo do nieruchomości zostało przeniesione bez podpisania umowy przedwstępnej. Przynajmniej tyle mieszkań zostało więc kupionych bez udziału kredytowania bankowego, czyli w dużym uproszczeniu za gotówkę. Na tak wysoki wynik mógł mieć wpływ popyt zgłaszany przez inwestorów i rodziców szukających mieszkań dla studentów. Sierpniowy wynik jest wyższy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, która sugeruje, że 17% mieszkań używanych zostało sprzedanych za gotówkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA